Ve spojitosti s aktivitami společnosti Siemens slýcháme o integraci často. V letošním roce se integrovaný průmysl dokonce stává hlavním mottem expozice Siemens na tradičním Hannoverském veletrhu, který začíná 8. dubna. Návštěvníci jeho stánku budou mít tentokrát možnost seznámit se s integrovanými systémy a službami v rámci celého plánovacího a výrobního řetězce. Vzrůstající význam komplexní integrace veškerých technologií je zcela evidentní v téměř všech průmyslových sektorech a na všech trzích, a to bez ohledu na stupeň jejich rozvoje. Do toho spadá veškeré plánování, navrhování, výrobní procesy, mechanické a elektrické systémy a pochopitelně také informační technologie. Cílem pak je dosáhnout maximální přidané hodnoty v rámci celého výrobního řetězce. Siemens poskytuje svým zákazníkům tuto integrovanou podporu již od začátku 90. let. Nabízí ucelené portfolio produktů, systémů a služeb, které spolu vzájemně optimálně fungují v rámci softwarové i hardwarové integrace. Průlomem v tomto ohledu je rok 2011, kdy byl na trh uveden systém TIA Portal (TIA = Totally Integrated Automation). Na co se můžeme těšit letos, je premiéra konceptu IDS – integrovaného systému pohonů. Jedná se o portfolio integrované na bázi TIA, které pokrývá většinu oblasti elektrických pohonů a umožňuje tak optimální konfiguraci řízení pohonů pro každou specifickou aplikaci.
INTEGRACE VŠEMI SMĚRY Siemens přijal strategii integrace ve třech rovinách: tou první je implementace horizontální integrace pohonných systémů, která zajišťuje správnou interakci a optimální škálování všech dílčích součástí. Zadruhé to je vertikální integrace, která znamená, že všechny systémy jsou rovněž optimálně a chytře navrženy, nakonfigurovány a zesíťovány na platformě TIA. Zatřetí, IDS zahrnuje rovněž vhodná průmyslová softwarová řešení pro integraci během celého životního cyklu aplikace (integrace životního cyklu). Což je rozhodující pro zkrácení času uvedení produktu na trh a zefektivnění jeho výroby. Řešení, která bude Siemens představovat na Hannoverském veletrhu, se týkají všeho: od návrhu k plánování, výrobě, prodeji a provozu, včetně integrovaného průmyslového servisu.
NEJNOVĚJŠÍ VERZE TIA PORTÁLU Historie konceptu TIA se začala psát v roce 1996 a od roku 2011, kdy byl uveden na trh, je hlavním tématem společnosti Siemens. A dá se očekávat, že bude základem jeho businessu dalších minimálně 10 až 15 let. Čím je TIA portál tak výjimečný? Především tím, že je to unikátní databáze dat, kterou mohou využívat různé aplikace, což je dnes stále ještě spíše nestandardní záležitost.
PODÍVEJME SE NYNÍ, CO JE TEDY V POSLEDNÍ VERZI V12 NOVÉHO. SIMATIC S7-1500 (F) Do nejnovější verze TIA portálu V12 je implementován zatím poslední model řídicího systému SIMATIC S7-1500, který se vyznačuje především velmi rychlým zpracováním signálů (reakční čas je kratší než 100 μs), což znamená, že je asi 40krát rychlejší než jeho předchůdci. Kromě toho jsou u něj výrazně rozšířeny technologické funkce a vylepšeny funkce zabezpečení a ochrany dat. SIMATIC S7-1500 zvládne i běžné aplikace řízení polohy a pohybu (Motion Control). Díky tomu lze analogově řízené pohony i číslicové pohony s profilem Profidrive připojit přímo, bez doplňkových modulů, a stejně tak i příslušné enkodery. Sledovat chování pohonů v reálném čase, diagnostikovat a optimalizovat jejich běh pomáhají uživateli sledovací funkce (trace). Další integrovanou technologickou funkcí je funkce PID regulace se snadno konfigurovatelnými funkčními bloky zajišťujícími vysokou kvalitu regulačních pochodů. Optimální hodnoty parametrů PID regulátorů se nastavují automaticky. Při implementaci do prostředí TIA Portal byla věnována velká pozornost zachování snadného přechodu ze starších jednotek na nové. Tak tedy i při přechodu z jednotek řady S7-300/400 na řadu S7-1500 lze snadno přenášet existující projekty i programy; programy sestavené pro SIMATIC S7-1200 lze do prostředí S7-1500 dokonce pouze jednoduše zkopírovat. SINAMICS G120 (F) Poslední verze prostředí TIA Portal V12 umožňuje uživatelům vzhledem k jednotnému úložišti dat snadnou konfiguraci měničů SINAMICS řady G120 Startdrive. A nejen to. Implementace do TIA portálu dovoluje zvýšit jejich konstrukční účinnost, a to díky jejich dokonalé interakci s řídicími systémy SIMATIC. Nové, uživatelsky příjemné funkcionality, jakými jsou integrovaná systémová diagnostika a sledovací funkce, pomáhají minimalizovat mrtvé doby a optimalizovat pohybové sekvence, čímž se výrazně zvyšuje produktivita jednotlivých aplikací. SIMOTION V další fázi rozšiřování kompetencí TIA portálu se plánuje implementace řídicích systémů SIMOTION (pohyb) a SINUMERIK (CNC). První krok k integraci řízení pohybu už však ve verzi V12 máme. Je zde již plně implementována jedna osa pohybu. Na řízení více os si však ještě budeme muset počkat. Jak dlouho, to se zatím ještě neví, ale mělo by se jednat o budoucnost poměrně blízkou. V ŘEČI ČÍSEL O výhodách, které přináší integrované řešení pohonných systémů, se dá nejen dlouze hovořit, ale dá se vyjádřit i v konkrétních číslech, která pocházejí z konkrétních aplikací u zákazníků.
Přibližně 40% úspory v nákladech na energie (Sklostroj)
15% nárůst využitelnosti strojů (Sklostroj)
40% zvýšení produkti vity v R&D (DMG)
Minimálně 96% dostupnost (Volkswagen)
CENTRALIZOVANÝ SERVIS Ne nadarmo se říká, že rozhodující roli v konkurenčním boji hraje servis. I sebelepší produkt ihned ztratí bez patřičného servisního zázemí většinu své ceny. Na servis jsou přitom kladeny stále vyšší a vyšší nároky, a to v důsledku vzrůstající komplexnosti průmyslových výrobních procesů. Na nastalou změnu v požadavcích a potřebách zákazníků reagoval Siemens v říjnu 2011 strategickým rozhodnutím centralizovat servisní služby v jediné globální organizaci. Jedině tak totiž bylo možné začít budovat inteligentní systém integrovaných servisních služeb, založený na světové síti odborníků. Rozprostření servisní sítě po velké části světa se současně stalo pro Siemens i značnou konkurenční výhodou, sektor dlouhodobě zaznamenává 4% meziroční nárůst.