Součástí letošního Mezinárodního strojírenského veletrhu, který se uskuteční na brněnském výstavišti od 8. do 12. listopadu, bude i druhý ročník úspěšné expozice Digitální továrna 2.0. Letošním tématem bude technologická transformace české ekonomiky. Ačkoliv pandemii ještě nemáme definitivně za sebou, všechny segmenty průmyslu i lidského bytí se snaží vrátit alespoň v rámci možností a vymezených mantinelů do normálu. Nejinak je tomu i v případě veletrhů a výstav. Velká část jednotlivců a firem už po dlouhé odmlce volá po obnovení osobních kontaktů, a to i právě ve formě veletrhů a výstav. Pořadatel největšího veletrhu u nás Veletrhy Brno se proto vrátil k intenzivní přípravě Mezinárodního strojírenského veletrhu a zaznamenává výrazný nárůst zájmu ze strany vystavovatelů. Je sice pochopitelné, že s vysokou pravděpodobností nedosáhne takových počtů vystavovatelů a návštěvníků jako v posledních letech, zvláště pak pokud jde o účasti ze zahraničí, nicméně především tuzemské firmy prahnou po možnosti prezentovat své zvládnutí pandemické krize a novinky v nabídce výrobků a služeb. Velmi bohatý by pak měl být i doprovodný program.
Digitální továrna 2.0 Pandemie ukázala, že digitalizace je nezbytností – nikdo dnes nepochybuje o užitečnosti home office a vzdálených připojení na firemní systémy. Nasazení mnohých prostředků pandemie dokonce urychlila. Nicméně průmysl obecně se nachází na bodu přechodu. Nestačí jen technologická znalost a schopnost vyrobit určitý komponent či ideálně finální výrobek. Klíčová je schopnost inteligentní práce s daty, a to jak s interními, kde se s technologií spojuje datová věda a rozhodující schopností se stává dynamická optimalizace výrobního toku z hlediska rychlosti, kvality, individualizace produktu a minimalizace odpadů a zbytečných činností v reálném čase, tak externími, umožňujícími sledování, akce a reakce v tržním prostoru, vymezeném především digitálními prvky. Česká ekonomika je z velké míry spojena s průmyslovou výrobou, a proto je nyní na rozcestí. Buď se podaří zvládnout technologickou transformaci srovnatelnou s ekonomicko-politickou transformací raných 90. let, anebo se stane technologickým skansenem s narůstajícími ekonomickými a politickými problémy. Projekt Digitální továrna 2.0 chce ukázat cestu, jak tuto transformaci zvládnout. Snahou je, aby se Česká republika stala „laboratoří Evropy“, kde se nasazují, pilotují a úspěšně rozvíjejí nové technologie a s nimi spojené postupy průmyslové transformace vedoucí k vyšší efektivitě a ekologicky čistému průmyslu. Český průmysl potřebuje změnu od tradičních průmyslových podniků k „technologickým pilotům“ evropské ekonomiky a snahou expozice Digitální továrna 2.0 je tuto změnu rozběhnout. To vše v souladu s Národním plánem obnovy České republiky.
Expozice transformačních technologií V rámci Digitální továrny 2.0 bude realizována prostorově propojená, tematicky strukturovaná expozice složená z ostrůvků vystavovatelů definujících jednotlivé komponenty digitální továrny. Firmy ukážou konkrétní případové studie ideálně s přímým propojením na aktivitu u referenčního výrobního subjektu. Připravovány jsou především tato témata: umělá inteligence ve výrobě, nová infrastruktura spojená s internetem věcí a 5G sítě, inteligentní robotika, nové firemní datové systémy, blockchain. Digitální pódium je pak prostorem navazujícím na expozici transformačních technologií, ve kterém vystavovatelé odprezentují před kamerou svá řešení. Aktivity na digitálním pódiu jsou moderovány a paralelně vysílány online. Následně je vše zpracováno do archivu, který je přístupný i po skončení akce.
Česká republika — průmyslová velmoc 2024? Druhý ročník mezinárodní konference bude zaměřen na otázku zvládnutí digitální transformace v pocovidové době a následné datové propojování firem vedoucí ke zvýšení efektivity vzájemné mezifiremní spolupráce. Konference bude zaměřena jak na definice strategických záměrů rozvoje ČR do budoucnosti, tak na případové studie úspěšných řešení a postupů s ekonomickými přínosy. /f/