Již druhou edici reportu Digitalizace podniků 2023, která přináší fascinující pohled na vývoj ERP systémů na českém trhu, zveřejnila společnost Asseco Solutions. Vyplývá z ní potěšitelný fakt, že navzdory složité ekonomické situaci se v oblasti digitalizace podniků udály významné změny. Ty zajišťují Česku přední postavení v evropském srovnání elektronického sdílení informací. Loňský rok přinesl řadu faktorů, které významně ovlivnily trh podnikových informačních systémů. „Kromě pandemie se ekonomika musela vypořádat s válkou na Ukrajině, inflací a rostoucími cenami energií. Tato situace vytvořila nejistotu a nervozitu zejména mezi malými a středními podniky,“ říká Jiří Hub, CEO Asseco Solutions. „Digitalizace podniků může citelně ulevit na straně zefektivnění procesů a zmírnit bolesti, které přináší růst nákladů na energie a nízká nezaměstnanost v České republice. Digitalizace a vyšší efektivita firemních procesů se ukázaly být klíčovými faktory pro zvládnutí ekonomických výzev,“ dodává.
V elektronické komunikaci jsme na špičce
Z reportu Digitalizace podniků 2023 mimo jiné vyplývá, že je Česká republika evropskou špičkou v elektronickém sdílení informací. Až 38 % českých podniků s více než 10 zaměstnanci využívá pokročilé technologie, jako jsou webová rozhraní, aplikace, elektronická výměna informací (EDI — electronic data interchange), chytré senzory nebo integrované informační systémy pro řízení dodavatelsko- -odběratelských řetězců. Tento podíl je 2× vyšší než v roce 2015 a významně převyšuje průměr EU, který činí 25 %. „Přestože Česko exceluje v elektronickém sdílení informací, situace s ERP systémy je složitější,“ vysvětluje Jiří Hub. „Podle Českého statistického úřadu došlo k poklesu využívání ERP systémů z 38 % v roce 2022 na 29 % v roce 2023. Tento propad však může být způsoben nejen skutečným opuštěním ERP systémů, ale také odlišným vzorkem vybraných společností a různorodým chápáním pojmů.“ Velké podniky ovšem zůstávají ERP systémům věrné, využívá je až 90 % z nich. Nejčastěji se jedná o firmy z automobilového průmyslu, telekomunikací a IT sektoru. V evropském měřítku však Česká republika zaostává za průměrem EU, kde ERP systémy používá 43 % podniků.
Příkaz zní jasně: Inovovat!
Podle Jiřího Huba je však pro firmy obecně klíčovou příležitostí zavádění inovací. Jak uvádí, automatizace, robotizace, digitalizace, umělá inteligence (AI — artificial intelligence) včetně využívání nástrojů typu Chat- GPT, strojové učení (ML — machine learning), automatizace podnikových procesů (RPA — robotic process automation), dolování znalostí (DM — data mining) a další faktory spoluvytvářejí nové tržní příležitosti díky schopnosti rychlé adaptace a snížení nákladů. Klíčovým faktorem úspěchu těchto projektů je schopnost rychlé integrace do rutinních a automatizovaných procesů každé společnosti. Kombinace chytrých nástrojů a aplikací vytváří celý ekosystém informačních technologií, který firmám pomáhá v konkurenčním prostředí. Mezi klíčové faktory vývoje technologií v roce 2023 patří zejména AI. Ta se čím dál více využívá k automatizaci úkolů, zlepšování rozhodování a personalizaci uživatelských zkušeností. Strojové učení umožňuje počítačům a strojům učit se z dat a zlepšovat své výkony v čase, což je zásadní pro další technologický rozvoj. /www.assecosolutions.cz/