Softwaroví a hardwaroví vývojáři společnosti Škoda Digital vyvinuli unikátní, modulární a vysoce výkonnou platformu pro dopravní prostředky: Hypex propojuje systémy řízení, komunikace, diagnostiky, autonomního řízení a multimédií do jediného celku. V současných kolejových vozidlech je nainstalováno mnoho moderních a inteligentních digitálních technologií. Každá z nich je vybavena vlastním řídicím systémem či jednotkou. Nepracují však izolovaně, své funkce realizují ve spolupráci se systémem nadřazeného řízení, tzv. TCMS (Train Control & Management System). TCMS zajišťuje integrovanou funkci a spolupráci všech subsystémů na úrovni vozidla jako celku, i na úrovni celé soupravy. Bývá proto často označován „mozkem“ celé soupravy. Aby byla zajištěna integrace výše zmíněných a unifikace systémových vývojových prostředků, vyvinuli konstruktéři Škoda Digital vlastní produkt s názvem Hypex. Jedná se o efektivní a vysoce výkonné výpočetní a komunikační palubní zařízení postavené na vlastní distribuci operačního systému Linux, které umožňuje spojit veškeré systémy a řídicí jednotky do jednoho fyzického celku. Jedná se o modulární box se sloty kompatibilními s rozměrem 3U, do kterých lze podle potřeby vkládat moduly od primárních po volitelné, čímž definujeme výsledný typ výrobku. „Zákazník přichází s řadou nových požadavků v oblasti hi-tech vybavení dopravních prostředků, jako jsou komunikační zařízení, automatické vedení vlaku, kamerové systémy, palubní informační systémy, palubní audiosystémy, automatické počítání cestujících, Wi-Fi či precizní diagnostika vozidel umožňující provádět prediktivní diagnostiku a preventivní údržbu. Veškeré digitální systémy musí splňovat nejen funkční kritéria, ale i nároky na spolehlivost, dostupnost, snadnou a efektivní správu i případnou budoucí rozšiřitelnost. My jsme nyní připraveni toto vše zákazníkovi dodat v podobě kompaktní platformy Hypex,“ popisuje Jiří Liberda, ředitel společnosti Škoda Digital. Proces vývoje a testování platformy byl velice intenzivní a podařilo se jej dokončit za dva roky. Výsledný produkt disponuje těmito vlastnostmi:
Umožňuje sdílet HW a SW systémové prostředky, což zvyšuje dostupnost, bezpečnost, udržitelnost a výrazně zlepšuje ekonomickou stránku z hlediska nákladů na pořízení a provoz.
Je univerzální a použitelná pro všechny typy kolejových vozidel.
Díky svému modulárnímu designu umožňuje snadnou rozšiřitelnost o nové systémy a jednotky.
Snižuje náklady svázané s údržbou a redesignem systému v budoucnosti, šetří servisní náklady, snižuje objem potřebných náhradních dílů. „V současné době instalujeme zařízení do dopravních prostředků z dílen podniků skupiny Škoda Transportation. Vyrobili jsme a dodali již první série produktů pro projekty v Polsku, Lotyšsku a další zahraniční zakázky. Díky vývoji tohoto produktu naplňujeme strategii skupiny Škoda stát se nezávislou a soběstačnou v oblasti vývoje a výroby digitálních palubních systémů. Díky standardizovanému designu dokážeme řešení nabídnout i obchodním partnerům, kteří vyvíjejí nový nebo provozují a modernizují starší modely kolejových vozidel jiných výrobců,“ doplňuje na závěr Jiří Liberda. /šd/