Sledovat poslední dobou počínání českého regulátora ERÚ a mediální vystoupení jeho předsedkyně Aleny Vitáskové určitě není nuda. A neplatí to výlučně ve vztahu k problematice fotovoltaických elektráren v ČR, resp. k nápravě důsledků tzv. boomu soláru po česku. Hodně už napověděl začátek letošních prázdnin. ERÚ je odstartoval avízem na kontrolu prvních 30 fotovoltaických elektráren, k jejichž prošetření obdržel podnět. Tým nazývaný „Rychlé šípy“ podal zdrcující nález: prověrka 30 zdrojů skončila s 30 problémy. Konkrétně: jednalo se o FVE připojené v závěru roku 2010. Po první várce by měly následovat další. Zkontrolovat je třeba 180 licencí zdrojů s výkonem cca 500 MW a s výší roční podpory asi 7 mld. Kč. Alena Vitásková poreferovala o dokončené hloubkové analýze licenčních spisů první várky FVE, o instalovaném výkonu 192 MW a výši vykázané podpory 2,3 mld. Kč za rok 2011. U všech subjektů byly zkoumány spisové dokumenty z hlediska jejich věcné i obsahové správnosti. Kontrola probíhala interně v rámci ERÚ a neuskutečnila se žádná terénní šetření. Přesto: „Všechny licenční spisy obsahovaly nedostatky. Ani jeden nebyl v pořádku.“
STIHNE SE PROCEDURA OKOLO ZÁKONA „SOLÁR-STOP“? Dalším žhavým prázdninovým bodem na již beztak přežhavené české energetické scéně byla a je hrozba případného (ne)přijetí novely zákona č. 165/2012 Sb., o podporovaných zdrojích energie. Jak známo, MPO ČR připravilo do legislativního procesu tzv. malou novelu tohoto zákona a změnu některých dalších zákonů, v níž navrhuje zastavení podpory pro nově instalované zdroje od 1. 1.2014 a zároveň zastropování výše příspěvků pro alternativní zdroje pro konečné zákazníky. Snahu ulevit průmyslové sféře aktivně podpořil v horkém létě jak kabinet premiéra J. Rusnoka, tak rozpuštěná sněmovna. Ta na své předposlední srpnové schůzi mj. rozhodla, že nové FVE, které budou připojeny do sítě od roku 2014, ztrácejí nárok na příspěvek za tzv. zelený proud a příjemci dotací musí prokazovat svou vlastnickou strukturu. Novela rovněž zavádí horní hranici příspěvku na podporu AZE ve výši 495 Kč za 1 MWh a neosvobodila majitele FVE zprovozněných v roce 2010 od placení solární daně. Ta měla jak známo původně platit do konce letošního roku (26 %). Pro ty, kdož upřednostňují fakta v časové ose: aby mohl regulátor zastavit podporu pro nově instalované zdroje energie, musí citovaná novela projít ještě senátem, podepsat ji prezident a celá vyjít ve sbírce zákonů dříve než 30. listopadu 2013. O infarktové situace v branži AZE v ČR nouze není: už pro příští rok hrozí podobný průšvih jako u fotovoltaiky v krizových letech 2009 a 2010 v komoditě biometan. ERÚ pohotově učinil alespoň 1. záchranný pokus, jenž je v jeho kompetenci: oznámil, že nevypíše provozní podporu elektřiny pro nové fotovoltaické elektrárny a bioplynové stanice, které budou uvedeny do provozu od 1. ledna 2014. Zbytek se musí ošetřit příslušným zákonem. V zájmu urychlení věci ERÚ podporuje rovněž přijetí výjimky pro vodní a větrné elektrárny ve vysokém stupni rozestavěnosti, které budou mít autorizaci MPO, ale nebudou hotové do konce letošního roku.
NEBUDE SE BRUSEL NA NÁS ZLOBIT? Podle názoru ERÚ naše země splní (i při zastavení provozní podpory pro další období) cílový podíl výroby elektrické energie z AZE ve výši 13,5 % na hrubé konečné spotřebě elektřiny v roce 2020. Tak byl stanoven v Národním akčním plánu. Co za to? V případě, že by vláda, poslanci, senátoři a prezident problémy ignorovali, českému průmyslu a domácnostem by hrozilo, že celkové náklady na podporu AZE by nedosáhly již dříve zveřejněné grandiózní výše 1 bilion Kč, ale mohly by vystoupat až na 1,5 bilionu Kč! Co si o podobných krocích exekutivy myslí kapitáni českého průmyslu, ale i řadoví čtenáři TT, to jste si mohli na stránkách TT přečíst v minulých týdnech a měsících opakovaně. Kritiky solárního boomu po česku nezastraší hrozby ekologických aktivistů, že ČR nedostojí liteře lisabonské direktivy „20-20- -20“ a ne uspokojí je ani pokračující polemiky okolo výše příspěvku na podporu AZE. Pro řadu firem jsou likvidační už dnes. Na nedomyšlenou podporu AZE musíme jen letos vyčlenit 44,4 mld. Kč. Stát sice přispěje z rozpočtu 11,7 mld. Kč, ale zbytek dorovnají finální spotřebitelé proudu. Ve skutečnosti se jedná o eufemismus: český občan zaplatí chyby politiků bezezbytku. I citovaných 11,7 mld. Kč předisponuje stát z daní.
ERÚ KONTRA DISTRIBUČNÍ POPLATKY Prázdniny ERÚ zakončuje ostře sledovaným atakem na výši distribučních poplatků u plynu a elektřiny. U importovaného plynu, kde úhrady za distribuci tvoří cca 1/5 ceny, by to mohlo být od 1. ledna 2014 v průměru o 5 % méně. A v případě domácí elektřiny, kde poplatky za distribuci tvoří v rámci finální ceny zhruba 28 %, by pokles mohl dosáhnout až 10 %. Ve finále se nejedná o žádné marginální částky: velcí spotřebitelé proudu mohou uspořit desítky milionů korun a domácnosti tisíce. A pak že letošní vzrušené léto bylo jen o střídání ministrů, o (ne)loučení poslanců, o tropických vedrech, eventuálně o bulvarizovaných eskapádách našich rádobycelebrit...
REDAKČNÍ POST SCRIPTUM Krátce po uzávěrce tohoto čísla jsme i v redakci TT zaregistrovali zprávu, že Policie ČR navrhla obžalovat 10 lidí v kauze solárních podvodů. Mezi nimi by měla být rovněž předsedkyně ERÚ Alena Vitásková. Obvinění se váže na licenční řízení okolo 2 fotovoltaických elektráren Zdeněk Sun a Saša Sun na Chomutovsku. Ač teprve dokončované, měly údajně obdržet příslušnou licenci těsně na konci roku 201,0 a tudíž zelenou pro fungování na bázi vyšších výkupních cen. Pokud by se tyto skutečnosti nepodařilo prokázat a napravit v souladu se zákonem, pak by v průběhu příštích 20 let mohla z titulu vyšší garantované ceny za uhrazenou energii vzniknout škoda ve výši bezmála 2 mld. Kč. Průběh dalšího šetření budeme sledovat. B. Karvinský