DRIBO vyrábí a prodává elektrické přístroje, rozvaděče a příslušenství pro vysoké napětí již od roku 1995. K řízení svých firemních procesů využívá K2 ERP , které implementoval v roce 2006 projektový manažer Martin Běhůnek. Požádali jsme ho, aby v prvním dílu našeho seriálu zavzpomínal na své zážitky z implementace.
Společnost DRIBO, spol. s r. o., sídlí v Brně a spadá pod německou mateřskou společnost DRIESCHER, ze které čerpá vědomosti a stabilitu. Při implementaci se však DRIBO jevila jako samostatná česká firma, nebylo třeba řešit žádné reportování mateřské firmě. V čele společnosti stojí výkonný ředitel pan Lubomír Ottich a implementaci organizovala za firmu jeho dcera, ředitelka pro ekonomiku a výrobu paní Tamara Jiranová Ottichová. DRIBO operuje s více než 30 konsignačními a 20 kooperačními, celkově více než 70 sklady.
Zadání
Cílem implementace ERP systému K2 bylo centralizování naprosté většiny firemních dat na jedno místo a do jednoho systému. Jak vzpomíná projektový manažer K2 Martin Běhůnek, hlavním požadavkem bylo pokrytí výroby takovým způsobem, aby co nejméně zatěžoval zaměstnance administrativou. Stejně tak bylo zapotřebí přehledné evidence a řízení zakázek a plánování výroby tak, aby často složité výrobky, s řadou komponent a dílů, byly vyrobeny a expedovány dle domluvených termínů. „Komunikace s vedením probíhala při implementaci na jedničku. Paní Jiranová Ottichová je velmi pozitivní člověk, má perfektní přehled ve všech oblastech firemních procesů a má drive. Umí si vše ošetřit a prosadit si svou i přes naprostou převahu mužů mezi zaměstnanci,“ sdělil nám svou zkušenost z firmy DRIBO projektový manažer K2 Ing. Martin Běhůnek.
Realizace a změny v přístupu
„Trochu problematický byl jeden konzervativní konstruktér, který vytvářel výrobní výkresy v autoCAD a nechtěl prostředí CAD opustit. Ideální řešením pro něj by bylo, kdybychom mu napojili autoCAD přímo na K2 ERP a automatizovaně ukládali kusovníky přímo tam. To však nebylo v zadání. Nakonec jsme situaci vyřešili tak, že jsme mu v K2 ERP vytvořili zjednodušené rozhraní, do kterého mohl kusovníky ukládat i nahlížet do nich v podstatě na jedno kliknutí. Nebyla tedy potřeba hlubší znalost práce se systémem,“ doplnil Martin. Před implementací K2 ERP fungovala výroba prostřednictvím papírových výrobních průvodek, což jsou vlastně výrobní příkazy s předem definovanou a naplánovanou dobou a spotřebou materiálu, která se následně odečte ze skladu — nehledě na reálnou dobu výroby a spotřeby materiálu. Tyto papírové průvodky na konci směny předávali zaměstnanci vedoucímu výroby, který data dále manuálně zpracovával. Nyní je výroba na základě podkladů z ní hromadně odváděna za pomocí odváděcího formuláře výroby.
Přínosy
Implementace K2 ERP pomohla ve firmě DRIBO sledovat materiálovou spotřebu v čase (MRP I — material requirements planning). Kdykoliv se tedy mohou podívat, jaký materiál, v jaké části výrobního procesu budou potřebovat a s předstihem se zásobit. V dnešním světě je to ještě důležitější, protože je často obtížné shánět potřebný výrobní materiál a suroviny a mnohé just-in-time zásobovací řetězce se rozpadají. Pro urychlení dodání některých surovin byla nedávno zavedena komunikace pomocí EDI (electronic data interchange) v nákupu, což na začátku usnadnilo proces objednávání vůči jednomu dodavateli, a zároveň otevřelo možnost pro napojení dalších partnerů. „K2 je komplexní systém, všechna data máme přehledně uložena. Není potřeba je hledat kdekoliv jinde,“ říká k tomu CEO společnosti Ing. Tamara Jiranová Ottichová. DRIBO používá ve výrobním procesu mimo jiné vstupní komponenty od nedaleké firmy KOVO-PLAZMA, která je rovněž napojena na systém K2 ERP. Výhodou propojení dvou K2 systémů je bezesporu stejná terminologie při komunikaci obou firem i podobná forma tiskových formulářů, kterou již znají. Propojení by však šlo zefektivnit ještě více, a to přímým elektronickým předávání dat a dokladů mezi oběma firmami. /www.K2.cz/