Když Porsche ukázalo na 1963 kusů limitovanou edici 911 S/T, mnoha fanouškům této letos 60leté modelové řady, ale také ryzího řízení se jistě zatajil dech. Nepřestávejte ale dýchat, byla by škoda nepodívat se na techniku nejlehčí 911 aktuální generace blíže.
Porsche má letos výjimečný rok, slaví 75 let od zahájení výroby sportovních modelů a současně 60 let od představení první generace typu 911. Během celé své historie tato ikonická modelová řada nabyla nebývalé rozmanitosti. V nabídce kromě standardních variant Carrera, Targa a Cabriolet nechybí tradiční Turbo a modely GT. Loni ji rozšířila retro verze Classic Sport a letos originální „terénní“ 911 Dakar se zvýšeným podvozkem. Člověk by si řekl, že už nejde nic dalšího na téma dvoudveřového sportovního kupé s motorem vzadu vymyslet, ale Porsche opět překvapilo. Představilo model s tak trochu tajemným pojmenováním 911 S/T. Uvádí, že se jím odkazuje na odlehčenou verzi modelu Carrera S z roku 1969, která nesla typové označení 911 ST. Pro nás je ale důležitější, že aktuální limitovaná varianta má základ v extrémní verzi 911 GT3 RS! Zatímco „její dárce techniky“ míří svým pojetím a zejména řešením aerodynamiky na závodní okruh, a to nejlépe v rukou zkušeného závodníka schopného využít značný přítlak generovaný ve vysokých rychlostech, 911 S/T je vozem zaměřeným na ryzí radost z jízdy na venkovských silnicích — částečně jako 911 GT3 s paketem Touring, v tomto případě posunutou do extrému.
S lehkostí a s klasikou Porsche u tohoto vozu aplikovalo jednoduchý, univerzální princip, který je zdrojem skutečného řidičského potěšení: minimalizaci hmotnosti a maximalizaci rychlosti reakcí. První část tohoto přístupu naplňuje použití přední kapoty, blatníku, dveří a střechy z uhlíkových kompozitů. Aerodynamicky efektivní a vizuálně originální je například řešení blatníku za předními koly navazujících na dveře, jež vychází z varianty RS. Uhlíková vlákna vyztužují také skořepiny sportovních sedadel, zadní stabilizátor nebo zpevňující plát pod zadní nápravou. Další specifická řešení varianty S/T procházející od motoru ke kolům přispívají k jejímu odlehčení i právě k rychlejším reakcím. Vše začíná atmosférickým čtyřlitrovým šestiválcovým „boxerem“ [nízkým motorem, ve kterém se písty pohybují horizontálně proti sobě a kliková hřídel se nachází uprostřed mezi nimi — pozn. red.] o výkonu 386 kW (525 k), v tomto případě jde o nejvýkonnější verzi dané jednotky přecházející z verze GT3 RS. Motor se šesti škrticími klapkami dosahuje maxima výkonu až v 8 500 ot/min, přičemž omezovač zasahuje o 500 ot/min výše. Ve verzi S/T ale není motor spojen se z hlediska rychlosti řazení nedostižnou dvouspojkovou převodovkou, ale s klasickou, manuální, šestistupňovou skříní, jež dostala proti standardním verzím GT3 zkrácený stálý převod. Mezi motorem a převodovkou je umístěna nove vyvinutá odlehčená spojka a pouze jednohmotový setrvačník. Oproti konvenčnímu řešení je i jen tato nová technika o 10,5 kg lehčí. Hnací síla pokračuje přes mechanický samosvorný diferenciál k 21″ zadním kovaným hořčíkovým kolům. V jejich útrobách jsou standardně dodávané karbonkeramické brzdy PCCB. Výsledkem je nejlehčí varianta modelové řady 911 generace 992, jejíž pohotovostní hmotnost činí pouhých 1 380 kg. To je o 40 kg méně než u verze GT3 Touring s manuální převodovkou a o 70 kg méně než u 911 GT3 RS.
Krása v jednoduchosti Purismus a snaha o co možná „nejanalogovější“ jízdní projev zasahuje i do podvozku. Přední kola jsou jako u všech verzí GT3 držena dvojitými příčnými rameny. Toto řešení je schopné přenášet větší boční síly přesněji než konstrukce s dvojicí oddělených spodních ramen a vzpěrou MacPherson, používaná u ostatních verzí řady 911. Vzadu ale zmizelo řízení zadních kol, jež je u ostatních verzí GT3 standardem. Výsledkem je automobil schopný zrychlit z 0 na 100 km/h za 3,7 s a dosáhnout největší rychlosti 300 km/h. Pro skutečné milovníky odkazu modelové řady 911 Porsche navíc pro tento limitovaný model připravilo ještě designový paket Heritage, který se navenek projevuje například zlatými nápisy Porsche a emblémy 911 S/T na zádi či bílými koly. V této variantě, vznikající ručně u Porsche Exclusive, lze objednat speciální světle modrou barvu odkazující na minulost. A kdo chce, může mít také bílé kruhy na dveřích s libovolným číslem od 0 do 99. Zajímavostí jsou znaky na kapotě, kolech a v interiéru v historickém provedení. Uvnitř na posádku čeká hnědá spodní část interiéru včetně sedadel s proužkovanou látkou ve středních částech. Naopak každá verze 911 S/T má na palubní desce umístěnou zlatou plaketu s označením a konkrétním pořadovým číslem z této edice čítající 1 963 vozů. Automobil v ceně sedmi milionů korun bylo možné objednat společně s na míru navrženými chronografy Porsche v ceně bezmála 300 tisíc korun. Pakliže jste bez dechu tento text dočetli až sem, už klidně vydechnete, celá edice je totiž již prodaná. /Petr Hanke/