Digitalizace patří mezi důležitá témata už řadu let, a tak není divu, že i projekt Digitální továrna 2.0 bude součástí letošního Mezinárodního strojírenského veletrhu už počtvrté. Letos se však k tématu „inteligentní digitalizace“ přidá i aktuálně silnější téma „druhá transformace české ekonomiky“. A kromě již tradičních komerčních partnerů si tentokrát pořadatel ke splnění vytyčených úkolů přizval i dva „spoluhráče“ z řad významných institucí: Národní centrum Průmyslu 4.0 a Testbed pro Průmysl 4.0. zřízený při CIIRC ČVUT v Praze. Průmyslové podniky (a nejen ty) čím dál častěji řeší otázku, jak v reálném čase pružně reagovat na měnící se poptávku po produktech a jak efektivně uspokojovat individuální požadavky zákazníků. Nejde přitom jen o rozmanitost produktového portfolia nebo o zkracování doby nutné pro uvedení nových produktů na trh, ale i o hledání nových cest tvorby přidané hodnoty a vznik nových obchodních modelů. Uplynulé koronavirové a válečné roky zamíchaly kartami a přinesly nové, náročnější výzvy do již tak silně se měnícího světa čelícího náročným výzvám. Mezi nimi nelze opomenout především ty pramenící z výzvy o záchranu klimatu. Všechny tyto faktory prohloubily obavy o budoucnost České republiky a její postavení na evropském, respektive světovém trhu. Už i ti nejpohodlnější začínají chápat, že se ke změnám bude nutné postavit čelem. Hlavními nástroji by jim měla být legislativa, která pozitivní procesy změn podpoří a nebude podnikatelům a firmám „házet klacky pod nohy“, a digitalizace společně s automatizací. Digitální transformace je v dnešní době významnou součástí téměř každého odvětví a průmysl není výjimkou. Umožňuje strojírenským firmám automatizovat mnoho procesů, což vede ke zvýšení efektivity a produktivity. A právě proto bude digitalizace i letos jedním z klíčových témat Mezinárodního strojírenského veletrhu, který se koná od 10. do 13. října na výstavišti v Brně. Digitálním technologiím se bude věnovat už počtvrté projekt Digitální továrna 2.0, který návštěvníci najdou v pavilonu F. Vedle již tradičního partnera, kterým je Siemens, a dále firem T-Mobile, Česká spořitelna, DEL a SICK se na seznamu hlavních partnerů v letošním roce objevilo také Národní centrum Průmyslu 4.0 (NCP 4.0), výzkumné pracoviště CIIRC ČVUT v Praze — Testbed pro Průmysl 4.0 a evropské inovační společenství EIT Manufacturing.
Investice do vývoje a implementace inovativních řešení představují nezřídka velmi náročné projekty, které však zajistí udržení dlouhodobé konkurenceschopnosti českého průmyslu. Výrobci zařízení, dodavatelé softwaru a průmyslové podniky k tomuto snažení potřebují platformy, které jim umožní vývoj, ověření funkčnosti a kompatibility nových řešení v poloprovozních podmínkách a v interakci s nejmodernějšími dostupnými technologiemi. A právě to jim nabízejí zmínění významní partneři. Zatímco NCP 4.0 je technologicky neutrální, otevřenou akademicko- -průmyslovou platformou propojující inovační lídry, výrobní i technologické firmy, univerzity, výzkumné a oborové organizace se státem a médii, pomáhající vytvářet optimální prostředí pro udržitelnou budoucnost, Testbed pro Průmysl 4.0 je orientován více na praxi. Jedná se o výzkumné a experimentální prostředí, ve kterém si zájemci o automatizovanou a digitalizovanou výrobu v souladu s principy Průmyslu 4.0 mohou sami vyzkoušet inovativní řešení pro chytré továrny, ověřovat jejich kompatibilitu, funkčnost a účinnost, simulovat a optimalizovat výrobní a související vnitropodnikové procesy. EIT Manufacturing pak, podobně jako NCP 4.0, spojuje rostoucí síť špičkových průmyslových partnerů, přední akademické a výzkumné instituce a inovativní start-upy, scale-upy a malé a střední podniky, ovšem na evropské úrovni.
