Už v minulém ohlédnutí za MSV 2022 a souvisejícími souběžnými veletrhy, především za mezinárodním veletrhem obráběcích a tvářecích strojů IMT, jsme psali o tom, nakolik byla letošní účast vystavovatelů ovlivněna nutností šetřit a blízkým termínem strojírenského veletrhu AMB Stuttgart (konal se pouhé tři týdny před zahájením MSV Brno 2022). Přesto toho bylo v Brně v pavilonech F, P a V z oboru přesného nářadí a obráběcích strojů k vidění dost. První ze zmíněných oblastí jsme věnovali již minule, nyní se zaměříme na stroje a další související témata.
V prvé řadě byl na letošním veletrhu IMT kladen nepřehlédnutelný důraz na digitalizaci a možnosti zapojení strojů do vyšší úrovně řízení firmy, dále nezbytné zvyšování stupně automatizace stroje a prodlužování času, kdy je stroj schopen pracovat bez obsluhy. Tento aspekt žádný vystavovatel ne-opomenul zdůraznit.
Upínač jako nedílná součást stroje
Cílevědomou snahu společnosti Schunk učinit z upínače integrální součást výrobního zařízení schopnou generovat i přijímat potřebná data využitelná k jejímu řízení v souladu s potřebami procesu i k ovlivnění procesu samotného, lze dokumentovat na několika prezentovaných novinkách. V prvé řadě se jedná o inovovaný inteligentní hydraulický držák rotačních nástrojů Schunk iTendo2, jehož rozměrově optimalizovaná elektronika představovaná senzorovým systémem pro monitoring procesu a maximalizaci životnosti nástroje dovolila zmenšit rozměry držáku tak, že se jeho obrys shoduje s obrysem běžného upínače. V případě nahrazení standardu držákem inteligentním již není zapotřebí složitého přeprogramování operace. Držáky iTendo2 jsou navrženy pro rychlosti do 30 000 ot/min a vyváženy na hodnotu G 2,5 při 25 000 ot/min. Mohou pracovat s vnějším přívodem chladiva, přičemž systém vnitřního přívodu je navržen pro tlak 80 bar. Vyhovují tedy nárokům rozhodující většiny obráběcích aplikací. Jako další lze uvést magnetická chapadla řady EMH vybavená permanentním elektromagnetem a integrovanou elektronikou s funkcemi zpětné vazby nebo tuhý šestiosý snímač pro přesné měření vybavený integrovanou elektronikou s vyhodnocením dat přes Ethernet, EtherCAT, RS-422 nebo RS-485.
Obráběcí stroje Myiano a Citizen
Společnost CNC invest se pochlubila dvěma novými stroji, které přihlásila do soutěže o Zlatou medaili MSV 2022. Prvý z nich, revolverový soustruh Myiano ANX-42SYY, je představitel moderních, vysoce produktivních strojů s velkou výtěžností malé potřebné zástavbové plochy (pouhých 4,32 m2). Je vybaven dvěma revolverovými hlavami s Y-osou, přičemž obě disponují funkcí LFV (low frequency vibration) pro lámání třísek. V ose X lze na stroji proti vřetenu nasadit tři nástroje současně, což spolu s novým řídicím systémem a třemi kanály zaručuje vysokou produktivitu při obrábění velmi složitých dílců. Integrované motory, osm lineárních os, možnost využít k obrábění až 24 nástrojů, napojení na IoT a úspora energií patří mezi další atributy tohoto moderního stroje. Druhou novinkou je stroj Citizen Cincom L20-2M12 ATC LFV, dlouhotočný soustruh s unikátní technologií automatické výměny nástrojů ATC, díky níž může využít až 13 nástrojů na plynulé ose B. Vybaven je technologií lámání třísek LFV na hlavním vřetenu i protivřetenu v osách X a Z pracující synchronně s otáčkami. Koncepce předurčuje zařízení k efektivnímu obrábění drobných, složitých dílců, např. medicínských implantátů.
