Nová VOŠ aplikované kybernetiky připraví absolventy pro přijetí na umělecké vysoké školy i pro uplatnění na pracovním trhu. Nejslavnějším absolventem hradecké školy je „Bůh Wordu“, počítačový grafik Václav Krejčí.
Škola pro mladé zájemce o výpočetní techniku, která v Hradci Králové za necelých 20 let své existence vychovala pro praktické uplatnění více než 1100 odborníků se zaměřením na informační technologie, nese nový název Střední škola a vyšší odborná škola aplikované kybernetiky. Svou dosavadní středoškolskou výuku totiž rozšířila o vyšší studium v akreditovaném programu Počítačová umění a design. Tento na komerční praxi výrazně zaměřený projekt je novinkou v české vzdělávací soustavě a jeho cílem je umožnit další odborný růst maturantům, kteří nechtějí pokračovat ve vysokoškolském studiu, nebo neuspějí v přijímacím řízení na umělecké vysoké školy.
Pro zájemce z celé republiky
Informoval o tom ředitel hradecké Kybernetiky Ing. Jan Lang s tím, že nově otevřená VOŠ má celkovou kapacitu 115 míst a zájemcům z celé republiky umožňuje rozvíjet tvůrčí ambice v uměleckých oborech počítačová animace, design a audiovize, které jsou na trhu práce velmi žádané. I proto je ve výuce největší pozornost věnována moderním počítačovým technologiím a prohlubování uměleckých a tvůrčích schopností studentů. Úspěšní absolventi vyššího studia na královéhradecké škole aplikované kybernetiky se stanou diplomovanými specialisty v oboru s právem používat za svým jménem titul DiS. „Budoucí absolventi naší vyšší odborné školy se díky získané odbornosti v žádném případě nemusejí obávat o své praktické uplatnění. Dlouhodobě to potvrzují zkušenosti našich maturantů. Těch, kteří se například již nechtějí dále vysokoškolsky vzdělávat, je každý rok zhruba desetina a všichni bez problémů nacházejí často i hodně lukrativní pracovní místa,“ říká ředitel Lang. Dodává, že střední škola aplikované kybernetiky v Hradci Králové, kterou ročně opouští v průměru 90 nových absolventů, se již 20. rokem významně podílí na řešení dlouhodobého nedostatku kvalitních IT specialistů na českém pracovním trhu.
Uplatnění žáků hradecké Kybernetiky je velmi široké
Při následném vysokoškolském studiu mají výhodu v získaných praktických zkušenostech s využíváním nejnovějších technologií. V praxi se potom absolventi technického směru prosazují jako správci informačních systémů, programátoři, systémoví inženýři, servisní technici, návrháři a tvůrci počítačových sítí. Maturanti uměleckého směru jsou zase žádaní v oblastech navrhování designu či tvorby webových stránek, uplatnění nacházejí v grafických, reklamních, televizních nebo filmových studiích. Zaměstnavatelé přitom oceňují jejich komplexní připravenost a znalosti z oboru informačních technologií i schopnost okamžitě zaujmout posty špičkových programátorů, správců počítačových sítí nebo počítačových grafiků. Aktuálně nejslavnějším Čechem ve světě počítačové grafiky je absolvent školy Václav Krejčí. V polovině října 2013 se internetem prohnalo jeho instruktážní video, které za jediný den vidělo 1,5 milionu lidí na celé planetě. Dnes má toto video na YouTubu 3 miliony zhlédnutí a přibývají další. Václav Krejčí, jemuž se dnes říká Bůh Wordu, vykouzlil v kancelářské aplikaci Microsoftu neuvěřitelnou grafiku jako ve Photoshopu. Pouze pomocí integrovaných wordovských grafických nástrojů a standardních fontů vytvořil kompletní kopii obrazovky mobilu s operačním systémem iOS 7 se všemi ikonami včetně realistického ztvárnění iPhonu. Podle Ing. Jana Langa „je to jeden z mnoha příkladů odborných schopností absolventů hradecké školy aplikované kybernetiky. O její vysoké prestiži nejlépe hovoří skutečnost, že studenti pravidelně dostávají nabídky k těsné spolupráci i od nejvýznamnějších světových firem v oblasti IT. Například společnost Microsoft, která do programu Microsoft Student Partners běžně zapojuje studenty vysokých škol, si do tohoto projektu vybrala tři středoškoláky z hradecké Kybernetiky. Tím se studenti školy stávají členy elitní vývojářské komunity a organizují i pro své spolužáky zajímavé přednášky s IT odborníky z praxe. Někteří žáci se přímo podílejí na tvorbě nových aplikací. Škola spolupracuje i s řadou dalších institucí v rámci různých mezinárodních programů, např. Cisco Networking Academy, Autodesk Academia a dalších.“ Stejně důležité zkušenost i a možnosti pracovního uplatnění čekají samozřejmě i na absolventy nově otevřeného vyššího odborného studia. „Získají nespornou výhodu pro přijetí na umělecké vysoké školy studiem podobného oboru u nás, navíc je cíleně a důkladně připravíme pro komerční praxi. Studenti VOŠ se kromě jiného naučí používat aktuální grafické softwary a průběžně připravují portfolio vlastních prací pro pozdější doložení svých schopností při výběrových řízeních. Škola je dále podporuje v účasti v odborných soutěžích profesionálů, samozřejmostí je také používání nejmodernější výpočetní techniky a programového vybavení ve výuce. V tomto směru hradecká Kybernetika vždy patřila ke špičce mezi středními školami v České