Bezpečnost práce při provozu, obsluze a údržbě vyhrazených plynových zařízení
Plynová zařízení jsou považována za technická zařízení se zvýšenou mírou ohrožení zdraví, bezpečnosti osob a majetku, proto patří mezi vyhrazená technická zařízení. Plynovými zařízeními jsou zařízení pro:
- výrobu a úpravu plynů » skladování a přepravu plynů
- plnění nádob plyny, vč. tlakových stanic
- zkapalňování a odpařování plynů
- zvyšování a snižování tlaku plynů
- rozvod plynů
- spotřebu plynů spalováním.
Pro stanovení, zda se jedná o vyhrazené plynové zařízení, se za plyn považuje látka, jejíž kritická teplota je nižší než 50 °C, nebo látka, u níž je při teplotě 50 °C absolutní tlak par vyšší než 0,3 MPa. Pod pojem plyn je tak zahrnuta řada látek a jejich směsí.
RIZIKOVÉ FAKTORY
Rizikové faktory při práci s vyhrazenými plynovými zařízeními jsou dány prostředím a prostorem, ve kterém jsou zařízení umístěna, vlastnostmi použitého plynu, způsobem jeho použití apod. Lze je rozdělit do tří skupin:
- a) Rizika vyplývající z fyzikálních a chemických vlastností plynu, k nimž patří: jedovatost (oxid uhelnatý, kyanovodík), žíravost (čpavek), nedýchatelnost (v případě vytěsnění vzduchu z prostoru hrozí nebezpečí zadušení, např. dusík, helium), hořlavost a výbušnost (propan, zemní plyn, vodík), chemická reakce při styku s jinými látkami (kyslík s mastnotou), samovolný rozpad za vývinu tepla (acetylén v láhvích a následná možnost exploze láhve) a hmotnost, kdy plyny lehčí vzduchu se shromažďují u stropu (vodík, zemní plyn) a těžší vzduchu u podlahy nebo v podzemních prostorách (propan, butan, chlor).
- b) Rizika vzniklá použitím samotného plynu, např. při jeho spalování možnost popálení, zadušení či otravy zplodinami (zplodiny nejedovatého plynu při nedokonalém spalování mohou být jedovaté), při dopravě a skladování rizika způsobená tlakem plynu.
- c) Rizika vzniklá při montáži, opravě nebo provozu plynového zařízení, jako je např. netěsnost plynovodu, nevhodné umístění spotřebiče, špatně připravené zařízení k opravě, ucpané větrací otvory v kotelně.
VYBRANÉ POVINNOSTI PROVOZOVATELE K ZAJIŠTĚNÍ BEZPEČNOSTI A OCHRANY ZDRAVÍ PŘI PRÁCI
- Montáž nebo instalaci zařízení vyhrazeného plynového zařízení může provést pouze oprávněná organizace.
- Při uvádění zařízení do provozu a při provozu samotném je nezbytné dodržet podmínky stanovené výrobcem, souvisejícími předpisy, místním provozním řádem apod. Musí být rovněž k dispozici úplná a správná technická a provozní dokumentace.
- Před uvedením zařízení do provozu je třeba se přesvědčit, zda na zařízení byly provedeny předepsané zkoušky a revize (výchozí nebo provozní).
- Při provozu je nezbytné řádně vést provozní dokumentaci, zajistit v předepsaných termínech provádění kontrol, revizí, zkoušek a údržby (mimo jiné zpracovat harmonogram pro provádění revizí nejméně na tříleté období), v případě zjištění závad tyto neprodleně odstranit. Pro opravy zařízení a jeho seřízení zajistit odbornou oprávněnou firmu.
- Zařízení lze používat pouze pro účely, pro které je určeno a konstruováno.
- Pro každé zařízení zpracovává provozovatel místní provozní řád podle požadavků dodavatele přizpůsobený na místní podmínky. Pro jeho zpracování lze využít ČSN 38 6405 Plynová zařízení. Zásady provozu. Místní provozní řád se nezpracovává pro zařízení, na která se vztahuje nařízení vlády č. 23/2003 Sb., kde místní provozní řád nahrazuje technická dokumentace; dále pak u zařízení, s nimiž je dodávána technická dokumentace zpracovaná podle příslušných technických norem a normativních dokumentů.
- Obsluhou může být pověřen jen pracovník s předepsanou kvalifikací (odbornou, resp. zvláštní odbornou způsobilostí), seznámený s předpisy pro obsluhu zařízení a se souvisejícími bezpečnostními předpisy, požárním řádem a poplachovými směrnicemi, který je přezkoušen a zaškolen k obsluze zařízení.
- Montáží a opravami plynových zařízení a plněním nádob plyny může provozovatel/zaměstnavatel, který má oprávnění příslušného druhu a rozsahu, pověřit pouze osobu odborně způsobilou.
- Kontrolou zařízení může provozovatel pověřit pouze pracovníka, který prokazatelně ovládá bezpečnostní předpisy pro obsluhu kontrolovaného zařízení, bezpečnostní předpisy související, požární řád a poplachové směrnice a který je zaškolen v obsluze plynových zařízení.
- Revize a zkoušky plynového zařízení může provádět pouze revizní technik, který má odpovídající odbornou způsobilost.
- Provozovatel/zaměstnavatel musí v předepsaných termínech zajistit doplňování znalostí pověřených pracovníků opakovaným školením a přesvědčovat se o jejich znalostech přezkoušením.
- Provozovatel/zaměstnavatel nesmí připustit, aby zaměstnanec vykonával práce, jejichž výkon by neodpovídal jeho schopnostem a zdravotní způsobilosti.
- Provozovatel/zaměstnavatel musí poskytnout zaměstnancům osobní ochranné pracovní prostředky, které je budou chránit před riziky, jež se vyskytují při výkonu jeho práce (rizika při výkonu činnosti na plynových zařízeních nebo při práci s nimi jsou rozdílná podle druhu zařízení, umístění zařízení, vlastností použitého plynu apod., proto budou i rozdílná kritéria při poskytování OOPP).
Předpoklady pro vydání dokladu (oprávnění) o odborné způsobilosti organizací a podnikajících fyzických osob jsou potřebné technické vybavení a odborná způsobilost jejich pracovníků (fyzických osob). Předpoklady odborné způsobilosti fyzických osob přitom jsou:
- a) dosažení věku 18 let,
- b) zdravotní způsobilost,
- c) předepsaná kvalifikace,
- d) doba praxe v oboru,
- e) osvědčení, provádějí-li revize, zkoušky, opravy a montáž vyhrazených plynových zařízení.
Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v.v.i.
http://www.vubp.cz,
http://www.bozpinfo.cz
e-mail: vubp@vubp-praha.cz, bozpinfo@vubp-praha.cz