Řešení pro digitalizaci průmyslu
V letošní Digitální továrně 2.0 na MSV v Brně nebude chybět přes 20 firem, které budou prezentovat nejnovější transformační technologie. Řešení pro monitoring strojů představí společnost 4dot. Lákadlem bude nový senzor vibrací PM3 vyvinutý speciálně pro tvářecí troje, ale uplatnění najdou i u obráběcích strojů a v ostatních aplikacích. Zajímavá bude také expozice firmy AYES, která se specializuje na dodávku chytrých brýlí a využití rozšířené reality při digitalizaci průmyslové výroby. K vyzkoušení budou nejrůznější značky a typy brýlí, jako jsou RealWear, Microsoft HoloLens, Vuzix nebo Magic Leap 2. Unikátní logistické systémy a technologie pro zefektivnění a optimalizaci logistických procesů pro výrobu i sklady bude prezentovat společnost Bossard, která představí systémy Smart Factory Logistics a řešení Smart Factory Assembly. Na dodávky a realizaci informačních a řídicích technologií se specializuje společnost data- Partner. Ta dodává výrobní informační systémy kategorie MES, automatizuje stroje a výrobní linky a dodává také softwarové komponenty pro tvorbu řídicích jednotek a ovladačů strojů. Vysoce inovativní řešení založené na strojovém vidění a umělé inteligenci, snižující počet zranění na pracovišti, přináší na trh průmyslové bezpečnosti společnost Invanta. Na veletrhu budou k vidění nejčastěji využívaná zabezpečení pracovišť, jako je ochrana vymezeného perimetru nebezpečného stroje a detekce správného užívání ochranných pomůcek. V Digitální továrně 2.0 bude prezentována také mobilní aplikace JOBka, díky které lze moderně, zábavně, udržitelně, snadno a rychle komunikovat se zaměstnanci. Společnost MicroStep představí kromě celého portfolia strojů a technologií také svůj softwarový produkt CyberFab Manager zaměřený na automatizaci výrobního procesu. Svůj stánek připravuje také firma Pantek (CS), autorizovaný distributor a poskytovatel technické podpory celosvětově rozšířeného softwaru AVEVA pro průmyslovou automatizaci. Chybět nebude ani společnost RAYNET se svým online nástrojem, který pomáhá udržet přehled o zákaznících, obchodu i výsledcích na jednom místě. Prezentovat se bude také technologický start-up CodeNOW pomáhající firmám správně začlenit softwarové nástroje do business procesů. Na svém stánku představí nástroj Health Check Assessment, který umožňuje úspěšnou digitalizaci firem. Návštěvníci se dále seznámí s nabídkou firem 3Dees Industries, Act-in CZ, Additive Systems, Almeto, BoldBrick, Bossard CZ, GE Intelligent Platforms, GradexSoft, mySCADA Technologies nebo S&K Solutions. Součástí budou také stánky Elektrotechnické asociace ČR a Svazu průmyslu a dopravy ČR. V blízkosti Digitální továrny 2.0 najdou zájemci i další firmy, které se zabývají digitalizací průmyslu, například Beckhoff Automation, Compas automatizace, Konica Minolta, Nordson CS, Servis Control a Visometry.
Digitální stage — 5G sítě, digitální dvojčata i kyberbezpečnost
Atraktivní program nabídne Digitální stage s tematicky rozdělenými bloky. V úterý se bude mluvit o 3D tisku v průmyslu a službách, nanotechnologiích v průmyslu, virtualizaci a digitálních dvojčatech. Ve středu budou hlavními tématy podpora inovací, financování, dotační poradenství a 5G sítě. Čtvrtek bude patřit novým obchodním modelům, využití dat, kyberbezpečnosti nebo digitálním inovačním hubům. V pátek se program zaměří na ocenění Svazu průmyslu a dopravy ČR za Průmysl 4.0 a také školám a jejich podílu na digitální transformaci. Vysílání, které zajišťuje Elektrika.tv, bude živě streamováno a návštěvníci ho tak mohou sledovat nejen osobně na veletrhu, ale také na webových stránkách veletrhu nebo u vybraných mediálních partnerů. Letos poprvé bude navíc k dispozici i druhé pódium pro dodatečné bližší diskuse k daným tématům. Zájemcům o další informace z dění okolo digitalizace, automatizace či technologií bude k dispozici i naše redakce. Stánek Technického týdeníku najdete tradičně v pavilonu P (stánek 46A). /Redakce TT/