Střední průmyslová škola Na Třebešíně nedávno oslavila 40. let své existence. Tato instituce, jež si záhy po svém založení získala respekt odborné veřejnosti, patří v České republice k nejlépe vybaveným středním školám. Letos v dubnu vysokou úroveň jejích vzdělávacích metod potvrdila i renomovaná londýnská International Education Society (IES), když škole zvýšila rating z BB+ na BBB-, který značí, že se jedná o vysoce erudovanou a profesionálně vedenou instituci. Již v roce 1979 začala škola využívat sálový počítač Siemens 4004. Byla tak jedinou střední školou v zemi, která měla takovýto stroj k dispozici. V roce 1983 se v ní začala vyučovat výpočetní technika. Od té doby se její hardwarové i softwarové vybavení neustále rozvíjí a modernizuje. Výsledkem tohoto snažení bylo získání několika cenných certifikací a vytvoření speciálních výukových programů, například School Technology Innovation Center, Microsoft IT Academy nebo Autodesk Academia. Školicí centra, která škola provozuje, například Autorizované školicí středisko pro CAD/CAM, přitom nejsou určena jen pedagogům, ale i pracovníkům z praxe. V dubnu 2004 se třebešínská SPŠ stala teprve druhou školou ve střední a východní Evropě, která mohla plně využívat nejnovější technologie společnosti Microsoft pro účely výuky a vedení agendy školy.
SPOLUPRÁCE S RENOMOVANÝMI FIRMAMI Kooperace s významnými průmyslovými firmami se neustále rozšiřuje a stále více proniká i do běžné výuky. „Myšlenkou spolupráce s externími partnery, kterou bychom zvýšili úroveň studia, jsme se začali detailněji zabývat zhruba před třemi lety. Tehdy se díky dobrým osobním kontaktům s firmou 3D Chemoprag začala rýsovat možnost podpořit výuku 3D modelování ve 4. ročníku konkrétním projektem. Firma, která v ČR patří ke špičce v oboru investiční výstavby výrobních celků, poskytla studentům výkresovou dokumentaci výrobního zařízení. Jejich úkolem bylo vytvořit 3D model zařízení v systému CAD,“ popsal počátky partnerství pedagog SPŠ Na Třebešíně Martin Nermut. Škola podle něj měla zpočátku z takovéto spolupráce mírné obavy, neboť náročnost praktického projektu se od školního cvičení velmi liší. Vysoká úroveň studentských prací je však brzy rozptýlila. Vzhledem k tomu, že se spolupráce s 3D Chemoprag nad očekávání osvědčila, dospěla SPŠ k rozhodnutí vybídnout ke společným projektům další firmy. „Důležitým impulsem k úvahám o vzniku nových partnerství bylo to, že obhajoba závěrečných prací je veřejná a chodí se na ni dívat i studenti z nižších ročníků. Ti nás postupně sami začali oslovovat s návrhy témat svých budoucích maturitních prací,“ uvedl Martin Nermut. Každý rozsáhlejší maturitní projekt řeší dvojice studentů. „Dvojice je už totiž malý tým, jehož členové se mohou navzájem podporovat, i závěrečná prezentace výsledků pak má při obhajobě větší tah,“ vysvětlil Martin Nermut. Po dalších jednáních se stala partnerem SPŠ v oblasti maturitních projektů také kopřivnická Tatra.
