Společnost Engel představila novinky z oblasti digitalizace výroby a prototyp vlastního jazykového modelu Engel GPT. Systém bude dostupný online a jeho hlavním smyslem je okamžitá podpora při řešení problémů, s nimiž se potýkají lidé ve výrobě.
Hlavním cílem Digital Days, akce plné přednášek a workshopů, která se konala v rakouském Schwertbergu a Svatém Valentinu a jíž jsem se za redakci Technického týdeníku účastnila, bylo představit více než 300 návštěvníkům strategii Inject 4.0 ukazující možnou cestu spojení kvality a efektivity výroby.
Optimalizace, udržitelnost a řešení nedostatku lidí
Úvodní blok celého programu zahájil Gerhard Dimmler, technický ředitel pořádající společnosti Engel, přednáškou o významu digitalizace pro plastikářský průmysl. Digitální transformace podle něj zahrnuje optimalizaci procesů, udržitelnost a řešení nedostatku kvalifikovaných pracovníků. Zejména k optimalizaci a zvýšení kvality výroby proto slouží různé digitální asistenční systémy včetně monitoringu a možností reakce v reálném čase. „Budoucnost vstřikování plastů vidím jednoznačně ve využití umělé inteligence a digitálních dvojčat, na nichž se bude simulovat optimalizace procesů,“ řekl Dimmler. O tom, jak konkrétně mohou digitální asistenční systémy přispět ke zkvalitnění celého konstrukčního a výrobního procesu, se pak rozhovořil v druhé části svého příspěvku. Už v rámci navrhování designu plastových dílů je totiž možné využít realistických simulací, na jejichž základě lze rozhodnout o nejlepším výrobním postupu. Inject 4.0 nabízí asistenci i pro vzorkování vstřikovacích forem. Spadá pod ni například software optimalizující uzavírací sílu, plastifikační asistent pomáhající určit ideální dobu plastifikace či nástroj, který automaticky synchronizuje pohyby robota a stroje. Technický ředitel zmínil i digitální služby zaměřené na samotnou výrobu, například automatickou kompenzaci výkyvu v kvalitě materiálu, regulaci teploty a v neposlední řadě software sbírající data ze strojů či nástroj kontrolující proces vstřikování. „Pro ideální optimalizaci celé výroby jsou klíčové i nástroje pro servis, do nichž budou čím dál více vstupovat algoritmy umělé inteligence. Už nyní známe predikce životnosti klíčových součástí, ale cestou je i automatizace servisního procesu, vzdálený servis za pomoci virtuální a rozšířené reality a v neposlední řadě i využívání velkých jazykových modelů (LLM) pro okamžitou pomoc při řešení nastalých problémů.“
Příklady napoví
V dopoledním bloku ovšem nechyběly ani příklady z praxe. Svou případovou studii zde představil např. Darius Barton, ředitel společnosti Solid Plast. Hovořil zejména o tom, že díky digitálním systémům a monitoringu výroby dokázal jejich vstřikovací lis snížit výrobní náklady o 4,2 % a zvýšit dostupnost stroje o 270 hodin ročně, což vedlo k vyšší efektivitě. „Navíc jsme mohli k procesu vstřikování přistoupit zcela jinak. Můžeme totiž sledovat současně několik stovek procesních parametrů v reálném čase, a to nejen na displeji stroje, ale také online přes web.reálném čase probíhá i detekce a vyhodnocování různých odchylek.“ Přednášku na téma digitalizace a úspory měl také Yannis Voultzatis, jeden z manažerů ve společnosti BIC Violex. Podle něj díky aplikaci pro sběr dat ze strojů společnost zlepšila klíčové ukazatele výkonnosti ve výrobě. „Naše celková efektivita strojů se zvýšila o 3 % a zmetkovitost klesla o zhruba 40 %. Dostali jsme se tak k daleko udržitelnějšímu procesu výroby.“ Zkušenosti se zaváděním různých digitálních nástrojů představil rovněž Piercarlo Balducci, vedoucí produktového inženýrství ze společnosti Interroll SA. Ten v nich vidí klíč k řešení personálních problémů v technologii. „Spoléháme se na digitálního asistenta pro seřizování, který umožňuje zkrátit dobu seřizování i méně zkušeným operátorům. Prostoje z důvodu výměny nástrojů tím lze zkrátit až o 80 %.“ Kromě toho se společnosti za pomoci nástroje pro řízení teploty formy podařilo snížit náklady na energii o 15,38 %.
Umělá inteligence a praxe
Odpoledne návštěvníky Digital Days čekal workshop přímo v továrně ve Svatém Valentinu, kde se vstřikovací stroje Engel vyrábějí. Kromě praktických ukázek několika různých digitálních nástrojů bylo možné se spolu s Malcolmem Wrechotou, ředitelem pro generativní AI ze společnosti Triple Eight Solutions, podívat na to, jak bude brzy možné využívat pomoci online GPT modelu trénovaného na reálných datech o strojích Engel a z výroby. Do modelu bude možné nahrávat vlastní data, typicky třeba různé reporty, které následně GPT zvládne analyzovat a nabídne konkrétní, personalizované úpravy. Může tak třeba na stroji aktivovat určitý digitální nástroj, s nímž se proces výroby zpřesní tam, kde je to třeba. „Do modelu jsme nahráli také všechny manuály, což znamená, že v případě nenadálého problému bude moci operátor zkusit potíže vyřešit za pomoci chatu,“ řekl Malcolme Wrechota a ukázal, že vůbec nezáleží na tom, v jaké zemi se problém stane. „V současné době má Engel manuály přeložené do 16 jazyků, více překladů už ale není třeba, protože s GPT lze hovořit jakýmkoliv jazykem.“ Díky GPT však bude možné eliminovat i některé defekty, které vznikají při výrobě. Do modelu lze totiž nahrát obrázek defektního kusu a zjistit důvody, které mohly vést k výrobní vadě. /Kristina Kadlas Blümelová/