Navzdory nedostatku vstupních zdrojů míří český export za překonáním dosud rekordního roku 2019. Generální ředitel agentury CzechTrade Radomil Doležal přibližuje, jak k udržení tohoto trendu pomůže právě agentura na podporu obchodu novými projekty.
Českému exportu se daří. I navzdory chybějícím zdrojům. Jak si to vysvětlujete? Úplný prapůvod problému s odběrateli lze hledat na jaře minulého roku, kdy přišly první lockdowny. Pro všechny to byl šok a nikdo nevěděl, jak se situace bude vyvíjet. Během března až května export spadl zhruba o čtvrtinu. Pak se ale stejně jako u nás snažili všichni zachovat výrobu a státy tomu pomáhaly finančními injekcemi. Proto export rostl, proti rekordnímu roku 2019 skončil jen propadem zhruba o 4,5 %. Nikdo se ovšem právě kvůli nejistým vyhlídkám z jara 2020 moc nepředzásobil a následně přišel nedostatek materiálů, čipů a dalších vstupů. Přesto i letos míří český vývoz k rekordům.
CzechTrade přinášel firmám obsáhlé zpravodajství o stavu pandemie ve světě. Nepozbyly v souvislosti s rozvolněním tyto aktivity smyslu? Rozhodně ne. K uvolnění sice došlo, i tak ale v řadě zemí platí cestovní omezení. Aktuálně se, co se informování týče, soustředíme především na to, abychom firmám nabídli komplexní přehled vstupních podmínek a cestovních restrikcí na jednotlivé exportní trhy. Navzdory obecné představě o rozvolnění má totiž řada států nadále přísné podmínky jak pro turisty, tak pro byznysové cestující.
Jednou z vašich novinek pro tento rok je nová služba KOMPAS. Přibližte nám ji prosím. Určitá vyčerpanost zdrojů v České republice, hlavně v oblasti pracovní síly, vede řadu exportérů k úvahám rozšíření výrobních kapacit do zahraničí. Což je výhodné i kvůli celním bariérám. Investovat do zahraničí je ale složitější než jen vyvážet. KOMPAS, tedy Komplexní asistenční služba, pomůže firmám v prvních třech až šesti měsících po příchodu na cizí trh se na něm zorientovat. Jde hlavně o následující čtyři dimenze: 1/ potřebují kancelářské zázemí, protože ne vždy se dá operovat jen z hotelu. 2/ jim pomůžeme s náborem místních pracovníků. 3/ budeme nápomocni s okamžitými povinnostmi v oblasti daní a výkazů. 4/ poradíme se založením místní společnosti. Startujeme a chceme závěrem letošního roku pilotně tuto službu nabízet ve vybraných zemích. Hlavně na mimoevropské trhy, protože ty patří ke složitějším.
Inspirovali jste se někde? Ano, hodně se tomu věnují skandinávské země. Ale reagovali jsme i na potřeby exportérů, kteří mají poptávku, ale nejsou ji už schopni zdejšími zdroji uspokojit. V konkrétních zemích bychom také chtěli rozšiřovat inkubátory, které na rozdíl od služby KOMPAS mají fungovat nejen pro start. Do konce roku otevřeme dva Exportní inkubátory. Jeden v Indii a druhý v USA.
Který by měl otevřít jako první a proč právě tyto dva trhy? Prvním je inkubátor v indickém Bengalúru, který už vlastně otevíráme právě v těchto dnech, druhý, v americkém Chicagu, bude firmám dostupný do konce tohoto roku. Indie je obecně velice dynamický a atraktivní trh pro české společnosti. Tento konkrétní inkubátor má kapacitu až pro pět firem a již máme termín pro první půlrok plně obsazený.
Zmiňujete první termín; přibližte nám, jak Exportní inkubátory fungují. Firmy mohou využít zázemí inkubátoru v dané zemi po dobu až šesti měsíců. Jedná se o kancelářské prostory s veškerým vybavením, které exportér může při zakládání místní pobočky potřebovat. Konkrétní společnosti jsou do projektu zařazovány podle jejich exportní připravenosti, analýzy konkurenceschopnosti na daném trhu a ověření lokálního zájmu o výrobek či službu.
CzechTrade také aktuálně zakládá Exportní aliance. Jak mohou expandujícím firmám pomoci? Především menší exportéři hledají často způsoby, jak při exportu ušetřit. Propojování se do aliancí je jednou z cest, jak toho dosáhnout. Navíc, v řadě případů nemůže komplexní řešení dodat jen jedna firma. Proto podporujeme, někdy i iniciujeme vytvoření takových spojení v rámci monitoringu globální poptávky. Následně pomáháme s koordinací aliance, případně se zakládáním a nabíráním nových členů. Součástí je plánování exportních aktivit včetně konkrétní pomoci s marketingem, účasti na B2B akcích dle konkrétních potřeb dané aliance. Podporujeme oborová sdružení výrobců technologií a produktů, například pro vodárenství, petrochemii nebo smart city.
Zmiňujete veletrhy. Po rozvolnění můžeme po celém světě sledovat rostoucí počet podobných akcí. I nadále však ve světě platí protipandemická opatření. Mají české firmy o podobné akce zájem? Osobní setkávání a samozřejmě i zahraniční veletrhy jsou věc, která exportérům od startu pandemie chyběla nejvíce. Samotné veletrhy mají tento podzim velký restart. Již máme spolu s našimi klienty za sebou řadu akcí po celém světě — v Evropě, Asii i Severní Americe, což především v souvislosti s cestovními omezeními při vstupu do Spojených států amerických považujeme za velký úspěch.
Co když se nějaká firma právě kvůli těmto omezením nemůže veletrhu zúčastnit? I takovouto nepříjemnost umíme řešit. Díky našim expertům jak v zahraničních kancelářích, tak v konzultantských týmech dokážeme klienta na akci plnohodnotně nahradit. Lidé z CzechTrade si klienta detailně nastudují a na veletrhu působí i jako zástupce společnosti. Firma tak nemusí spoléhat jen na katalogovou účast nebo dokonce přítomnost svého stánku a produktů rušit. /www.czechtrade.cz/