V říjnu loňského roku pozvalo Festo novináře do dvou míst v Číně, do Jinanu a do Šanghaje, aby jim přímo zde představilo současné aktivity jak z hlediska jejího dalšího podnikatelského růstu, tak i z hlediska výzkumně-vzdělávacích aktivit v tomto regionu. Festo se zde nesnaží pouze levně vyrábět, jako mnohé jiné firmy, ale přiváží sem nejmodernější hi-tech technologie. A to je přístup, který je hoden následování.
Společnost Festo je po celém světě známá jako odborník na pohyb. Ačkoliv si ji stále mnoho lidí spojuje především s oborem pneumatických pohonů, v „elektrice“ už dávno nezůstává v ničem pozadu. Proč vlastně Festo, které bylo odjakživa „doma“ v pneumatice, začalo s elektrickými pohony? Paul Frőlich, prodejní manažer pro elektrické pohony v regionu Asie/Pacifik, odpovídá: „Festo logicky reagovalo v 80. letech na poptávku trhu. Pro nás jako Festo ale konkretizace technologií není tak důležitá, poněvadž jsme odborníky na pohyb jako takový a umíme vlastně všechny. (A nejen to, máme je všechny tak říkajíc doma.) Důležité je si uvědomit,“ pokračuje, „že žádná technologie není ‚nejlepší‘. Vždy záleží na konkrétní situaci a správném výběru. Často je pro zákazníka nejlepší volbou technologie hybridní, tj. taková, kde se kombinuje pneumatika s elektrikou.“
Na designu záleží
Je potvrzenou pravdou, že celých 80 procent nákladů na stroj souvisí s jeho konstrukcí. Pokud se tedy hned na začátku nezvolí optimální řešení, efektivita stroje bude nízká a náklady na výrobu porostou. Festo nikdy nevyrábělo a nebude vyrábět stroje. Je však klíčovým dodavatelem řešení pohonů pro OEM. Jestli zvolit pohony pneumatické, nebo elektrické, se zákazníci často rozhodují pouze na základě vlastní zkušenosti. „Abychom ale dokázali navrhnout energeticky nejefektivnější automatizační řešení,“ vysvětluje Paul Frőlich, „musíme přemýšlet v souvislostech a oprostit se od samotných technologií.“ Existuje zde ale nějaké základní pravilo, které by zákazníka ihned nasměrovalo buďto k pneumatice anebo k elektrice? „V zásadě lze říct, že pro dlouhé uchopovací časy je lepší pneumatika a pro kratší elektrika,“ odpovídá Paul Frőlich. „Úplně univerzálně to ale samozřejmě neplatí. Často se zjistí, že pro danou aplikaci je nejlepší kombinace obojího.“ Odebírat veškeré komponenty od jediného dodavatele může zákazníkovi snížit spotřebu energií až o 69 procent. Proto Festo vyrábí pneumatické i elektrické komponenty se stejným tvarem a velikostí, aby je šlo vzájemně kombinovat a vyměňovat. Stejně tak dbá na to, aby všechny nové produkty měly stejné přípojky, jako ty staré, a daly se tedy jednoduše vyměnit.
Budoucnost je v adaptabilitě
„Zákazníci už dnes automaticky předpokládají, že produkty Festo jsou plně adaptivní,“ říká předseda představenstva Festo Group Dr. Eberhard Veit. „Inženýring budoucnosti pak znamená, že budeme plně adaptivní v celém produktovém spektru, včetně softwaru,“ pokračuje. „Právě software je základem této flexibility.“ S inženýrským softwarem Positioning-Drives, například, si mohou uživatelé sami, pouze se znalostí několika klíčových údajů, „vypočítat“ správné řešení, například, jaký zvolit optimální elektromechanický lineární pohon. Správné dimenzování mechanického pohonu i přenosových komponent předchází duplikaci bezpečnostních faktorů, což by mohlo vést k předimenzování elektrických pohonů, a tím k plýtvání energií. Výpočty ukazují, že pokud se pohony dimenzují s pomocí tohoto softwaru, lze uspořit až 70 procent nákladů na energie. Stejným způsobem lze tento software využít k dimenzování pneumatických pohonů. Zatímco příliš velké válce spotřebovávají mnohem více vzduchu, ty nevhodně malé zase musejí být provozovány za maximálního dovoleného tlaku. Vysokotlaký systém však stojí peníze. S dimenzováním pneumatických pohonů souvisí také simulace reálného provozu a testování celého systému kontroly. Pokud se změní některý parametr, program automaticky přizpůsobí všechny ostatní parametry. Současně zvolí optimální velikosti všech komponent. Tím lze dosáhnout snížení ztrát tlaku, hladin tlaku i délky hadic. Krátké elektrické kabely a rozvody stlačeného vzduchu rovněž pomáhají šetřit energii. V nabídce Festo jsou energeticky optimalizovaná řešení pro manipulační systémy a řídicí technologie. Příkladem jsou lehké konstrukce uchopovacích systémů, jakou jsou vysokorychlostní zařízení Tripod EXPT či H-portál. H-portál disponuje nejdynamičtějším pohybem ze všech portálových modelů.