TŘEBEŠÍN TECHNOLOGY TOUR Posilování spolupráce s firmami se postupně propojilo s projektem Třebešín Technology Tour (TTT), v jehož rámci SPŠ organizuje exkurze do průmyslových závodů. TTT vznikla v roce 2009, kdy SPŠ uskutečnila dvoudenní exkurzi do čtyř firem na Vysočině. „Snažíme se, aby programová skladba těchto akcí byla pestrá - od strojírenství přes spotřební průmysl až třeba po potravinářství. Je též důležité, aby studenti vnímali souvislost výrobního procesu s fází vývoje, v níž se uplatňuje 3D design, vzniká technická dokumentace, probíhá komplexní správa dat výrobku. To dnes již v průmyslu nejsou žádné novinky, ve výuce se ale studenti s těmito technologiemi teprve seznamují, a proto považujeme za přínosné vidět jejich využití v praxi,“ přiblížil strategii školy Martin Nermut. Po jedné z takovýchto návštěv, jejímž cílem byla kopřivnická Tatra, například přišli za učiteli dva studenti s tím, že by pro tuto automobilku chtěli modelovat. Díky vstřícnosti ředitele technického vývoje Tatry bylo pro tyto studenty připraveno téma práce: 3D model podvozku malého nákladního vozidla. Studenti model v průběhu školního roku v CAD systému SolidWorks vytvořili a práci úspěšně obhájili před maturitní komisí. Model pak přihlásili do celostátní soutěže pořádané společností Solid Vision a soutěž vyhráli. „Pro žáky projekt tohoto druhu znamená mnoho hodin práce nad rámec běžné výuky. Ne každý je ochoten studiu obětovat takové množství času,“ upozornila na náročnost některých maturitních prací zástupkyně ředitele SPŠ Taťjana Kubíková. Partnerství se však nerozvíjejí pouze se sektorem průmyslu. „Kromě výrobních podniků spolupracujeme například také s Ústavem chemických procesů AV ČR. Oponenturu nedávno obhájené maturitní práce na téma likvidace odpadů vedl ředitel tohoto ústavu Miroslav Punčochář,“ řekla Taťjana Kubíková. Třebešínská průmyslovka považuje celoroční maturitní projekty za cosi více než pouhou alternativu praktické maturity. Středoškoláci se na nich učí i formálním náležitostem práce a připravují se tak na budoucí zaměstnání, kde budou muset připravovat rozsáhlé projekty, prezentovat je, zdůvodnit navržené řešení a přijímat kritické argumenty druhé strany. „Důležité je, aby se naši studenti dobře připravili na způsob práce, který se praktikuje i na vysokých školách, kam řada z nich míří a kde se právě ti se zkušenostmi z celoročních projektů dobře uplatňují,“ upozornil Martin Nermut.
AKTIVITY PO CELÝ ROK K exkurzím škola postupně v rámci TTT připojila další aktivity - v prosinci pořádá interní soutěž ve 3D počítačovém modelování a průběžně pro studenty organizuje přednášky expertů z technické praxe. Tour tak celoročně naplňuje záměr co nejlépe připravit studenty na přechod ze školy do reality. Je určena pro vážné zájemce a účast v ní je dobrovolná i proto, že náklady spojené s exkurzemi si studenti musejí sami hradit nebo se na jejich financování podílet. „Navštívili jsme například i CERN, u takovýchto akcí však záleží především na tom, zda se podaří zajistit spolufinancování,“ posteskla si Taťjana Kubíková. V této souvislosti je třeba ocenit jak grantovou podporu, kterou škole při realizaci záměrů TTT poskytuje Magistrát hlavního města Prahy, tak i finanční příspěvky Rady SRPŠ. „Na exkurze pořádané v rámci Tour vypravujeme vždy jeden plně obsazený autobus, tzn. zhruba 45 studentů. Přednostně přitom oslovujeme studenty z nižších ročníků, u nichž se snažíme zachytit a rozvíjet jejich odborné zájmy. Exkurze jsou samozřejmě určeny zájemcům napříč všemi obory, které se na naší škole vyučují,“ řekl Martin Nermut. V současnosti SPŠ za rok pořádá dvě dvoudenní exkurze, jednu na jaře a druhou na podzim. Mezi nimi se obvykle koná ještě několik jednodenních akcí. V uplynulých čtyřech letech škola v rámci TTT uskutečnila více než 30 exkurzí, přednášek a firemních prezentací. Jejich účastníci se tak seznámili například s výrobními provozy fi rem ŽĎAS, Škoda Auto, Foxconn, ACO, Brisk, Tatra, Zetor, Pramet Tools nebo Kovosvit MAS. Projekt má i svůj vlastní webový portál technologytour. cz, kde je možné dozvědět se o již uskutečněných i plánovaných akcích veškeré podrobnosti. /pj/