Společnost Pharmix patří mezi významné výrobce a dodavatele strojů a zařízení pro farmaceutický, potravinářský a chemický průmysl. Byla založena v roce 2000 a navázala na třicetiletou tradici strojírenské výroby svých předchůdců. Od jejího založení zde s veškerou činností pomáhá informační systém Helios z produkce Asseco Solutions. Převážnou část činnosti společnosti Pharmix tvoří zakázková výroba zařízení z nerezavějících a ušlechtilých ocelí, jako jsou tlakové nádoby, zásobníky, reaktory, procesní tanky, fluidní sušárny, dopravníky, odstředivky a další. Zákazníky firmy jsou významné farmaceutické, potravinářské a chemické společnosti v ČR, v Evropě i v dalších zemích takřka po celém světě. Tradičním sortimentem strojů vlastní konstrukce a vývoje jsou vertikální homogenizátory, přičemž Pharmix je historicky jedním z prvních výrobců těchto strojů.
Informace aktuálně a komplexně
„Systém Helios jsme vybrali po pečlivé úvaze. Vyvstala potřeba sjednotit stávající nejednotné používané systémy do nějakého celku, který by dával aktuální komplexní přehled informací v reálném čase. Helios nám svou modularitou umožnil postupný převod starých programů do datové struktury jednotného nového informačního systému,“ říká Ing. Gabriela Orlová, technická ředitelka Pharmixu. Základem bylo podle jejích slov zprovoznění informačního systému na bázi účetnictví, což obnášelo i sjednocení zápisu došlých dokladů firmy, vystavování fakturačních dokladů, evidenci došlé a odchozí pošty, řešení celních náležitostí a řešení evidence majetku. To posléze dalo základ implementaci modulu účetnictví a banka. „Po úspěšné implementaci základních modulů jsme zprovoznili též modul zpracování docházky a mzdovou agendu,“ vzpomíná Gabriela Orlová. „Poté přišla na řadu otázka technické přípravy výroby, kdy se povedlo v krátkém čase po důkladné analýze našich specialistů a analytiků z firmy Gatema IT nastavit a zprovoznit modul technické přípravy výroby.“
Helios a průběh zakázky
Podívejme se nyní na průběh zakázky ve společnosti Pharmix. Celý proces začíná na obchodním oddělení ve chvíli, kdy zákazník podá objednávku s detaily pro výrobu. Obchodník zakázku zaeviduje do Heliosu s potřebnými parametry, které pak předá úseku technické přípravy výroby (TPV). Tam dochází k návrhu a vývoji produktu. Úkolem zdejších pracovníků je tvorba sestav, z nichž je zakázka složena. Následně je vytvořen i kusovník a technologický postup, který je pro proces výroby nezbytný. Po zaplánování a tvorbě výrobních příkazů jsou vytisknuty formuláře — výdejky. Ty slouží nejen k nákupu a následnému výdeji potřebného materiálu ze skladu (pomocí čárových kódů), ale též k evidenci splněných operací. Zaměstnanci ve výrobě evidují zahájení a ukončení operace pomocí ETH terminálů. Data jsou automaticky přenesena do Heliosu, kde lze v modulu řízení výroby sledovat aktuální rozpracovanost zakázky, včetně časové náročnosti výrobních operací.
(Nejen) pro úsporu času
Pokud se dnes paní Orlové zeptáte, co vedení firmy a jejím zaměstnancům informační systém přinesl, začne vyjmenovávat dlouhou řadu benefitů. Podívejme se nyní na ty, které podle jejích slov patří k nejpodstatnějším. Je to automatizace podnikových procesů, dále seskupení historických i aktuálních dat potřebných k efektivnějšímu plánování výroby a samozřejmě i zjednodušení procesu sledování průběhu celé zakázky. Velkou roli hraje též významná úspora času a snížení chybovosti eliminací ručního pořizování dat nasazením řešení Gatema WMS pro skladové operace i skladové a majetkové inventury. /Kateřina Trčalová/