V Berlíně se 11. února konala tisková konference Hannover Messe Preview, na které Dr. Jochen Köckler, člen představenstva Deutsche Messe, informoval o stěžejní letošní akci Hannover Messe. Koná se 7. až 11. února a zaměří se na inovace a industriální výrobu.
Alternativní energie k jádru
„Hannover je jednou z hlavních zastávek na cestě k výrobě budoucnosti,“ začal své vystoupení Jochen Köckler na tiskové konferenci, která se tak trochu nečekaně – oproti běžným zvyklostem – konala v Berlíně. „Přijeli jsme za vámi do hlavního města Německa, abychom upozornili, že hannoverský veletrh bude opět centrem nových technologií, charakterizujících nárůst efektivity a úspor při výrobě,“ dodal. „Chceme se přiblížit realitě a předvést alternativní technologie v reakci na ústup od atomové energetiky v Německu, například využíváním off-shore elektráren i osamocených větrných elektráren pro krytí místních požadavků. Představíme další možnosti získávání energetických zdrojů, nových technologií sloužících například k získávání zemního plynu z podzemních ložisek v USA (frakování) a hledání alternativ a výzev pro jejich uplatnění v zalidněné Evropě. V Německu došlo v loňském roce k oživení průmyslu o 3 %, což je sice malý, ale přesto velmi zajímavý nárůst, který indikuje, že se ekonomika konečně odpíchla ode dna.“ Jochen Köckler poté upozornil na ožehavá témata, která souvisejí s urbanizací a s ní spojenými problémy dopravy. Vždyť podle výzkumů OSN dojde do roku 2050 k nárůstu počtu lidí ve městech a v metropolích na celých 70 %. Ostatně už dnes se každý den stěhuje do měst 180 000 lidí po celém světě – a s tím je třeba počítat. Tyto a další problémy se skrývají pod pojmem urbanizace, která bude rovněž jedním z hlavních témat veletrhu Hannover Messe.
Čtyři opěrné body veletrhu
Podle Dr. Jochena Köcklera jsou letošní expozice rozděleny do těchto čtyř okruhů: 1. Automatizace. Člověk by měl stále zůstat středobodem zájmu, automatizace nám má zejména usnadňovat práci. S tímto tématem pak souvisí přeprava a skladování materiálu i zapojení moderních technologií. Köckler jmenoval například výrobky Applu, tablety iPad a telefony iPhone, které se dnes běžně používají k ovládání automatizačních prvků. Do tohoto tématu patří i projekt Digital Factory, digitální továrny budoucnosti, jemuž bude v Hannoveru věnován celý pavilon. 2. Energetika a životní prostředí. Dvě spolu velmi těsně související témata, jež budou řešit problematiku frakování a nahrazení 96 jaderných elektráren v Evropě. Představí se nové technologie, připravují se různé odborné semináře a diskuse zájemců se zástupci firem a politických kruhů. Ke slovu přijde například i elektromobilita. 3. Industriální zdroje se dotknou nasazení inovativních technologií, ale třeba i letecké dopravy. Toto téma přitahuje vystavovatele z celého světa. 4. Věda a výzkum. Bude jim věnovaná celá hala 4 hannoverského výstaviště. Problematika je postavena na prezentaci novinek a trendů nejen firemních, ale týká se i zapojení škol do výzkumu.
Partnerem Hannover Messe je letos Nizozemsko
Svoji prezentaci začala ambasadorka Nizozemského království v Německu Monique T. G. Daalen slovy: „Nizozemsko není jen Tom Tom, tulipány, rajčata a Bluetooth. Jsme rozvinutá země, která stále přináší nové nápady a technologie. Málokdo třeba ví, že například v 16. století v Nizozemsku spatřil světlo světa mikroskop a dodnes jsme v této oblasti díky americko-nizozemské společnosti FEI na jednom z čelních míst na světě. Již v roce 1990 jsme byli partnerskou zemí tohoto veletrhu, otevírala jej královna Beatrix, a její poselství bylo zaměřeno především na spolupráci s východoevropskými zeměmi, kterým dávala obrovské šance. Po 24 letech se svět změnil, technologie vyspěly, ale Nizozemsko má stále co nabídnout, zejména v oblasti vývoje a výzkumu. Navíc jsme jedním z největších investorů v evropských zemích, například loni jsme investovali 160 milionů eur do technologických firem a technologií v Německu.“ Výsledky své práce předvede Nizozemsko v pavilonech Holland House, Holland High Tech House, Holland E-Mobility House a v halách Industrial Supply, Energy and Metropolitan Solutions. „Všechny haly poznáte snadno, protože budou oranžové,“ dodala na závěr ambasadorka.
