Z dlouhodobého hlediska jsou nejdůležitějšími aspekty sankcí vůči Ruské federaci přísnější kontrola zboží dvojího užití a pokročilých technologií i sankce v oblastech dopravy, energetiky, dodávek paliv a surovin. Odvětví MT již bylo negativně ovlivněno sankcemi z roku 2014, přičemž se očekává, že nové sankce budou mít další dopady. Ze zemí CECIMO se však dotknou především zemí s větším podílem vývozu do Ruska. (Údaje za rok 2020). Většina ekonomicky zaměřených komentářů odkazuje především na sankce vyhlášené EU. Je však důležité poznamenat, že také další země, jako např. USA, Velká Británie a Kanada, zavedly vůči Ruské federaci stejné nebo podobné sankce. Následující text upozorňuje na jejich možné důsledky na evropský průmysl MT a související technologie.
Rusko
Vývoz ze zemí CECIMO do Ruska klesá od anexe Krymu. Není proto pravděpodobné, že dopad nových sankcí bude tak silný jako v letech 2014/2015. Vývoz do Ruska by se však mohl v důsledku přísnějších sankcí dále snížit, pokud jde o zboží dvojího užití a odvětví energetiky a dopravy. Vzhledem k tomu, že mnoho výrobků evropských výrobců MT může být klasifikováno jako zboží dvojího užití, mohly by další sankce negativně ovlivnit jejich vývoz. Kromě toho by sankce týkající se zákazu vývozu nejnovějších technologií používaných v odvětvích energetiky a dopravy mohly snížit vývoz celé řady MT strojního vybavení do Ruské federace. Vzhledem k relativně malému podílu vývozu do Ruska (přibližně 3,5 % z celkového objemu vývozu MT ze zemí CECIMO), který od roku 2014 klesá, se neočekává, že by mělo další snížení vývozu do Ruska významný dopad na evropský sektor MT v celosvětovém měřítku. Nicméně některé země CECIMO s největším podílem vývozu do tohoto regionu a jejich výrobci MT budou ovlivněni více než ostatní a Česká republika bohužel mezi tyto země patří. Nejvýznamnější dopad na evropské výrobce by se mohl projevit v souvislosti s náklady na energie rostoucími v důsledku ruské invaze na Ukrajinu. Kromě plynu a pohonných hmot rostou také ceny některých materiálů (ocel, titan, hliník, palladium, vanad), které Rusko a Ukrajina dodávají. V krátkodobém a střednědobém horizontu mohou mít dopad na objednávky MT z hlavních nákupních odvětví MT (automobilový průmysl, letecký a kosmický průmysl). I když počet evropských společností s výrobními kapacitami v Rusku od roku 2014 klesá, mnoho evropských výrobců v Rusku nadále působí. Vzhledem k uvalení sankcí mohou tyto společnosti čelit významným problémům s dodavatelskými řetězci, výrobou a dalšími operacemi, které jsou potřebné pro běžnou obchodní činnost. Řada členských firem SST má v Rusku své dceřiné společnosti. Tyto firmy budou nepochybně čelit řadě problémů. Evropský sektor MT by se mohl potýkat s finančními problémy při spolupráci se společnostmi v Rusku kvůli uvalení sankcí na ruský finanční sektor.
Ukrajina
Ukrajina nepředstavuje pro evropské vývozce MT významný trh. Nicméně, jednotlivé společnosti, které mají obchodní aktivity s ukrajinskými partnery, mohou v krátkodobém/střednědobém horizontu přijít o tamní zakázky. Rusko i Ukrajina jsou čistými vývozci oceli. Současný stav bude mít jistě vliv na mezinárodní dostupnost oceli. Proto se u souvisejících komodit a surovin očekává trvalý růst cen. S ohledem na budoucí vývoj by si oživení ukrajinského průmyslu mělo vyžádat investice do MT. Očekává se, že na Ukrajině budou investovány značné stimulační prostředky, především ze strany Spojených států a EU.
Bělorusko
Bělorusko nepředstavuje pro evropské vývozce MT významný trh. Nicméně by Bělorusko mohlo čelit dalším západním sankcím kvůli své podpoře Ruska při invazi na Ukrajinu. Společnosti obchodující s Běloruskem by mohly očekávat potíže týkající se obchodních a finančních aktivit. Je důležité si uvědomit, že Evropská unie je největším obchodním partnerem Ruska a v roce 2020 představovala 37 % celosvětového obchodu Ruska. Velkou část z toho tvoří energie — přibližně 70 % ruského vývozu plynu a polovina vývozu pohonných hmot směřuje do Evropy. Vzhledem k tomu, že ruská ekonomika je hnána vývozem plynu a paliv do Evropy, neočekává se, že by Evropa čelila ze strany Ruské federace jakémukoli snížení dodávek plynu nebo paliv. Očekává se však kolísání cen na světovém trhu. Zatím těžko odhadnutelný dopad bude mít odstřižení EU od dodávek ruského zemního plynu, které hodlá EU ve spolupráci s USA realizovat v co možná nejkratším termínu. Pro evropské výrobce v době, kdy se mnoho podniků vzpamatovává z dopadů krize covid-19, bude mít jakékoli narušení obchodu za následek nižší finanční přínosy, protože evropský výrobní sektor je silně orientován na vývoz. Za sektor MT však do Ruska směřují přibližně jen 3 % evropského vývozu a pouze 0,16 % evropského dovozu MT z Ruska pochází, takže celkový dopad nového obchodního režimu na odvětví MT nebude příliš citelný a neměl by se příliš lišit od stavu po roce 2014. Mnohem výraznější dopad však bude mít na výrobce růst nákladů související s růstem cen vstupů. Ten se nepochybně odrazí na globální konkurenceschopnosti evropské produkce MT. Ve světle nedávného vývoje bude evropská výroba určitě čelit vyšším nákladům na energii a vyšším cenám kritických surovin. I kdyby tato narušení neměla být dlouhodobá, je naléhavě nutné zlepšit evropskou odolnost a zajistit alternativní zdroje energie a kritických surovin. Evropští politici v součinnosti se zástupci průmyslu by proto měli okamžitě začít pracovat na strategii snížení energetické závislosti a vybudovat odolnější dodavatelské řetězce kritických surovin. /PhDr. Blanka Markovičová, CSc., tisková mluvčí SST, na základě podkladů CECIMO Brusel/