Dřevních pelet se vyrábí v Česku rok od roku více, domácí i zahraniční poptávka rostou. Během několika let se dá očekávat, že peletárna vyroste při každé větší pile. V prvním pololetí 2021 se vyrobilo celkem 254 tisíc tun tohoto ekologického paliva. Očekává se, že celoroční objem letos poprvé přesáhne půl milionu tun pelet. Českým firmám se zjevně vyplácí lisovat pelety z dřevních pilin produkovaných jako odpad při řezání kulatiny na pilách. Zatímco dříve se řešilo, jak se pilin zbavit, dnes se z nich lisuje atraktivní produkt s vysokou přidanou hodnotou: palivo pro moderní kotle a kamna. „Stabilně vysoká je poptávka z Itálie, Rakouska a Německa. Ale naším přáním je prodat většinu pelet doma. A to se nám daří,“ pochvaluje si Martin Černý z české rodinné firmy BIOMAC. Počet instalovaných peletových kotlů a kamen roste po celém světě, Česko a Slovensko nevyjímaje. Za poslední měsíce přesto čeští výrobci zaznamenali neočekávaný, byť dočasný propad poptávky. Covid-19 uzavřel sektor služeb, restaurace, hotely, ale také školy, které jsou častými odběrateli. „S dočasným přebytkem pelet si výrobci poradili. Jarní slevy byly letos rekordní, až 25 %. Na plánované rozšiřování výroby v dlouhodobém horizontu neměl tento výkyv žádný vliv,“ uvádí Ing. Vladimír Stupavský, předseda Klastru Česká peleta. Naopak všichni domácí výrobci počítají s tím, že se v Česku musí vyměnit ještě 320 tisíc zastaralých nejčastěji uhelných kotlů, jejichž provoz má být ukončen v září 2022. Část z nich nahradí právě peletové kotle, které jsou oblíbené hlavně tam, kde chybí plynofikace.
Výrobní kapacita stále roste Do navýšení výrobní kapacity investovalo v posledních měsících šest domácích peletáren, dvě nové se otevřely poblíž velkých pil v jižních Čechách a na Plzeňsku. Celkem v Česku najdeme už 40 peletáren, a to ve všech krajích ČR. „Celosvětovým trendem je, že peletárna stojí u každé větší pily. V Česku už máme v podstatě splněno. Proč se zbavovat odpadu, když z něj můžete vyrobit palivo, které se dobře prodává,“ popisuje Stupavský. Výrobu navýšila především peletárna rakouské dřevařské skupiny Pfeifer v Chanovicích, kde se lisuje skoro čtvrtina celkové domácí produkce pelet (120 až 140 tisíc tun ročně). Ve 2. kvartálu 2021 dosáhla zatím nejvyšší domácí čtvrtletní výroby v dějinách, vyrobilo se zde 38,5 tisíce tun dřevních pelet kvality ENplus A1. Do navýšení kapacity investoval také Biomac, a to v peletárnách ve Ždírci nad Doubravou a v Čáslavi. K výměně lisu a výrobní linky došlo letos na jaře v Brumově-Bylnici na hranicích se Slovenskem. „Na prudce rostoucí domácí poptávku jsme museli reagovat. S novým lisem tak navyšujeme kapacitu na 35 000 tun pelet ročně,“ uvádí Marek Řebíček, ředitel firmy Waldera. Výrobní kapacita vzrostla také v peletárnách Premium Pellets v Golčově Jeníkově a Rolnická v Králíkách. Do výroby se navíc pustily dvě nové peletárny. Vlastní výrobní linku s kapacitou 6 tisíc tun spustila firma Pila Pasák v Plané nad Lužnicí. Druhým nováčkem je dřevařská firma LST v Trhanově, kde plánují v roce 2021 rozšířit výrobu na 10 tisíc tun.
Vstupní surovina bude zdražovat Letos se ovšem čeští výrobci připravují na zdražování dřeva i pilin. Omezuje se totiž těžba čerstvého dřeva. Těžařské firmy jsou nadále velmi vytíženy zpracováním kalamitního dřeva po kůrovcové kalamitě a na těžbu čerstvého dřeva jim nezbývají kapacity. „Kulatina se navíc dál vyváží do zahraničí, třeba i do Číny, a tak zejména střední pily na Moravě na podzim možná nebudou mít co řezat,“ varuje Řebíček z Waldery. Ceny nejvíc porostou u stavebního řeziva, ale omezená těžba se dotkne i výroby pelet. Dřevo zasažené kůrovcem, které leží v lesích už déle jak rok nebo dva, totiž není možné k výrobě pelet použít. „V peletách a briketách potřebujeme lignin — přírodní pojivo, díky kterému drží slisované palivo pohromadě. A ten ze starého dřeva vyprchává,“ uvádí Stupavský z Klastru Česká peleta. Výrobci pelet museli tedy v poslední době experimentovat. Pelety vyráběli z kůrovcového i čerstvého dřeva a sledovali jejich vlastnosti. „Za určitých podmínek je možné čerstvou a kůrovcovou pilinu míchat, nejvíce však do 40 % obsahu kalamitního dřeva,“ prozradil Stupavský. 96 % pelet, které se vyrobí v Česku, má nejvyšší mezinárodní certifikaci jakosti ENplus A1, takže kvalitu pelet pravidelně sledují nezávislí auditoři, jejichž dohledu se výrobci musí podřizovat. Výrobci pelet tedy vyhlížejí druhé pololetí s jistými obavami. Není jisté, o kolik stoupne cena piliny z čerstvého dřeva, a tak může dojít i k mírnému růstu v cenách pelet pro koncové zákazníky. Ve srovnání s rostoucími cenami elektřiny a plynu však půjde jen o mírné zdražení okolo 5 %. Vyhnout se mu lze nákupem pelet a briket před začátkem topné sezony. /www.ceska-peleta.cz/