Průmysl 4.0
Na konec celé tiskové konference jsme se dočkali toho, co si lze představit pod pojmem Průmysl 4.0, z úst odborníka na slovo vzatého Prof. Dr. Ing. Detlefa Zuehlkeho, člena představenstva Hannover Messe. Přítomným tento pojem přiblížil a rozpustil mlhu, kterou kolem něj šíří především velké firmy, od nichž se ale zatím nic konkrétního nedozvíte. Zatím sdělme jen tolik, že Průmysl 4.0 je pokračováním cesty od chytrých zařízení typu chytrý telefon (smartphone) přes chytré domy (smart homes, smart buildings), nyní hodně aktuální problematiku chytrých aut (smart cars) až k chytrým továrnám (smart factories). Celý proces lze zahrnout do čtyř etap: Průmysl 1.0: začátek se datuje do roku 1782, kdy spatřil světlo světa první mechanický stroj, poháněný vodní energií. Tato etapa se dá charakterizovat zapojením vodní a parní energie do výroby. Průmysl 2.0: druhá etapa průmyslové revoluce je spjata se jménem Henryho Forda, který v roce 1913 rozjel hromadnou pásovou výrobu. Toto období se nazývá industrializačním a charakterizuje ho masová produkce s pomocí elektrické energie. Průmysl 3.0: třetí etapa začala v roce 1954, kdy se objevily první počítače a charakterizuje ji používání počítačů a IT systémů které umožnily nasazení automatizačních prvků do výroby. Průmysl 4.0: s prvním nasazením prostředků poslední etapy – dle Zuehlkeho – můžeme počítat kolem roku 2015 v souvislosti s chytrou automatizací, smart automatization. Celá etapa bude stát na kyberneticko-fyzikálních základech. Reálné výsledky nasazení přímo v provozu budeme moci očekávat v průběhu 10 až 15 let; v osobním rozhovoru pak Detlef Zuehlke připustil, že to může klidně trvat i déle, i 25 let. Do technologického procesu a vývoje Průmyslu 4.0 ale postupně vstupují velcí a silní hráči, ABB, Siemens a třeba Cisco v oblasti ICT, protože musí dojít k přeměně přístupu k řízeným systémům, spočívající ve změnách dnes používaného modelu ISO/OSI, který popisuje jednotlivé vrstvy v 7vrstevném modelu. Změny čekají především posledních několik „horních“ vrstev: aplikační, prezentační i relační.
Bionika
Velmi zajímavě vypadá odvětví, o kterém se v poslední době hodně hovoří. Jsou to bionika a biotechnologie obecně. I na Hannover Messe Preview jsme v rámci tiskové konference viděli ukázky, které tuto problematiku řešily. Například společnost Biokon vnímá svět kolem sebe a její výrobky a výrobní postupy jsou inspirované přírodou. Výsledkem jsou materiály vycházející ze struktury rostlin, které mají jejich vlastnosti, jsou lehké a tvárné, propouštějí například pot, ale zároveň chrání proti vnikání vlhka z vnějšího prostoru, což je třeba právě základem některých druhů oblečení. Dalším příkladem budiž třeba bionická vodní pumpa, která dokáže za použití rostlin „vytáhnout“ vodu v poušti z mnoha metrů pod povrchem. To vše díky rostlině Astragalus trigonus, která čerpá vodu svými kořínky a z listů ji pak odevzdává do jímačů. Podobné projekty budou k vidění především v rámci sekce výzkumu a vývoje.
Bude se na co dívat
Hannoverský veletrh tedy přinese spoustu zajímavých informací, nástrojů, výrobků, technologií, pohlédne do budoucnosti a bude řešit reálné problémy reálného života nynějšího i budoucího, související s oblastí výrobních technologií i na ně navazujících globálních problémů.
Milan Loucký, Berlín, Foto: Deutsche Messe (kromě TU Dresden)