Společnost Oechsler v úzké spolupráci s předními výrobci 3D tiskáren a vhodnými dodavateli materiálů aktivně podporuje hromadnou výrobu 3D tištěných komponent pro průmyslová odvětví, jako jsou automobilový průmysl, domácí výrobky a sportovní zboží. „Následné zpracování představuje obrovskou výzvu v oblasti aditivní výroby. Po dlouhou dobu byl tento aspekt procesního řetězce poněkud opomíjen. Následné zpracování je však klíčovým faktorem nákladové efektivity a kvality produktů vyráběných aditivní výrobou. V tomto ohledu je důležitým úkolem vývoj a přesná definice postupů automatického následného zpracování,“ vysvětluje Matthias Weißkopf, senior viceprezident pro globální vývoj produktů a technologií ve společnosti Oechsler.
Reprodukovatelnost jako základní kritérium Společnost čelila této výzvě kvůli potřebě vytvořit inovativní produkt pro předního německého výrobce automobilů. Aby bylo možné převést komponenty vyrobené z pokroči lého mater iálu v takzvaných mřížkových strukturách do sériové výroby, bylo nutné najít automatizované řešení pro následné zpracování, které by splňovalo požadavky automobilového průmyslu, zejména s ohledem na reprodukovatelnost. Pro tento účel byl vybrán plug and play tryskací stroj S1, navržený právě pro následné zpracování 3D tištěných plastových komponentů, umožňující automatické šaržové zpracování komponent v otočném koši.
Flexibilita a spolehlivost procesu Společnost Oechsler se rozhodla koupit zařízení S1, protože nabízí vysokou flexibilitu procesu tryskání a umožňuje zpracování různých druhů materiálů, jako jsou PA, PP a TPU. Stroj lze snadno přestavit z automatického na manuální provoz bez nutnosti časově náročné přestavby, jak je vyžadováno u jiných systémů otryskávání. Kromě toho nabízí zařízení S1 další významné technické vlastnosti, jako jsou antistatické polyuretanové vyložení vnitřku tryskací komory a otočného koše, motory a ventily vyhovující normě ATEX. Dalším důležitým faktorem bylo ergonomické vkládání a vykládání dávek obrobků. Během této operace zůstává otočný koš zcela uvnitř tryskací komory, takže nedochází k úniku nečistot. Mezi další významné technické vlastnosti patří automatické řízení a ukládání parametrů procesu a integrované třídění tryskacích médií. „Tyto standardní funkce jsou zásadní pro splnění požadavků automobilového průmyslu a dalších průmyslových odvětví na bezpečnost procesů, efektivitu nákladů a opakovatelnosti výsledků zpracování. Jsou nepostradatelné pro transformaci aditivní výroby na technologii pro hromadnou výrobu,“ doplňuje Matthias Weißkopf.
Konstruktivní a otevřená spolupráce Projektové týmy obou firem společně vyvinuly řešení na míru pro specifické požadavky procesu společnosti Oechsler. Otevřená a konstruktivní atmosféra mezi oběma firmami byla velkým přínosem pro dosažení požadovaných výsledků v překvapivě krátkém čase. To umožnilo uvedení zařízení S1 do provozu do konce srpna 2020. Matthias Weißkopf nakonec poznamenává: „Ve společnosti AM Solutions — 3D post processing technology jsme našli partnera, který společně s námi vyvinul optimální řešení, které 100% splňuje naše speciální požadavky. Cítíme, že toto partnerství nabízí velký potenciál pro budoucí vývoj v oblasti aditivní výroby.“ /PK/