Ani v době celosvětové virové pandemie covidu-19 neutichají hackerské útoky na počítače firem a různá mobilní zařízení připojená k internetu, což vyvolává další chaos a komplikace. Odborníci firmy Kaspersky, zaměřené na kybernetickou bezpečnost, objevili nový nebezpečný virus napadající mobilní telefony a zneužívající internetové bankovnictví. Stalo se tak v podstatě náhodou: při rutinním monitoringu škodlivých kampaní, které ohrožují operační systém Windows už známým bankovním malwarem Guildma. Při této kontrole však experti objevili URL (Uniform Resource Locator – označuje jednotnou adresu pro dohledání určitých dat na internetu, především webové stránky), které distribuují nejen ZIP soubor se škodlivým obsahem pro Windows, ale také další zákeřný soubor, sloužící instalátoru nového bankovního trojského koně Ghimob.
Ve jménu ovládnutí mobilního zařízení Ghimob dokáže infiltrovat režim snadnějšího přístupu (takzvaný Accessibility Mode) v napadeném mobilním zařízení, což mu umožňuje zůstat neustále aktivní. Následně deaktivuje možnost své manuální odinstalace, zachytává data, manipuluje se zobrazovaným obsahem na displeji a útočníkům umožňuje vzdáleně ovládat napadený mobil nebo tablet. Podle expertů se autoři tohoto trojanu z rodiny mobilních Remote Access Trojan (RAT), tedy trojských koňů umožňujících vzdálený přístup, zaměřili především na uživatele v Brazílii. Mají však tendence expandovat do celého světa a případy napadení trojanem Ghimob se už objevily i v Evropě, včetně České republiky. Škodlivá kampaň Ghimob je stále aktivní. Sesterský malware Guildma, během jehož monitoringu bezpečnostní analytici Ghimob objevili, je jednou ze čtyř neblaze proslulých kybernetických hrozeb nazývaných Tétrade, vyskytujících se zejména v zemích Latinské Ameriky, ale i v dalších částech světa. Jejich tvůrci aktivně připravovali nové techniky útoku, rozvíjeli malware a zaměřovali se na širší okruh možných obětí.
Odemkne si mobil a schová se pod falešnou stránku Nejnovější přírůstek této škodlivé skupiny, bankovní trojan Ghimob, se šíří prostřednictvím e-mailu, který se snaží u adresáta navodit dojem, že dluží určité společnosti peníze a musí tuto pohledávku splatit. E-mail obsahuje odkaz, na který má oběť kliknout, aby získala další informace. Jakmile je škodlivý kód úspěšně stažen a nainstalován do mobilního zařízení, odešle zprávu o infiltraci řídicímu serveru. Ta obsahuje údaje o modelu napadeného telefonu, a zda je zabezpečen zamykacím displejem. Obsahuje také seznam nainstalovaných aplikací, na které by se mohl trojan zaměřit. Dosud se podařilo zjistit, že Ghimob dokáže podvodným způsobem získávat data celkem ze 153 mobilních aplikací, především bankovních, ale i dalších finančně-technologických společností, například aplikací zaměřených na kryptoměny a obchodování na burzách.
Špionáž v mobilu „Patrně nejvýstižněji lze popsat funkčnost trojanu Ghimob tak, že jeho oběť si nosí v kapse sofistikovaného špiona. Útočníci mohou vzdáleně přistupovat k napadenému zařízení, provést prostřednictvím telefonu podvodnou akci a zneužít při ní majitele bankovního účtu tak, že obejdou nejen přihlašování do telefonu a bezpečnostní opatření zavedená finančními institucemi, ale všechny jejich behaviorální systémy bránící podvodnému jednání,“ varuje Miroslav Kořen, generální ředitel společnosti Kaspersky pro střední a východní Evropu. V případě, že uživatel používá ochranu odemykání telefonu gestem, je Ghimob schopen toto gesto zaznamenat a použít, kdykoli bude potřebovat dané zařízení odemknout. Pokud se útočníci rozhodnou provést podvodnou transakci, mohou vypnout displej nebo přes něj vložit překryvnou černou obrazovku, případně otevřít internetový prohlížeč s webovou stránkou přes celý displej. Mezitím, co uživatel sleduje tuto falešnou obrazovku, útočníci mohou ve skrytu provést podvodnou transakci, protože již mají otevřenou aplikaci pro internetové bankovnictví a jsou do ní přihlášeni jménem oběti. Statistiky společnosti Kaspersky prokázaly, že kromě Brazílie se malware Ghimob zaměřuje na oběti v Paraguayi, Peru, Portugalsku, Německu, Angole a Mosambiku.
První brazilský trojan s ambicí škodit po celém světě „Snahy latinskoamerických kybernetických zločinců o vytvoření bankovního trojanu s celosvětovým dosahem mají dlouhou historii. Mnozí si možná vzpomenou na škodlivé kampaně Basbanke, následně na BRata, ale oba tyto malwary se silně zaměřovaly na brazilský trh. Ghimob je prvním brazilským trojanem pro internetové bankovnictví, který je skutečně připraven expandovat do celého světa. Jsme přesvědčeni, že tato nová kampaň by mohla mít spojitost s hrozbou Guildma, která pomáhala šířit známý brazilský trojan. Vede nás k tomu několik indicií, z nichž nejpodstatnější je fakt, že oba sdílejí stejnou infrastrukturu. Doporučujeme proto bankovním institucím, aby tyto hrozby pečlivě sledovaly a současně pracovaly na vylepšování autentizačních procesů přihlašování k osobním účtům přes mobilní aplikace, technologiích zamezujících podvodné jednání a sledovaly data o možných hrozbách. A především, aby se snažily porozumět rizikům spojeným s touto novou rodinou mobilních RAT, a minimalizovat tak škody,“ říká Fabio Assolini, bezpečnostní expert společnosti Kaspersky. /Milan Bauman/