Poslední srpnové informace japonských úřadů z lokality havarované JE Fukušima nejsou povzbudivé. Potvrdily únik 300 t kontaminované vody ze skladovacích nádrží. Podle expertů došlo k události, jejíž nebezpečnost nutno zařadit na 3. stupeň závažnosti (z celkově 7). Co je horší, majitel a provozovatel poničené jaderné elektrárny TEPCO zatím netuší, kudy a jak voda z dočasných skladovacích nádrží vytéká. Experti nevylučují, že patrně neobstál ventil směřující do odtokového koryta kolem nádrže. Unikající voda se vsakuje do půdy. Souběžně varují před její vysokou kontaminací. Pokud by se člověk nacházel v její blízkosti cca 10 hodin, výrazně by poklesla hladina jeho bílých krvinek a dotyčný by onemocněl z titulu ozáření. Srpnové zprávy zchladily předchozí optimistické výhledy japonských médií. Ty ještě na začátku léta odhadovaly, že potrvá maximálně 25 let, během nichž se vyveze a uloží roztavené palivo a odstraní kontaminovaná i neradioaktivní masa trosek.
PŘÍRODNÍ KATASTROFA POSTIHLA LIDI I EKONOMIKU Přírodní katastrofa (japonští historici ji řadí na ostrovech k nejtěžším za posledních 1000 let) napáchala největší škody na životech. Přírodní živel zabil na 20 000 lidí. Souběžně zničil majetek za 300 mld. USD. Pro ilustraci: obří mořské vlny smetly na 50 000 a vážně poškodily dalších 150 000 budov. Zlikvidovaly klíčovou infrastrukturu, vodovodní a kanalizační sítě. Katastrofa vážně ochromila japonský průmysl, zejména automobilový, chemický a energetický. Ničivé zemětřesení, následované až 12metrovou vlnou tsunami, způsobilo pokles japonského hospodářství a třebaže analytický tým Japonského ústavu pro energetické hospodářství (IEEJ) očekával postupný návrat k předchozím výsledkům, skutečnost je horší. Japonsko zůstává (mj. i vinou složité situace v energetice) v recesi. Pro úplnost: elektřina nevyrobená v uzavřených fukušimských blocích zdražila o 20 centů za 1 kWh.
PRVNÍ EOLICKÉ FARMY Zásadní transformace japonské energetiky potrvá několik desetiletí. Jedním z prvních substitučních impulzů bylo odstartování větrné energetiky. Mořská farma tvořená dvojicí 7megawattových a jednou 2megawattovou turbínou má vyrůst u fukušimského pobřeží nákladem 12,5 mld. jenů (cca 110 mil. eur). V této oblasti se mají časem roztočit větrné turbíny o výkonu až 1000 MW. Pro jejich napojení na celostátní síť se využije vedení ze zničených fukušimských bloků. Celkový japonský potenciál mořských farem odhaduje tamní asociace větrné energetiky na 519 000 MW.
PŘÍRODNÍ KATASTROFY NELZE VYLOUČIT ANI DO BUDOUCNA „Připravme se, že přírodní katastrofy budou v příštích letech častější,“ varoval analytik zajišťovny Allianz Re Richard Hewitt, „a škody komplexnější.“ Větší rizika přírodních katastrof potvrzují také zajišťovací společnosti v Asii: zhruba 25krát častější než v Evropě. Za posledních 30 let stouplo pojistné plnění za události způsobené přírodními živly na 15násobek. Více než miliarda lidí žije v pobřežních nížinách ohrožených povodněmi. Na druhé straně: dlouhodobé dopady havárie v JE Fukušimě na nukleární obor mohou být menší, než se očekávalo hned po ní. Alespoň podle EIU: „Pro jaderný průmysl není všechno ztraceno. Podněty pro jeho růst přicházejí z Jižní Koreje, Ruska, Indie a Číny. Ve světě se staví 65 jaderných bloků, z nich 47 právě v těchto zemích,“ upozornil energetický analytik EIU Peter Kiernan na webové stránce EIU. „Energetické potřeby hospodářsky rychle rostoucí Číny a Indie prudce stoupají.“ V japonském tisku se už také objevují první predikce času a prostředků, jež si toto úsilí vyžádá. Co se týká termínů, příznivci i odpůrci jaderné energetiky se shodují, že potrvá nejméně 25 let, během nichž se vyveze a uloží roztavené palivo a odstraní kontaminované i neradioaktivní masa trosek. /ag/