Kant-Garagen na berlínské Kantstrasse 127 je nejstarší patrovou garáží v Německu. Otevřeli ji v roce 1930. V šesti podlažích nabízí 300 parkovacích míst a je považována za druhou nejstarší garáž s rampou tvořenou dvojitou šroubovicí na světě. Není snad ani divu, že právě v možná až extrémně liberálním Berlíně, otevřeném všem myšlenkám a nápadům (a právě na tomto místě), představily špičky značky Hyundai novou generaci typu Kona. A to ve vší tajnosti, ještě pod embargem, několik týdnů před veřejným odhalením. Kona je skutečně interkontinentálním a pro značku mimořádně důležitým automobilem. Jaehoon Chang, prezident koncernu Hyundai, k nám promluvil jen ze záznamu, ale velmi rádi jsme se osobně opět setkali třeba s Michaelem Coleem, prezidentem a CEO Hyundai Motor Europe. Prozradil nám, že letos chce Hyundai zvýšit roční produkci z loňských 3,9 na 4,2 milionu automobilů. Ve verzi první generace Kony bylo vyrobeno přes půl milionu vozů a 40 % z nich s čistě elektrickým pohonem. Také nový Hyundai Kona zůstane liberální jako Berlín a jako jeho předchůdce. Ten se totiž stal jedním z prvních automobilů vůbec, jenž byl od počátku vyvíjen s ohledem na zástavbu různých poháněcích systémů. Nová generace vychází z téže platformy, ale narostla do všech směrů a změnila se v suverénního hráče. Jelikož dnes bohužel benzín mnohým ve veřejném prostoru obecně „smrdí“, přichází nová Kona nejprve jako elektromobil. Záhy jej však doplní verze se spalovacími motory, včetně hybridních variant, aby i běžní uživatelé měli čím jezdit. Konu nám v Berlíně představil osobně šéfdesignér značek Hyundai a Genesis Sang- Yup Lee, který jen několik dnů předtím v Torontu z rukou poroty World Car Awards převzal titul Světová automobilová osobnost roku 2023.
Větší, a tedy prostornější
Nová Kona působí skutečně sebevědomě, s řadou ostrých prolisů včetně zvýrazněných blatníků či zdánlivě banální křivky procházející šikmo od paty předního kola ke klice zadních dveří. Přídi dominuje tenký LED pás denního svícení, jenž se možná stává vůbec největší „jednodílnou“ součástkou svého druhu v současné automobilové produkci. Vnější osvětlovací technika, v některých ohledech záměrně fragmentovaná do „pixelů“ jako v typech Ioniq 5 a 6, je pro Hyundai obecně důležitým tématem, tvořícím na silnici výrazný světelný podpis. Vůz je vystavěn na stejné platformě jako jeho předchůdce. Sang- Yup Lee nám řekl, že po stránce designu stavěli nejprve elektromobil, a teprve z něj derivovali modely se spalovacími motory. O tom svědčí také důsledně zaoblené řešení přídě. Oproti předchůdci je novinka s 2 660 mm o 60 mm rozměrnější v rozvoru a se 4 335 mm o výrazných 175 mm v délce karoserie, což slibuje citelně objemnější prostor pro posádku a zavazadla. Vůz je zároveň o 25 mm širší (1 825 mm bez zrcátek) a o 20 mm vyšší (1 575 mm), takže se bezmála blíží nošovickému Tucsonu.
Na 400 voltech, ale s pokročilou asistencí
Hyundai Kona vyniká v segmentu B-SUV mimořádně nízkým součinitelem odporu vzduchu, jen cx = 0,27. K verzím se spalovacími motory údaje nemáme, ale elektrická Kona EV bude k mání s akumulátory 48,4 a 65,4 kWh, schopnými při napětí do 400 V nabití z 10 na 80 % již za 41 minut. Elektromotor má v obou případech točivý moment 255 N.m a výkon 115, resp. 160 kW. Předběžné údaje u většího z akumulátorů uvádějí dojezd 490 km na jedno nabití podle WLTP. Interiér je vzdušný, vzadu má zcela plochou podlahu a mimořádně pohodlná sedadla, postrádající obvyklý vodorovný šev na přední hraně. Přední sedadla pak nabízejí i poměrně efektivní boční oporu, ale zároveň i možnost sklonit je do podoby lenošky. Má jít o zpříjemnění každodenního pobytu ve voze, spíše to však vypadá tak, že jde o minimalizaci stresů z pobytu na nabíjecích stanicích. Palubní deska nepřekvapí propojením dvojice 12,3ʺ displejů do podoby přístrojového štítu, ale potěší přehledným, „uklizeným“ dojmem a dostatkem fyzických ovladačů usnadňujících obsluhu ventilace a zjednodušujících vstup do příslušných menu. Mechanické přepínače zůstaly naštěstí také na volantu a dveřích. Středový panel je rovněž „čistý“, volič směru jízdy se totiž nachází na visuté konzole vpravo pod volantem. Ačkoli nová Kona EV zatím nepřešla na 800V nabíjecí architekturu, jež zůstává vyhrazena vozům Hyundai/ /Kia postaveným na platformě e-GMP, nabízí možnost napájet externí zařízení (V2L). Samozřejmostí je kompletní sestava asistenčních a komfortních systémů včetně krizového brzdění před překážkou FCA 2.0 (umí sáhnout i do řízení), plného propojení s chytrými telefony, škály on-line služeb Bluelink či bezdrátových aktualizací. Jak to celé bude jezdit a fungovat, to se dozvíme až později, počkat si musíme také na podrobnější technické specifikace. Kona EV se bude vyrábět ve slezských Nošovicích, varianty se spalovacími motory se k nám budou dovážet. /jiří duchoň/