V červnu se po téměř roce a půl uskutečnila první plnohodnotná podnikatelská mise Svazu průmyslu a dopravy. Podnikatelé při ní doprovodili ministra životního prostředí Richarda Brabce do Indonésie. Zájem o obchodní setkání nikoliv přes obrazovku monitoru, ale mezi čtyřma očima, byl nejen mezi exportéry velký. Na cestu do Indonésie se vydali zástupci 27 firem a vysokých škol. Obnovení podnikatelských misí je z hlediska podpory exportu pro firmy velkým krokem kupředu. Účast vrcholných představitelů země na podnikatelských cestách má v některých částech světa pro uzavření obchodu stále velký význam. „V mnoha zemích, do kterých české firmy vyvážejí, zejména mimo Evropskou unii, má stát větší vliv na ekonomiku. V nich se bez kvalitní ekonomické diplomacie a podpory vysokých ústavních činitelů firmy prosazují velmi obtížně. Také v ostatních státech však mají mise význam. U řady obchodních partnerů díky nim vzroste vaše důvěryhodnost, když se například účastníte podnikatelské mise s politikem nebo velkého národního stánku na podporovaném veletrhu,“ vysvětluje Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.
Export musí častěji směřovat i mimo EU Růst exportu do států na jižní polokouli, mezi něž se částečně řadí i Indonésie, může české ekonomice přinést významné vedlejší efekty. Například může zlepšit celoroční vyváženost produkce a odbytu zboží a služeb. Po pandemii navíc přichází ideální doba na to, aby se podpora exportu a podnikatelské mise zaměřily také na oblasti, kterým stát dosud věnoval méně pozornosti. „Diverzifikace exportu zejména mimo Evropskou unii je velmi důležitá. Nelíbí se nám vysoká závislost českých exportérů na evropských trzích. Jenom v loňském roce směřovalo do Evropy 90 % veškerého tuzemského exportu, z toho skoro 80 % do zemí Evropské unie. Českým firmám se přitom tradičně daří i v USA, Rusku, Číně, Turecku, na Ukrajině, v Japonsku, v Mexiku, Izraeli a mnoha dalších zemích mimo Evropskou unii,“ připomíná Lukáš Martin, ředitel Sekce mezinárodních vztahů Svazu průmyslu a dopravy ČR. Momentálně český export do důležitých mimoevropských destinací klesá. Svaz průmyslu se proto neustále zasazuje o zintenzivnění zahraničních cest státních a ústavních činitelů s podnikatelským doprovodem právě do klíčových mimoevropských destinací. O důležitosti podnikatelských misí mluví i se sociálními partnery na tripartitě. Část politiků už výzvy Svazu vyslyšela. „Náš dík patří všem ústavním a vládním činitelům, které máme tu čest s podnikatelskými misemi doprovázet, a jsme rádi, že vyslyšeli náš apel na restart misí,“ připomíná Lukáš Martin, ředitel Sekce mezinárodních vztahů Svazu průmyslu a dopravy ČR.
Příležitosti na Blízkém východě i v Pobaltí Ještě v únoru loňského roku při tradičním setkání s exportéry plánoval prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák, že během roku 2020 vezme Svaz podnikatele celkem na dvanáct misí. Kvůli příchodu pandemie se ale uskutečnila jenom jediná. Ani první polovinu letošního roku to s konáním podnikatelských misí nevypadalo dobře. Příznivý vývoj epidemie ovšem umožnil kromě zmíněné červnové cesty do Indonésie i další podnikatelské mise na konci léta. Na přelomu srpna a září vyrazili exportéři nejprve do Polska v doprovodu předsedy Senátu Miloše Vystrčila a pak také do Spojených arabských emirátů a Saúdské Arábie, kam doprovodili ministra zahraničních věcí Jakuba Kulhánka. „Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty jsou jedny z nejrozvinutějších zemí Blízkého východu. V následujících letech chtějí investovat především do chytrých měst, obnovitelných zdrojů energie i vesmírného průmyslu. Inovativní české firmy v těchto oblastech mají co nabídnout. Ukazují to i na světové výstavě EXPO 2020,“ říká Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. Právě na EXPO do Dubaje by měla zamířit jedna z chystaných podnikatelských misí Svazu průmyslu, a to na začátku příštího roku. Ještě do konce roku 2021 Svaz exportéry vezme na Ukrajinu a také do Estonska, Lotyšska a Litvy. V příštím roce by Svaz průmyslu a dopravy s podnikateli rád vyrazil i na mimoevropské trhy. Kromě Dubaje je v plánu také mise do Indie v doprovodu předsedy Senátu Miloše Vystrčila.
Podpora exportu musí pokračovat i po volbách Podnikatelské mise doprovázející nejvyšší ústavní činitele na jejich zahraničních cestách patří mezi nejefektivnější nástroje podpory exportu. Nejsou přitom českým vynálezem. Úspěšně je řadu let organizují v Německu nebo Polsku, ale i v dalších státech. Svaz průmyslu a dopravy ČR uspořádal od roku 1993 už přes 200 podnikatelských misí do 107 zemí světa. Za tu dobu pomohl navázat obchodní kontakty v zahraničí téměř 5 000 firmám. „Předpokládám, že po sněmovních volbách se vrátíme k výrazně většímu počtu podnikatelských misí,“ dodává Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy. Nová vláda se musí zaměřit nejen na samotnou podporu exportu, ale i na podobu jeho financování. „V tomto ohledu je pozice českých firem oproti konkurentům z mnoha zemí Evropské unie velmi slabá. Dostávají se do situací, kdy jsou před podpisem obchodního kontraktu, ale nemají pro něj zajištěno financování. To je v očích zákazníků poškozuje “ vysvětluje František Chaloupecký, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. Na tuto skutečnost Svaz průmyslu a jeho členové trvale upozorňují. Dokud se podpora exportu nestane prioritou vlády, situace českých vývozců se nezlepší. „Nicméně je dobře, že zástupci státní banky ČEB a pojišťovny EGAP jezdí s firmami na podnikatelské mise. Je důležité, aby byli přítomni na jednáních se zahraničními partnery a pomohli našim firmám garantovat realizaci dodávek,“ říká František Chaloupecký, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. /www.spcr.cz/