V dnešní době většinou už nestačí ze strany odborníků či firem sebedeklarovat, že dodržují standardy kvality či standardy z jiných oblastí. Firmy i jednotlivci častěji potřebují oficiální doklad — certifikát, který důvěryhodně potvrzuje jejich schopnosti nebo soulad s příslušnými normami a dalšími relevantními požadavky.
Česká společnost pro jakost (ČSJ) reaguje na poptávku po certifikacích a nabízí široké spektrum certifikačních služeb, ať už pro osoby, či pro organizace. Je vhodné předem objasnit, že certifikace osob je zaměřena na ověření znalostí a dovedností odborníků v oblasti kvality, bezpečnosti informačních systémů či dalších oborů. Uchazeči procházejí certifikační zkouškou, která má písemnou i ústní část, a pokud uspějí, obdrží certifikát. Naproti tomu certifikace systémů a produktů hodnotí shodu s normami a požadavky na firemní procesy. Tyto certifikace tedy zahrnují audity ve firmách, jejichž výsledky potvrzují, že certifikovaný systém či produkt splňuje stanovené požadavky.
Rostoucí poptávka po odborných certifikacích osob
V poslední době je, i přes rozličné zprávy z trhu, stále zřejmý zájem především o specializované certifikace v automobilovém průmyslu, jako jsou auditoři procesu podle VDA 6.3:2023 a auditoři IATF 16949. Roste poptávka po certifikaci manažerů bezpečnosti informací, přičemž ČSJ je jedinou akreditovanou organizací v ČR u ČIA pro tento typ certifikace, která odpovídá normativním i legislativním požadavkům v oblasti kybernetické bezpečnosti. Naopak poptávka po nových osobních certifikacích, manažerech kvality či auditorech pro systémy EMS nebo BOZP stagnuje, což je z velké části způsobeno nízkou nezaměstnaností, kdy firmy nekladou tak vysoké požadavky na nové kandidáty pro tyto pozice jako dříve. Pozitivní však je, že stávající certifikované osoby svoje certifikace opakovaně prodlužují.
Certifikace systémů a produktů — rozšířené portfolio
V nabídce ČSJ je široký rozsah certifikačních služeb pro „tradiční“ ISO normy uplatnitelné ve všech oborech. Silnými segmenty jsou dále oblast zpracování dřevní hmoty, kde jsou k dispozici úzce zaměřená certifikační schémata PEFC a nově i FSC®, která garantují původ dřevní hmoty a kterou preferují velcí odběratelé. Tyto certifikace jsou často klíčové pro úspěch na trhu, účast ve výběrových řízeních a získání státních zakázek. Dalšími specifickými segmenty jsou zemědělství a potravinářství, kde je nabízena certifikace GlobalG.A. P., HACCP či ISO 22000. Tyto certifikace jsou vyžadovány zejména obchodními řetězci po svých dodavatelích jakožto záruka pro dodávání kvalitních a zdravotně nezávadných potravin.
Czech Made — značka pro pokročilé
Mezi služby, kde ČSJ „něco“ ověřuje (certifikuje), patří i udělování značky Czech Made. Tato certifikační značka je dlouhodobým symbolem kvality a důvěryhodnosti českých produktů a služeb. Náročnost jejího získání je poměrně vysoká, což upevňuje její hodnotu a prestiž. Každé dva roky je pak potřeba držení značky obhájit, přičemž důraz je kladen na ověření zákaznické spokojenosti a na systémový přístup ke kvalitě a jejímu zlepšování. Zájem o tuto značku roste. Díky své tradici si uchovává postavení jedné z nejuznávanějších spotřebitelských značek kvality v České republice.
Jak se zorientovat
Je zřejmé, že certifikací v oblasti kvality (nejen) je celá řada. Jak se mají organizace vyznat v tom, co potřebují? Jednak vyvstává vlastní potřeba, kdy organizace uzná za vhodné dobrovolně certifikaci provést, a dále je to zejména tlak odběratelů, kteří chtějí mít záruku, že organizace stabilně dodává kvalitní výrobek či službu. Lepší orientaci v certifikacích usnadní stránky ČSJ nebo její pracovníci na dotaz. /www.csj.cz/