Zasíťovaný a inteligentní
Ve výrobní sféře se v současné době odehrávají podstatné změny, které jsou u nás i v Německu zastřešeny konceptem Průmysl 4.0. Jeho hlavním tématem je integrovaný průmysl. Předpovědi říkají, že moderní informační technologie a komunikační technologie v budoucnu splynou s klasickými průmyslovými procesy. „Abychom se s těmito změnami vyrovnali, ale nejen to, aktivně se zapojili do formování nových technologií budoucnosti, spolupracujeme s mnoha partnery z průmyslu i vědy,“ říká Dr. Peter Post, vedoucí výzkumu a programové strategie Festo. Společnost přistupuje k vývoji výrobních systémů holisticky a z různých perspektiv. Pozornost je věnována nejen samotné technologii, ale také různým faktorům, jako je spolupráce mezi lidmi a stroji plus školení a výcviku. Festo je známé svým futuristickým přístupem. Inspiruje se nejen v přírodě (viz jeho slavné bionické projekty, kterými každoročně ozvláštňuje jarní Hannoverský veletrh), ale vytváří i odvážné koncepty, kde se uplatňují zcela nové myšlenky a přístupy. Základními stavebními kameny výrobních systémů budoucnosti jsou inteligentní komponenty – diskrétní autonomně fungující mechatronické moduly. I když se budou centralizované podnikové řídicí systémy dále vyvíjet a rozvíjet, současně se bude čím dál tím více uplatňovat princip decentralizované samoorganizace jednotlivých komponent, které budou pod tlakem požadavků nadřazených řídicích systémů vyšší kategorie. S tím těsně souvisí také změny v technologiích, které se soustředí na přesnostní inženýring a mikrosystémy. V budoucnu také bude hrát čím dál tím podstatnější roli spolupráce mezi lidmi a stroji. Například roboty budoucnosti budou aktivně pomáhat lidem v manuální práci. Zatímco lidé jsou vysoce flexibilní a dokáží zastat velkou spoustu různé práce v krátkém čase, současné stroje jsou zatím často spíše statické, ale schopné pracovat rychle, přesně a neúnavně. Ideální by tedy bylo oba tyto světy spojit. Technologie budou muset být v budoucnosti schopné rychle se přizpůsobovat měnícím se parametrům a lidským zásahům. Příkladem může být v roce 2010 oceněný manipulační systém Festo Bionic Handling Systém a ExoHand, nominovaný v roce 2012 na cenu Hermes.
Inspirováno přírodou
„Příroda dělá v podstatě to, co my,“ říká Dr. Ing. Heinrich Frontzek, ředitel korporátní komunikace Festo a budoucích projektů. „Příroda řeší, stejně jako my, pohyb, regulaci i diagnostiku,“ pokračuje. „Příroda navíc umí vždy vymyslet nejlepší řešení, neprodukuje žádné zplodiny, umí dosáhnout nejlepší energetické efektivity, vše, co ,vyrábí‘, je lehké, integrované do jednoho ,těla‘, vzájemně provázané. A nejvíc fascinující na tom je, že to vše existuje už miliony let,“ dodává. „Vždyť přece kolektivní chování zvířat není ničím jiným než modelem továrny budoucnosti.“ Myšlenka realizace bionických studií ve Festo pochází již z 90. let minulého století. Pracovní skupina Bionic Learnings začala naplno fungovat v roce 2006 a těsně spolupracuje s řadou známých univerzit, výzkumných ústavů a společností, které se věnují výzkumu a vývoji. Cílem této iniciativy je přenos biologických principů do průmyslových technologií a tvorba inovativních řešení a vizí pro průmyslové aplikace – vše skrze bioniku. Ta umožňuje realizaci energeticky efektivnějších a produktivnějších automatizovaných pohybových sekvencí s potenciálem přinést průmyslu kompletně nová řešení praktických problémů.
Andrea Cejnarová , Jinan a Šanghaj