Velkoobchodní ceny elektřiny v Evropě zůstanou ve střednědobém výhledu pravděpodobně vysoké. Před několika dny to předpověděla mezinárodní ratingová agentura Moody’s Investors Service. Poukázala mimo jiné na technické problémy jaderných elektráren ve Francii a rizika kolem dodávek zemního plynu.
„Očekáváme, že velkoobchodní ceny elektřiny zůstanou ve střednědobém výhledu na historicky vysokých úrovních, ačkoli mezi jednotlivými zeměmi budou výrazné rozdíly,“ uvedla Moody’s. Předpověděla také, že spotřeba elektřiny se v letošním a příštím roce sníží díky dobrovolným úsporným opatřením a poklesu poptávky ze strany průmyslu způsobenému vysokými cenami. Cena kontraktu na elektřinu pro německý trh s dodáním v příštím roce, která je pro Evropu klíčová, v úterý uzavřela obchodování na 329 eurech (zhruba 5 800 Kč) za MWh. Byla tak ve srovnání se srpnovým rekordem (1 050 eur) o dvě třetiny nižší, ale stále téměř čtyřnásobná proti zhruba 87 eurům před rokem. To vyplývá z údajů společnosti Refinitiv Eikon. Ve Francii jsou podle Moody’s průměrné ceny elektřiny od letošního ledna o 23 % vyšší než cena klíčového německého kontraktu, a to kvůli problémům jaderných elektráren francouzské elektrárenské společnosti EDF. Analytici agentury předpokládají, že tento rozdíl se v příštím roce bude dál zvyšovat. Moody’s ve zprávě upozorňuje, že Francie se kvůli výpadkům dodávek z jaderných elektráren stala čistým dovozcem elektřiny, zatímco v uplynulých 20 letech byla jejím čistým vývozcem. Předpovídá, že v příštím roce čistý dovoz elektřiny do Francie poroste. Francie se snaží co nejrychleji přehršel problémů, které trápí její atomovou flotilu, odstranit. Rekordních 26 z 56 reaktorů je odstaveno kvůli údržbě nebo opravám po znepokojivém zjištění prasklin a koroze v některých trubkách používaných k chlazení jádra reaktorů. Státem podporovaný provozovatel jaderných elektráren, společnost EDF (Électricité de France), která řídí francouzskou jadernou energetiku, v druhém listopadovém týdnu uvedl, že pracuje na zrychleném harmonogramu spouštění jaderných zdrojů. Cílem je, aby v lednu bylo možné mít v provozu 55 reaktorů. V posledních týdnech a měsících ovšem zatím EDF své odhady produkce upravovala prakticky pouze opačným směrem dolů. Uvidíme, zda se jí trend konečně podaří zlomit.
ERÚ zlevnil, růst to nezachrání
Evropské země se teď snaží zmírňovat negativní dopady vysokých cen elektřiny na domácnosti a podniky. Česká vláda stanovila u elektřiny cenový strop 6 000 Kč za MWh, který bude platit po celý příští rok. Český stát navíc v posledních týdnech snížil regulovanou část ceny elektřiny. Ceny pro domácnosti příští rok klesnou o 16,7 % (regulované ceny plynu naopak o 1,7 % vzrostou). Ke stlačení regulovaných cen přispěly kompenzace. Na krytí technických ztrát ERÚ stát úřadu poskytne dohromady 38,1 miliardy korun. Elektřina pro mnoho spotřebitelů v příštím roce zdraží i přes zmíněný cenový strop, pro statisíce domácností totiž od nového roku vstoupí v platnost nové, byť státem regulované ceníky. /jj/