Chytré trafostanice významně zkracují dobu potřebnou pro lokalizaci poruchy. Propojení (nejen chytrých) trafostanic s wallboxy navíc může výrazně přispět k rozvoji elektromobility. Jelikož je pro dálkový přenos energie výhodnější využívat velmi vysokých a vysokých napětí (případně i zvláště vysokých a ultravysokých), zatímco konečným spotřebitelům putuje napětí takzvaně nízké, neobejde se distribuční síť bez celé řady trafostanic, respektive transformátorů, tedy zařízení sloužících k přeměně elektrického napětí. Trafostanice bývá umístěna do budovy, samostatné trafostanice nebo na sloup. Vždy je instalována tak, aby byla bezpečná pro okolí a nedošlo k úrazu elektrickým proudem a aby spolehlivě plnila svou funkci v rozvodné elektrizační soustavě. V poslední době se objevují projekty, jak tyto části distribuční soustavy chytře modernizovat a využít.
Chytré trafostanice v projektu ACON Hlavním přínosem chytrých distribučních stanic pro spotřebitele je významné zkrácení detekce a lokalizace poruchy v síti a následná rychlejší obnova dodávek energie odběratelům. Přeshraniční projekt ACON, na kterém se od roku 2018 podílí EG.D a Západoslovenská distribučná, má za cíl propojení distribučních soustav obou zemí a jejich modernizaci na takzvané Smart Grids. Investice pro vytvoření chytré infrastruktury jsou do roku 2027 odhadovány na 270 milionů eur (přibližně 7 miliard korun), přičemž na část projektu oba partneři získali dotaci z Evropské unie ve výši 91 milionů eur. Významnou částí projektu — co se výše investic i množství staveb týče — je na českém území modernizace distribučních trafostanic, které se starají o transformaci vysokého napětí na nízké. „Na modernizaci trafostanic na distribučním území EG.D máme z rozpočtu projektu vyčleněnou přibližně jednu miliardu korun. V uplynulých dvou letech jsme vystavěli přes 370 trafostanic, od letoška plánujeme stavbu více než 250 trafostanic ročně,“ uvedl Miroslav Kopt, vedoucí útvaru Strategických projektů EG.D. Modernizace trafostanic spočívá v instalaci chytrých prvků, které umožní jak vzdálený dohled nad trafostanicí, tak i vzdálené ovládání. Komunikace bude probíhat přes nově instalované optické sítě, případně využívá mobilních sítí LTE. Základní měření elektrických parametrů na hlavním jističi rozvaděčů nízkého napětí mají na starosti univerzální monitory, v některých trafostanicích je instalováno i měření vývodů vysokého napětí. Sběr dat z jednotlivých vývodů rozváděčů vysokého i nízkého napětí a případné vzdálené manipulace na hladině vysokého napětí umožňují dispečinku terminálové jednotky RTU (Remote Terminal Unit). Benefitem chytrých trafostanic je právě zmíněný vzdálený monitoring sítě a možnost jejího řízení. „Z pohledu spotřebitele spočívá největší výhoda modernizace trafostanic ve významném zkrácení času potřebného pro detekci a lokalizaci poruchy v síti a v následné rychlejší obnově dodávek elektrické energie. Real-time monitoring a dálkové řízení umožní také efektivní zajištění náhradního napájení v případě poruchy. To lze vyžít i v době, kdy dochází k pravidelné údržbě na zařízení,“ vysvětlil Miroslav Kopt. Z pohledu distributora elektrické energie je pak přínosem chytrých trafostanic sběr podkladů o elektrických parametrech jednotlivých částí distribuční sítě, které umožní další rozvoj a obnovu a mají pozitivní dopad na zlepšení ukazatelů spolehlivosti SAIDI a SAIFI. Ukazatel SAIDI představuje průměrnou systémovou dobu trvání přerušení dodávky elektrické energie, ukazatel SAIFI pak průměrnou systémovou četnost přerušení dodávky elektrické energie. „V neposlední řadě podpoří získané informace o distribuční síti připojitelnost například obnovitelných zdrojů energie nebo nabíjecích stanic,“ dodal Miroslav Kopt.
Trafostanice ve službách elektromobility Trafostanice navíc mohou i přímo přispět rozvoji elektromobility a na to nemusí být ani chytré. Právě již zmíněná distribuční společnost EG.D totiž v rámci své distribuční sítě provozuje na 20 tisíc trafostanic, které vedle své stávající funkce nabízejí vhodný prostor pro instalaci nástěnných dobíječek, tzv. wallboxů. Možnost zřídit si wallbox na trafostanici navíc společnost otevřela všem zájemcům. Díky tomu by mělo být možné instalovat dobíječky i na trafostanice v rámci sídlišť, kde bývá s nabíjením často problém. „Nedostatečná dobíjecí infrastruktura bývá často označována jako jeden z hlavních důvodů toho, proč se elektromobilita v České republice doposud výrazněji nerozvinula. V EG.D jsme si řekli, že i když jako distributor máme v tomto ohledu svázané ruce a z pohledu regulace nejsme oprávněni v elektromobilitě činit aktivní podnikatelské kroky, můžeme elektromobilistům díky znalosti naší soustavy alespoň nabídnout vhodná místa pro instalace jejich dobíjecích stanic,“ vysvětluje Michal Holan z distribuční společnosti EG.D. První dobíječku instalovanou na trafostanici EG.D už mohou řidiči dokonce reálně využít v Třebíči v ulici Kpt. Jaroše. Provozuje ji společnost E.ON Energie. Podobná příležitost se však otevírá pro jakéhokoliv zájemce o výstavbu dobíječky. Není určena jen pro energetické společnosti, ale velmi vhodná je například pro města a obce, které by si rády dobíječku pořídily i na své území. Dobíječku na trafostanici ocení zákazníci z řad firem nebo fyzických osob, které využívají elektromobil a hledají místo pro rychlou a levnou instalaci dobíjecí stanice. Oproti jiným způsobům výstavby dobíječek tady není zapotřebí získat stavební povolení a také její technické provedení je pro zákazníka méně náročné. S produktem Dobíječka na trafostanici se mohou zákazníci blíže seznámit na stránkách www.egd.cz/wallbox. Tam také naleznou seznam vydefinovaných vhodných trafostanic, poptávkový formulář a cenu této služby. „Samotný výběr wallboxu, elektroinstalační firmy a dodavatele energií je zcela na uvážení zákazníka,“ dodává Michal Holan. /PK/