Automobilka Mercedes-Benz představila svůj první plug-in hybridní model teprve v roce 2014. Za uplynulých sedm let se ale situace dramaticky změnila. Dnes má v nabídce plug-in hybridních položek hned několik. První hybridní Mercedes-Benz byl představen v roce 2009, o pět let později dorazil první plug-in hybrid (S 500 Plug-in Hybrid). Je až obdivuhodné, jak dramatický vývoj prodělala nabídka této značky mezi lety 2014 a 2021. V roce 2019 německá automobilka mluvila už o deseti plug-in hybridních modelech, koncem loňského roku jich bylo zhruba dvakrát tolik. Přesněji, v českých cenících byste napočítali celkem 23 plug-in hybridních modelů.
Plug-in EQ Power
Vozy z produkce Mercedes-Benz využívající plug-in hybridní techniku (automobilka ji souhrnně označuje jako EQ Power) můžeme rozdělit do čtyř skupin. Základem jsou kompaktní automobily postavené na platformě MFA2 s příčnou zástavbou pohonné jednotky. Další dvě skupiny, jedna založená na zážehové a druhá na vznětové jednotce, pak patří modelům od třídy C výše s podélně uloženým motorem. V současnosti unikátní specialitou je ještě čtvrtá plug-in hybridní možnost, která se ale nachází ve fázi předsériového vozu. Řeč je o vodíkovém Mercedesu-Benz GLC F-Cell. Kompaktní modely s příčnou zástavbou pracují se zážehovým přeplňovaným čtyřválcem o objemu 1,33 l, vyvinutým ve spolupráci s automobilkou Renault. Plug-in hybridní varianta je spojena se synchronním elektromotorem (75 kW / 102 k) a modifikovanou osmistupňovou dvouspojkovou převodovkou. Zajímavé je, že zde zcela chybí klasický dvanáctivoltový startér. Automobilka ve své historii vůbec poprvé vsadila výhradně na hnací elektromotor, jenž roli startéru přebírá. Celkový výkon systému činí 160 kW (218 k) a vrchol točivého momentu 450 N.m. Akumulátory jsou umístěny pod zadním sedákem, nad zadní nápravou je instalována palivová nádrž. Kvůli prostorové nouzi najdete koncovku výfuku už u dveří před zadní nápravou, přesně tak, jak to má třeba Ibiza 1.0 TGI. Zadní tlumič výfuku je proto umístěn podélně uprostřed vozu. Lithium-iontové akumulátory dodává společnost Deutsche Accumotive, kterou koncern Daimler vlastní. Jsou chlazeny vodou a jejich hmotnost je přibližně 150 kg. Z wallboxu (7,4 kW) je lze dobít za hodinu a 45 minut. V elektrickém režimu pak třídy A, B, CLA nebo GLA umějí vyvinout rychlost až 140 km/h a podle konkrétního modelu ujedou 65 až 72 km (dle normy NEDC).
