Informační technologie mění průmysl s dynamikou dříve nepředstavitelnou. Důkazem může být i břeclavská Fosfa — dříve tradiční fabrika s extrémním podílem náročné manuální práce a nulovými procesními standardy, dnes moderní podnik, v němž informační systémy hrají významnou roli. I to je výsledek transformace, kterou současný majitel Ivan Baťka zahájil před 20 lety.
Příklad Fosfy může v obecnější poloze sloužit jako obraz proměn českého výrobního sektoru. Na začátku bylo okouzlení z nových technologických možností, vždyť změnit papírové informace v digitální přinese tolik možností. A přišlo vystřízlivění. „Problém je v tom, že skutečný posun přinesou pouze integrované systémy. Jenže lidské myšlení je lineární a nikdo si na začátku neuvědomí, že tu skutečnou výhodu poskytuje integrace, nikoliv digitalizace sama o sobě. A tak neustále vytváříme lineární systémy ve slepé víře, že nám pomohou vyprecizovat znalosti a procesy. Nepomohou. To poznání nám trvalo několik dlouhých let. Teď se snažíme v podniku o integraci všech databází a informačních toků, o vytvoření komplexního integrovaného, vzájemně provázaného a propojeného systému,“ upozorňuje Ivan Baťka. Za skutečný start digitalizace se tak ve Fosfě dá označit období let 2016—2017. Tehdy nastupují aditivní technologie, práce na digitálním dvojčeti, automatizace všude tam, kde to dává smysl. „IT oddělení je z mého pohledu naprosto nepostradatelnou složkou. Už z toho důvodu, že s ohledem na provozní bezpečnost a soběstačnost se snažíme drtivou většinu všech aktivit držet in house,“ doplňuje výrobně-technický ředitel Filip Grob. „Vedle všech běžných úkolů je u nás zásadní důraz na tři oblasti — bezpečnost, integrace a vývoj a inovace. Když zůstanu u toho posledního momentu, je to třeba využití aditivních technologií. Teď jsme si pořídili vlastní nový 3D skener, pracujeme s mračny bodů. To jsou kvanta dat, zatím asi máme rezervy v tom, jak s nimi pracovat. Uvedu příklad: Když budeme v pravidelných periodách skenovat jeden provoz, což je pro aktuální data nutné, budeme mít stále tatáž data, 90 % jich bude stejných, lišit se bude maximálně desetina. Jak s tím pracovat? To je úkol, jehož řešení zatím hledáme. Stejně jako se musíme zabývat tím, co všechno z takových dat můžeme vytěžit. Tam jsme také na začátku, především pokud jde o výrobu, částečně je umíme vytěžit pro údržbu, ale to hlavní nás ještě čeká.“
Datové universum
Co znamená vybudovat integrovaný datový nebo informační systém? Vytvořit ho. „Nic takového, co by bylo možné vzít a použít, neexistuje. Neexistují v podstatě ani příklady, které by pro nás byly vhodné a mohli bychom se jimi inspirovat. Všechno vzniká tady v Břeclavi. A protože je to skutečně strategický úkol, je vývoj přímo v gesci pana Baťky,“ říká Libor Dlouhý, specialista na servery, virtualizaci a vývoj aplikací, který má na starosti právě tvorbu datového vesmíru Fosfa. Na jedné straně tradiční SAP, na druhé straně aplikace z rodiny HCL Domino. To jsou hlavní linie, které vymezují koridor, v němž vznikají unikátní aplikace na řízení firemních procesů. „Jimi pokrýváme takřka veškeré manažerské workflow. Obě ty platformy máme propojené přes integrační SQL a zrovna letos jsem pro ně vyvíjel i specializovaný konektor,“ přibližuje detaily Libor Dlouhý. Potvrzuje, že vytvoření reálného firemního datového vesmíru je jednou z priorit, bohužel komplikovanou tím, že i tak robustní systém, jako je SAP, má své limity a svá omezení a zatím není na takové požadavky připraven: „Právě workflow nebo schvalovací procesy, tam narážíme a nezbývá než je řešit vlastní cestou. Ale je toho samozřejmě mnohem víc, určitě nenajdete nikde v Česku a možná ani na světě tak integrovaný systém, jaký vzniká tady.“ Integrace je prostě pro vývoj ve Fosfě naprosto stěžejním tématem. Pikantní v tomto smyslu je fakt, že investice firmy jsou v tomto ohledu vlastně nulové — vše vzniká interně.
