Součástí této Digitální továrny na MSV 2022 bude letos premiérově oficiální účast Finska, které se zatím na veletrhu nikdy neprezentovalo. Co může nabídnout českým podnikatelům a firmám?
Páteří finské ekonomiky je zpracovatelský průmysl. Spolupráce veřejného a soukromého sektoru a špičková digitální expertiza pomohly Finsku úspěšně budovat průmyslový sektor a zároveň chránit přírodu. Technologická odvětví ve Finsku představují zhruba polovinu jeho vývozu. Finsko se zabývá výzkumem robotizace a automatizace. Finové inovativně využívají umělou inteligenci, komunikaci, digitalizaci a internet věcí, hyperautomatizaci, 3D tisk a uhlíkovou neutralitu prostřednictvím elektrifikace. Zaměřují se zejména na flexibilní automatizaci, která umožňuje rychlou rekonfiguraci výrobních linek pro malosériovou a velkosériovou výrobu. Finsko je lídrem ve vývoji bezdrátových technologií a přední evropskou zemí v oblasti sítí 5G, 6G, umělé inteligence a udržitelné digitalizace. Finsko si jako hlavní strategii průmyslového růstu zvolilo tzv. Twin Transition — spojení digitální a udržitelné transformace. Důsledky klimatické změny bývají silnější v blízkosti zemských pólů, a proto Finové v národním rozvojovém programu vyzdvihli environmentální udržitelnost na přední místo. Finové se považují za členy experimentální společnosti, jejímž konečným cílem je uhlíková neutralita. Ve zpracovatelském průmyslu to znamená investice do flexibilní automatizace, digitalizace a ekologicky šetrných výrobků a služeb. Zelené technologie, zejména elektrifikace a digitalizace, jsou v mnoha podnicích považovány za hnací sílu růstu. Proto si stanovily energetickou efektivitu jako svůj hlavní cíl. Již dnes patří finský průmysl k nejčistším na světě. V následujících oblastech přispívají finské společnost k odbornosti a znalostem mezinárodního společenství a přinášejí v tomto směru jedinečné výsledky.
Internet věcí (IoT) a digitalizace Ve Finsku najdete úzce specializované společnosti i ty, které pokrývají celou oblast průmyslového internetu věcí (IIoT), jako jsou např.:
bezdrátové senzory s nízkou spotřebou,
bezdrátová komunikační řešení pro přenos dat mezi „věcmi“,
platformy pro sběr, vizualizaci a analýzu informací pro řízení podnikových procesů. Společnosti mohou zlepšit řadu podnikových procesů, zvýšit efektivitu výroby v továrně nebo dosáhnout nové úrovně kvality výrobků. Prediktivní údržba, jejímž cílem je sledovat výkonnost a stav zařízení nebo procesu během provozu, a předvídat tak případy poruch nebo závad, je další oblastí silných finských kompetencí.
Datově řízená výroba Ve Finsku jsou velká data považována za velmi důležitou technologii. Rozvoj schopností v této oblasti pomáhá ve výrobě maximalizovat životnost strojů a umožňuje zajistit předvídatelnost, účinná opatření v údržbě i poskytování vzdálených služeb. V současné době je navíc Finsko na světové špičce ve vývoji 5G. Díky desetiletím práce průkopnických finských společností, jako je Nokia, má Finsko vynikající telekomunikační a síťové systémy.
Hyperautomatizace, flexibilní automatizační systémy a robotika Hyperautomatizace využívá pokročilých technologií, jako jsou robotika, virtuální realita a umělá inteligence, k automatizaci procesů, které se tak stávají výrazně efektivnějšími. Ve Finsku bude úroveň automatizace v továrnách brzy téměř 100% a již nyní patří k nejdůležitějším konkurenčním výhodám. Vzhledem k tomu, že 85 % výrobních společností tvoří malé nebo střední podniky, je jednou z klíčových konkurenčních výhod využití potenciálu flexibilních automatizačních řešení.
Nové technologie V příštím desetiletí bude výroba díky aditivním technologiím udržitelnější. Finsko již dnes spolupracuje s mnoha globálními partnery v oblasti aditivní výroby a zkoumá mnoho nových oblastí. Založení Finského ekosystému aditivní výroby (FAME — Finnish Additive Manufacturing Ecosystem), který bude sloužit jako mozkový trust, urychlí spolupráci a pomůže konsolidovat výzkum. Finsko se připojuje k letošnímu ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu se skupinou šesti inovativních dodavatelů technologií a služeb v rámci projektu Digitální továrna 2.0. Finským společnostem důvěřují přední světoví výrobní hráči z řady odvětví, jako je automobilový průmysl, strojírenství, potravinářství, elektronika a mnoho dalších. Zveme vás k návštěvě finské expozice v pavilonu F a také k účasti na semináři „Smart Manufacturing by Finland“, který se uskuteční 5. října (15.00—17.00) na Digitální stage, po němž bude následovat networkingová recepce. Finské společnosti, se kterými se zde můžete seznámit, budou: Elisa IndustrIQ, Etteplan, Top Data Science, Unikie, Visual Components a Wapice. /bv/