Větší výběr i výkon u velkých vozů
Větší modely s podélným uspořádáním využívají jako základ čtyřválcový motor doplněný o jeden elektromotor, tím ale veškerá podobnost s kompaktními Mercedesy končí. Místo dvouspojkové převodovky je zde upravená devítistupňová samočinná 9G-Tronic, vybavená měničem točivého momentu. Znovu jde o upravené provedení „automatu“ jinak využívaného pro běžné verze, co do rozměrů se toho ale příliš nezměnilo. Podle údajů automobilky je celá skříň doplněná o elektromotor a spojku delší jen o 108 mm ve srovnání s tradičním provedením. Plug-in hybridní verze mají kromě jiného hned dva tlumiče torzních kmitů. Jeden se nachází mezi motorem a převodovkou, druhý je integrován v měniči točivého momentu. Automobilka Mercedes-Benz je na trhu unikátem, protože u svých větších typů s podélně uloženým motorem zákazníkům dává na výběr nejen mezi vznětovým, zážehovým a plug- -in hybridním pohonem, ale v případě velkých plug-in hybridů umožňuje volbu mezi benzinem a naftou a u některých modelů se nabídka ještě dále dělí na verze s pohonem dvou a všech čtyř kol. Zážehový čtyřválec nabízí 155 kW (211 k), vznětový je naladěn na trochu nižší výkon (143 kW / 194 k). Elektromotor má vždy stejné parametry, a sice 90 kW (122 k) a 440 N.m. Výjimku představují GLE a GLE kupé, aktuálně největší plug-in hybridy, jaké vám Mercedes prodá. Jejich ústrojí nabízí elektromotor o výkonu 100 kW (136 k). Platí to jak pro zážehové 350 e, tak pro naftové 350 de. Vyšší je proto i systémový výkon, což ostatně vyjadřuje označení „350“ (235 kW / 320 k vs. 245 kW / 333 k v případě zážehové varianty, 225 kW / 306 k vs. 235 kW / / 320 k v případě naftového provedení). Akumulátory opět dodává společnost Deutsche Accumotive. Aktuální nejnovější verze využívá místo LiFePo (li-thium- železo-fosfát) článků typ Li-NMC (lithium-nikl-mangan-kobalt). Elektrický náboj jednoho článku tak stoupl z 22 na 37 Ah. Běžně tyto modely disponují celkovou kapacitou 13,5 kWh, u GLE / GLE kupé ale byla kapacita výrazně navýšena (31,2 kWh). Bavíme se tak už o množství energie využívaném pro menší elektromobily. Třeba Mazda MX-30 nabízí 35,5 kWh. Pro velké a těžké GLE tato zásoba vystačí k ujetí až 106 km, ovšem podle benevolentnějšího cyklu NEDC. Vysoká je také maximální rychlost 160 km/h dostupná v elektrickém režimu. Modely s akumulátorem o celkové kapacitě 13,5 kWh ujedou přibližně 50 km (opět podle NEDC).
A konečně i hybridní vodík Také poslední plug-in hybridní soustava Mercedes-Benz je unikátem, stejně jako elektrifikovaný vznětový agregát OM 654. Model GLC F-Cell totiž v základu využívá vodíkový pohon, i k němu ale automobilka připojila velký akumulátor a přidala možnost externího dobíjení. Fakticky nejde o žádnou novinku. Například vodíkový Hyundai Nexo má také akumulátor, aby bylo možné využívat brzdění pomocí rekuperace, ovšem malý. Jednak kvůli hmotnosti, jednak kvůli výrobním nákladům. Mimochodem, během online tiskové konference prezentující techniku nové Toyoty Mirai padl dotaz právě na plug-in hybridní provedení. Experti japonské značky tehdy říkali, že taková věc nemá smysl. Vodíkový automobil neprodukuje žádné emise, takže může na vodík jezdit i po městě a ničemu to nevadí. Mercedes ale v tomto řešení smysl vidí, možná i z důvodu malé hustoty vodíkových plnicích stanic. GLC F-Cell využívá dvě nádrže z uhlíkových kompozitů pracující s tlakem 700 barů, které pojmou 4,4 kg vodíku. Dojezd na vodík by měl být kolem 400 km, akumulátor s celkovou kapacitou 13,5 kWh přidá dalších přibližně 50 km. Asynchronní elektromotor má v tomto případě parametry 160 kW (218 k) a 375 N.m. Vůz samotný odpovídá modelu GLC. Zavazadlový prostor je trochu nižší, kromě jiného proto, že elektromotor pohání zadní nápravu a nad ním je ještě akumulátor. Výše uložená jsou také zadní sedadla, aby byl prostor pro vodíkovou nádrž uloženou pod nimi. Na rozdíl od ostatních zmíněných plug-in hybridních Mercedesů se vodíkový plug-in hybrid do sériové výroby teprve chystá, i když první zkušební exempláře již jezdí v běžném provozu. /Lukáš Dittrich/