Blackout jako téma
Vedle vývoje existuje ve Fosfě i standardní IT oddělení, které se stará o všechny technologie, poskytuje všem pracovištím technickou základnu a také se o ni stará. Což může vypadat skoro až banálně, ale nová doba přináší i nové výzvy. „Na nedostatek práce si stěžovat nemůžeme, máme projekty optických sítí, kamerový systém, upgrade a výměny systémů, starost o železo pro celou firmu. Naším hlavním úkolem je zabezpečit pro všechny platformu — funkční prostředí, které bude bezpečné, odolné, vždy dostupné,“ říká vedoucí IT oddělení Pavel Parolek. Nutno dodat, že IT oddělení má v gesci především administrativní procesy, výrobní část IT je začleněna do divize automatizace. Jedním ze stěžejních úkolů, který současnost ještě zvýraznila, je bezpečnost provozu, ve výrobě i v administrativě. Což neznamená jen klasickou kybernetickou bezpečnost, jak je zpravidla vnímána, ale také energetickou. „Velké téma je blackout a je to také jeden z našich hlavních cílů — zabezpečit všechny systémy tak, aby přežily i dlouhodobý výpadek energií a nemuseli jsme vypínat infrastrukturu, která neslouží jen břeclavské centrále, ale i našim zahraničním podnikům. Krátkodobý výpadek máme klasicky řešený UPS, ale na dlouhodobý jsme připraveni nebyli a doba ukazuje, že i na ten musíme myslet. Ve spojení s energetiky tedy řešíme zabudování výkonného dieselagregátu a nastavení všech spojení tak, abychom přežili i případný dlouhodobý výpadek elektrické energie,“ přibližuje jeden z kritických úkolů Pavel Parolek. A dodává, že nemusí jít jen o cílený útok, může jít i o restriktivní vládní opatření v případě nedostatku energie. Které by se samozřejmě dotklo v první řadě firem s vysokou energetickou náročností, mezi něž Fosfa patří.
IT je víc než servis
Pokud jde o kybernetický útok, žádný ransomware nebo DDoS útok ve Fosfě nezaznamenali, s výjimkou jediného případu. „Před čtyřmi, pěti lety se nám do sítě dostal ransomware přes počítač dodavatele. Zašifroval menší část provozních dat, ale během půlhodiny jsme si s tím poradili, data jsme obnovili a nikam dál jsme ho nepustili,“ říká Pavel Parolek. „Snažíme se být na tyto hrozby připraveni. Periferie máme vždy na speciálních VLAN sítích, z principu nepouštíme do interní sítě nikoho a nic zvenčí. Děláme upgrady všude tam, kde zařízení či systémy nesplňují současné bezpečnostní standardy. Používáme sofistikované bezpečnostní systémy předních světových výrobců. A jednoduchá IoT zařízení vůbec do sítí nepouštíme.“ Jak je vidět z konkrétního příkladu, úloha IT v moderním průmyslovém podniku významně přesahuje onen obligátní požadavek zabezpečit hardwarovou a softwarovou platformu ostatním složkám. IT má potenciál být nejen nedílnou součástí rozvoje, ale často i jeho hybatelem. Jen musí být v těsném sepětí se všemi ostatními a stát se přirozenou součástí firemního organismu. Mít své interní zákazníky a v nich nekonečnou inspiraci. /www.fosfa.cz/