V Kalifornii jsem se mohl přesvědčit, že český stát podporuje ty české firmy, které jsou aktivní a inovativní, což jsou základní předpoklady úspěchu. V minulém vydání jsme představili základy projektu Czech-Accelerator. Na základě konkurzu vybere agentura CzechInvest několik nadějných firem, kterým nabídne pobyt v několika destinacích: Singapur, Izrael, Švýcarsko a USA – východní pobřeží a západní pobřeží. Většina účastníků programu obvykle nemá buď žádnou, či jen minimální mezinárodní zkušenost a nikdo je na místním trhu nezná. Proto jim Czech- Invest poskytuje balíček služeb, kterým se snaží jejich první měsíce působení na novém trhu co nejvíce usnadnit a maximálně zefektivnit. V jeho rámci jsou hrazeny buď částečně či plně vybrané náklady spojené s jejich pobytem. Placeny jsou například kancelářské prostory, služby poradců, vstupy na konference, právní asistence nebo ochrana duševního vlastnictví. Mladé firmy mohou pracovat na dalším rozvoji svého podnikatelského záměru pod dohledem zkušených mentorů, kteří jim jsou přiděleni v rámci programu.
VÝVOJ MOBILNÍCH APLIKACÍ Mezi úspěšné české absolventy programu Czech- Accelerator patří také David Semerád. „Potom, co jsem se vrátil z jednoročního studia na střední škole v americkém státě New Hampshire, kde jsem se naučil základy programování, uvědomil jsem si, že bych si tím mohl při škole přivydělávat,“ řekl nám. „V roce 2003, v 17 letech, jsem začínal sám a postupně na sebe nabaloval další lidi. Nejprve jsem vytvářel webové stránky, pak webové aplikace a následně přešel k mobilním aplikacím. V roce 2009 jsme založili uLikeIT s. r. o. Absolvoval jsem bakalářské studium na Zemědělské univerzitě v Praze, obor Economics and Management, a magisterský Information system management (celé studium probíhalo v angličtině). Během studia jsem byl rok na Technické univerzitě v Mnichově a rok na Universidad de Malaga.“
Proč jste se rozhodl pro akcelerátor v USA? Protože jsme již dlouho uvažovali o rozšíření působnosti do USA a tohle byl skvělý impuls. Konkurs byl pohodový. Představil jsem sebe, firmu, produkty a služby a zanedlouho jsme dostali informaci, že nás vybrali. Specializujeme se na vývoj mobilních aplikací, a to jak zakázkový pro klienty, tak vlastních projektů. Máme více aktivit, ale vše se točí okolo mobilních aplikací.
Jak se k vám choval akcelerátor? Celkově bych to hodnotil 10 z 10. Dostávalo se nám vynikající péče, všech potřebných služeb, networkingových akcí i kontaktů. Založili jsme zde pobočku a momentálně se snažíme rozšířit naše služby v oblasti Silicon Valley. Některé lidi přesouváme do San Francisca, ale většina zůstává v Praze.
Jakou první mobilní aplikaci jste realizovali v USA? Jedna z prvních zakázek byla sociální síť pro gaye Hornet. Další zakázky jsme získali díky tomu, že jsme dokázali nabídnout atraktivnější design, rychlost i cenu než lokální konkurenti. Většina zakázek byla přes osobní kontakty z networkingových akcí. Bez akcelerátoru by to bylo daleko těžší. Nemáme v plánu nechat se koupit, ale rádi bychom se rozrostli do celonárodní a později globální společnosti. INTERAKTIVNÍ 3D APLIKACE Dalším úspěšným absolventem českého akcelerátoru v Silicon Valley je Ondřej Homola.
Proč se vaše společnost jmenuje Corinth? Korintský řád je jeden z klasických architektonických stylů starověkého Řecka. Pro nás je to o propojení historie, krásy, funkcionality. Využití prostorového zobrazení (3D chceme-li), ale taky o nadčasovosti!
Proč jste se rozhodl pro akcelerátor v USA? Chápali jsme to jako skvělou příležitost dostat zpětnou vazbu na to, čím se zabýváme. Začali jsme tam v srpnu 2012, kdy do prostorů Rocket Space v Silicon Valley odcestoval kolega. V říjnu jsem jej vystřídal já a jsem tu s malými přestávkami doteď. Naše společnost se specializuje na interaktivní 3D aplikace a řešení především pro smartphony, ale i jiná dotyková zařízení. Corinth začal jako poskytovatel služeb. Původně jsme se zabývali hlavně architektonickou vizualizací, později jsme se začali věnovat vzdělávacím pomůckám a nakonec marketingové prezentaci. Právě interaktivní vzdělávání je oblast, kterou nyní považujeme za hlavní doménu našeho dalšího rozvoje. S příchodem do Silicon Valley jsme se soustředili na výrobu vlastního vzdělávacího systému „Corinth Micro“, který využívá zobrazovací a interaktivní možnosti naší původní vizuální technologie „DreamWalk“. Nedávno jsme vydali první ze série aplikací postavených na této platformě. Jmenuje se „Corinth Micro Plant“ a nabízí mikroskopickou exkurzi do rostlinné biologie.
Jak se k vám choval akcelerátor? Nejdřív jsme se potkali s Lenkou Kučerovou, zakladatelkou projektu Czechaccelerator. Lenka je energická a fajn ženská, která nás propojila se zajímavými lidmi. V Silicon Valley jsme se setkali s Romanem Horáčkem z CzechInvestu, který se o Czechaccelerator stará na místě. US Market Access Center i RocketSpace, dva další akcelerátoři, spolupracující s Czechacceleratorem, jsou skvělí partneři, s nimiž se skvěle pracuje. Důkazem toho je na například i fakt, že oba ředitelé US MACu Alfredo Coppola a Chris Burry nám i po návratu Corinthu z Kalifornie pomáhají s networkingem.
Jaký byl vlastně přínos pro vaši firmu? Důležitý byl určitě i samotný pobyt v Silicon Valley, protože to znamenalo hodně setkání, získávání kontaktů a navazování spolupráce. Obecně lze říci, že díky akcelerátoru jsme se setkali s celou řadou inspirujících lidí, jejichž podněty jsme si snažili brát k srdci. To všechno je zkušenost, kterou můžete v Česku kompenzovat jenom velmi těžko. Velmi obohacující pro nás bylo jedno ponaučení. Na začátku můžete mít sebelepší produkt a sebelepší vizi, ale abyste věděli, co vlastně držíte v ruce a jak to zhodnotit, musíte se stejně konfrontovat s realitou trhu. Pobyt v Silicon Valley tak byl vyústěním dvouleté činnosti firmy, po kterou jsme se snažili pochopit potřeby trhu, testovali své produkty, možnosti jejich využití a šíření a také se snažili porozumět zkušenosti uživatele – zákazníka. Kromě toho všeho jsme se v Silicon Valley představili Microsoftu a pro jeho Windows 8 vyvinuli originální vzdělávací ekosystém Corinth Micro, který jsme dostali na globální trh. Jeho uvedení vypadalo takto: http://youtu.be/i_vE9H_ZyMU. A shodou okolností k němu došlo v Praze.
Karel Sedláček, Kalifornie