Automatizační řešení DMG
DMG Mori využila skutečnosti, že v Brně sídlí její zastoupení pro Českou republiku, a zájemcům nabídla možnost blíže se seznámit s širší plejádou nabízených automatizačních řešení, než bylo možno zhlédnout na výstavním stánku. Z nových strojů si zaslouží pozornost nové soustružnicko-frézovací centrum NTX 500 s integrovaným robotem IMTR pro kompletní obrábění z šesti stran, horizontální obráběcí centra DMU/DMC 85 H monoBlock vybavená flexibilním automatizačním řešením pro každou aplikaci (PH CellMax pro manipulaci s paletami, lineární zásobník palet LPP, manipulační buňka WH Flex pro manipulaci s obrobky a paletami nebo systém pro manipulaci s paletami a nástroji PH- & AGV). Portfolio automatizačních řešení firma rozšířila na 13 produktových řad a 57 produktů. V nabídce má řešení pro jeden stroj, specifická i univerzální, a systémy škálovatelné, schopné obsluhovat více strojů. Většinou z nich (Robo2Go, Matris, WH Flex, PH Cell, WH 6/8/15/25 Cell, CPP/LPP) lze dovybavit i stávající stroje.
Automatizace zařízení Brother a Okuma
Misan, společnost schopná dodat k dováženým japonským strojům automatizační řešení vlastního návrhu i výroby, předvedl možnosti vyšší automatizace strojů Brother pomocí specifických high-tech přípravků na míru konkrétních potřeb zákazníka i univerzální řešení představované robotickou buňkou se šuplíkovým zásobníkem. Ze strojů řady Brother Speedio stojí za pozornost novinka v podání S50 X2, přímo navržená pro výrazné snížení spotřeby elektrické energie na obrobek. Možnosti vyšší automatizace strojů Okuma dokumentovaly vystavované tříosé obráběcí centrum Genos M660V-e a dvouvřetenový čelní CNC soustruh 2SP-2500H s portálovým zakladačem a integrovanými zásobníky pro polotovary a hotové dílce, kde lze softwarově přizpůsobit stroj výrobě velmi malých dávek.
Obrábění a jeho automatizace v dalších expozicích IMT
Teximp představil robotickou buňku RobTex 25 pro manipulaci s obrobky do hmotnosti 20 kg při použití jednoduchého chapadla, resp. do 8 kg při osazení chapadlem dvojitým. Součástí chapadla je také ofukovací tryska pro čištění upínače a obrobku ve stroji. Nabízena je dále buňka RobTex 12 s menší s nosností. Novinkou je kompaktní multifunkční obráběcí centrum Nakamura-Tome MX-100 se 6 000 ot/min na vřetenu, osazené nástrojovým vřetenem a spodní revolverovou hlavou se 24 pozicemi. Stroj disponuje osou Y a je vybaven automatickým měničem se zásobníkem na 36 nástrojů. TOS Hulín, TOS Kuřim, TOS Olomouc, TOS Varnsdorf a další tradiční výrobci obráběcích strojů, zřejmě donuceni nemilosrdnou konkurencí letošního veletrhu AMB ve Stuttgartu a nezbytností šetřit náklady kde se dá, se v Brně představili ve skromnějším formátu, než je technická veřejnost zvyklá. Zájemcům byly vyráběné stroje prezentovány především virtuální formou. Yamazaki Mazak, japonský renomovaný výrobce obráběcích strojů, představil nové vertikální kompaktní obráběcí centrum VCE-600 s pěti řízenými osami vybavené nejnovějším CNC systémem Mazatrol Smooth Ez pro dosažení nejvyšší možné produktivity. Špičkové vřeteno stroje disponuje dvojitým vinutím, výjimečným krouticím momentem v nízkých otáčkách a poskytuje dostatečný výkon pro použití stroje v různých obráběcích úlohách. K dispozici je 24polohový bubnový zásobník nástrojů s rychlostí výměny 1,9 s. Další novinkou v nabídce je VCN-700, první obráběcí centrum řady Performance Line, určené pro širokou škálu aplikací; i toto centrum je vybaveno nově vyvinutým vřetenem. Stroj je možno dovybavit ultrarychlostním elektrovřetenem s až 80 000 ot/min. /Petr Borovan/