Další vlna koronaviru uzavřela přes zimu skoro celý sektor služeb. V Česku i Evropě se proto spotřebovalo výrazně méně dřevěných pelet na vytápění. Výrobci teď mají plné sklady a zlevňují. Suroviny pro jejich výrobu je obrovské množství, i kvůli doznívající kůrovcové kalamitě. V Česku jsou pelety k dostání za rek ordních 5 Kč za kg, ovšem nízké ceny nevydrží déle jak do léta.
Zatímco cena uhlí roste a jeho dostupnost klesá, stále oblíbenější jsou dřevěná paliva, jejichž cena je nízká a jsou dostupná v různých formách. Vhodným řešením jsou hlavně dřevěné pelety. S nimi se totiž lidé nemusejí štípat ani jimi přikládat. Majitelé peletových kotlů a kamen tak dřevem topí, ale bez práce.
Jak ušetřit za vytápění Výraznou předností dřevěných pelet je jejich cena. Pelety vynikají vysokou výhřevností a při spálení vzniká jen malé množství popela. V Česku jsou aktuálně pelety k dostání za rekordních 5 Kč za kg, to jsou nejnižší ceny za posledních deset let. Na covidových opatřeních tedy budou letos paradoxně profitovat všichni majitelé kotlů a kamen na pelety. „Kdo si objedná pelety teď na jaře a předzásobí se na celou příští sezonu, ten ušetří celkem 4 až 7 tisíc Kč na ročních nákladech za vytápění,“ odhaduje Vladimír Stupavský, předseda národní asociace Česká peleta. Zároveň varuje, že nízké ceny nevydrží dlouho. „Ceny budou takto nízké jen 2 až 3 měsíce, počítám maximálně do léta,“ odhaduje Stupavský. Kdo se teď předzásobí peletami, může snížit náklady na vytápění na 20 až 25 tisíc Kč za topnou sezonu (při spotřebě 4 až 5 tun). To znamená, že pelety jsou v tuto chvíli nejlevnější palivo v sektoru automatického vytápění. Vytápění peletami je levnější než plyn, elektřina i olej, přitom komfort je srovnatelný. Automatický kotel na pelety se sám zapíná i vypíná, sám si přikládá palivo ze zásobníku, umí se i sám vyčistit. Teplota a provoz se regulují dálkově přes pokojový termostat nebo přes mobil.
Čmoudící komín? Pokuty již za rok Právě tyto aspekty budou v letošním roce zvažovat ti, kteří musí podle zákona vyměnit svůj starý, neekologický kotel. Od září 2022 bude zakázáno provozovat kotel nižší než 3. emisní třídy, a to pod pokutou až 50 000 Kč. Uhlí většina lidí nyní vymění za ekologičtější zdroj tepla a dřevěné pelety jsou jeho ideální náhradou a jsou velmi oblíbené zejména v obcích, kde není zavedena plynofikace. Již za rok a čtvrt se musí v celém Česku vyměnit ještě cca 300 000 nevyhovujíc ích kot lů. Výměny pomáhají usnadnit kotlíkové dotace. V minulých výzvách bylo možné získat na nový kotel i úpravy kotelny až 127 500 Kč. Topenářské fi rmy přitom hlásí, že řada lidí si překvapivě plánuje ponechat staré kotle i přes zákaz. „Tito lidé si neuvědomují, že úřady už nyní mají přesnou představu o tom, kdo má doma jaký kotel. Každé tři roky musíte mít kontrolu kotle na tuhá paliva. A kontrolor vše nahrává do centrálního online systému, který spravuje Ministerstvo životního prostředí. Je naivní si myslet, že si vašeho starého kotle nikdo nevšimne,“ varuje Stupavský.
Vybírejte pelety s cert ifikací Až budete vybírat svého dodavatele pelet, řiďte se především tím, zda najdete na obalu kulaté razítko ENplus. Jedině certifikované pelety jsou vždy stejné vysoké jakosti, tedy s vysokou výhřevností, s nízkým obsahem popela, bez prachu a vyrobené pouze z čistého dřeva. Spálíte jich tedy méně a ušetříte. /Klastr Česká peleta/