Ministerstvo průmyslu a obchodu v současné době připravuje nové teze Státní energetické koncepce. Očekávalo se, že směřování české energetiky ovšem nijak zásadně měnit nehodlá, a potvrdilo to v posledních dnech i samotné MPO.
Stát nepřehodnotí svou energetickou koncepci, kterou chce v budoucnu postavit na jaderné energetice. Její podíl na výrobě elektřiny by měl naopak vzrůst ze současných asi 36 % na více než 50 %. Zelené zdroje totiž ani přes masivní rozvoj nebudou na pokrytí energetických potřeb Česka v budoucnu stačit, uvedlo MPO. Vláda před rokem ve svém programovém prohlášení uvedla, že budoucnost české energetiky vidí v kombinaci jaderné energie a decentralizovaných obnovitelných zdrojů energie (OZE). Jedním z hlavních cílů vlády v energetice byla obnova fotovoltaiky. Odklon od uhlí chce vláda stihnout nejpozději do roku 2033. Ekologické organizace v minulých dnech vyzvaly českou vládu ke změně přístupu při tvorbě energetické politiky. Stát by se podle nich měl soustředit na inovace a vytvoření kapacit pro rozvoj OZE. Neměl by se naopak „fixovat“ na jaderné zdroje. Plány státu ovšem jsou jiné: „Analýzy ukazují, že ani masivní rozvoj OZE, až do desítek gigawattů, neumožňuje použít tyto zdroje pro základní zatížení, a to zejména z důvodu jejich nízkého hodinového využití v porovnání s jadernými zdroji,“ uvedl v reakci na výzvu ekologů David Hluštík z tiskového odboru MPO.
Jádro budoucnosti
Hlavní úlohu tak v budoucnu bude mít jaderná energetika. Státní energetická koncepce do budoucna počítá s podílem jádra na výrobě elektřiny v rozmezí od 48 až do 56 %. Předloni tento podíl činil kolem 36 %. Stát nyní připravuje stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech, který by měl být hotový v roce 2036 (i když tento termín je považován za nepravděpodobný). Ministerstvo v současnosti pracuje také na podkladech pro rozhodnutí o přípravě dalších nových bloků v Dukovanech i v Temelíně. V přípravě je zároveň výstavba malých a středních reaktorů na více místech po celé zemi. První malý modulární reaktor chce společnost postavit v Temelíně, hotový by měl být v roce 2032. Další dvě nové vhodné lokality ČEZ vytipoval v rámci elektráren v Dětmarovicích a Tušimicích. Ty chce nyní dále prozkoumat a monitorovat, aby bylo definitivně jasné, zda jsou pro umístění jaderného zdroje skutečně vhodné. Průzkumné práce, které začaly v první polovině února, jsou zaměřeny především na vyloučení existence aktivních tektonických zlomů, posouzení hydrogeologie území a na analýzu podloží. Tuto fázi chce ČEZ dokončit letos na podzim. Veškeré průzkumné práce potrvají 3—5 let. Teprve poté bude možné zahájit povolovací proces. Podle MPO jsou jaderné zdroje s využitím přes 8 000 hodin ročně a s možností vytvoření strategických rezerv čerstvého paliva na řadu let, v tuzemských geografických podmínkách nejvhodnějším bezemisním zdrojem pro budoucí pokrytí spotřeby elektřiny, která by podle odhadů měla významně vzrůst, např. v souvislosti s plánovaným přechodem k elektromobilitě. /jj/