Čeští výrobci dřevních pelet mají za sebou přelomový rok. Raketově rostoucí ceny plynu a elektřiny obrátily pozornost národa k alternativním způsobům vytápění a zájem o pelety exponenciálně narostl. V následujících letech se proto zásadně navýší i domácí výroba. Svoji peletárnu bude brzy mít každá větší česká pila.
V roce 2022 bylo v České republice vyrobeno 538 tisíc tun pelet, tedy jen o 12 tisíc tun více než v předcházejícím roce 2021. Drtivá většina z toho, konkrétně 504 tisíc tun, byly vysoce kvalitní pelety s mezinárodní certifikací ENplus A1. Domácí zájem o pelety se však v tomtéž období ztrojnásobil, a to vlivem nečekaného vývoje na světovém trhu ovlivněného energetickou krizí vyvolanou ruskou agresí na Ukrajině a rostoucími cenami plynu i elektřiny. „Navýšit kapacitu peletárny nebo postavit novou, to není otázka týdnů. Zásadnější růst objemu výroby, který bude reagovat na tyto převratné události, tedy očekáváme až v následujících letech,“ vysvětluje Vladimír Stupavský, předseda Klastru Česká peleta. V této národní asociaci se sdružuje většina domácích výrobců pelet, briket i kotlů a kamen na jejich spalování. Podle jejich informací počítá s navýšením objemu výroby v následujících letech skoro polovina českých výrobců pelet.
Zvýšenou poptávku se podařilo zvládnout
Čeští peletáři si však dokázali poradit se skokovým růstem poptávky, přestože nedošlo k zásadnějšímu navýšení výroby. Na začátku topné sezóny v září 2022, kdy byla poptávka na svém maximu, se pouze prodloužily čekací lhůty. Jak to výrobci zvládli? Velkou výhodou se ukázala být dlouhodobá orientace na export. Dosud se na domácím trhu prodávala jen třetina českých pelet, většina zbylé produkce putovala do Německa, Rakouska nebo Itálie. Díky tomu byli někteří výrobci schopni přeplánovat domácí dodávky na úkor vývozů, takže pelety nakonec všichni domácí odběratelé dostali. „Každoročně upozorňujeme, aby lidé nenechávali nákup paliv na začátek topné sezóny. Mezi zářím a listopadem 2022 byl nápor na závozy pelet a briket opravdu extrémní, takže ti, kteří to nechali na poslední chvíli, si v tomto období museli počkat,“ dodává Stupavský. Nový kotel nebo kamna na pelety si v roce 2022 pořídilo asi 8 000 domácností. Další tisíce lidí čeká výměna kotle příští rok, protože se na ně už nedostalo. „Poptávka po peletách pro domácnosti ani nemůže růst rychlejším tempem, protože výrobci kotlů i topenáři se dostali na hranu svých kapacit,“ vysvětluje Stupavský.
Pelety již zlevnily o 80 %
Loni na podzim ovšem s trhem zahýbalo ještě tzv. křečkování, kdy stávající zákazníci objednávali až trojnásobek své běžné spotřeby kvůli strachu, že nebude čím topit. V září 2022 se proto ceny pelet vyšplhaly až na 16 Kč za kg, od listopadu však kontinuálně klesají.
Od února 2023 jsou pelety k dostání již od 9 Kč za kg
„Nejnižší ceny pelet očekáváme letos tradičně na přelomu dubna/května, tedy po skončení topné sezóny. Všem doporučujeme, aby si zásoby na příští zimu objednali právě na jaře,“ radí Stupavský.
Skokany loňského roku jsou střední a menší peletárny
Za mírným meziročním růstem výrobních kapacit stály v loňském roce především střední a menší peletárny, a to především výrobci Premium Pellets, Waldera, Pila Pasák, Pelety Kunovice a Latop Energy. Největší objem pelet vyrobil dřevařský koncern Pfeifer, který navyšoval podstatně výrobní kapacity již v letech 2020 a 2021. Ve svých dvou peletárnách v Chanovicích a Trhanově vyrobil Pfeifer v roce 2022 přes 157 tisíc tun pelet. Dvojkou ve výrobě je moravskoslezský Mayr-Melnhof s objemem 102 tisíc tun pelet a třetí místo obsadila Stora Enso s objemem 67 tisíc tun pelet. /www.ceska-peleta.cz/