Bezpečnost práce při provozu, obsluze a údržbě vyhrazených elektrických zařízení
Vyhrazená elektrická zařízení jsou svébytným druhem vyhrazených technických zařízení, protože vzhledem ke svému rozšíření a používání občany vč. dětí, dostávají charakter téměř všeobecných technických zařízení. Za elektrická zařízení se obecně označují celé soubory, instalace, skupiny i jednotlivé elektrické předměty. Podle nebezpečí se elektrická zařízení dělí na silnoproudá nebo slaboproudá. Podle použití pak na silová (k výrobě, přenosu a přeměně elektrické energie v práci nebo jiný druh energie), sdělovací (k přenosu informací) a pomocná (k zajišťování, ovládání a sledování správné funkce silových nebo sdělovacích zařízení).
RIZIKOVÉ FAKTORY
Hlavními rizikovými faktory při výrobě, zkoušení, montáži, provozu, užívání, opravách nebo údržbových pracích jsou:
- elektrický proud
- statická elektřina (vybití náboje statické elektřiny)
- atmosférická elektřina.
Dalšími faktory mohou být:
- záření vznikající nebo využívaná při speciálních aplikacích el. zařízení
- nebezpečné látky (iniciace nebezpečných látek ve skladištích nebo provozech s následným oteplením, jiskřením, odpařováním apod.)
- chyby elektrických zařízení (chyby v ovládacích nebo bezpečnostních obvodech nebo jejich selhání nebo změny v dodávání energie do strojního zařízení)
- špatný provozní stav nebo špatně udržované zařízení
- mechanická energie (u technologických zařízení, jejichž součástí je elektrické zařízení vč. ovládacích, kontrolních a pomocných obvodů)
- člověk, který i přes znalost předpisů, bezpečnostních pokynů a návodů k obsluze může dojít k chybnému úsudku či úkonu.
Jmenované rizikové faktory mohou být příčinou úrazu nebo jiné újmy na zdraví, často s následkem smrti. Poškození zdraví osob, majetku nebo prostředí může nastat následkem výbuchu, požáru nebo výbuchu nebezpečných látek, mechanické energie apod. Nejčastějšími úrazy jsou popálení el. proudem, popálení v důsledku požáru, otravy způsobené jedovatými zplodinami hoření, úrazy způsobené zářením, úrazy způsobené odletujícími nebo rotujícími částmi, tlakem nebo sevřením.
ZAJIŠTĚNÍ BEZPEČNOSTI A OCHRANY ZDRAVÍ PŘI PRÁCI
Činnosti v souvislosti s elektrickými zařízeními jsou zásadně dvojího druhu:
- obsluha elektrického zařízení - úkony spojené s jeho provozem a užíváním, např. zapínání a vypínání, regulování, čtení údajů trvale namontovaných přístrojů, výměna závitových a přístrojových pojistek, žárovek, prohlídka zařízení. Při běžné obsluze by osoba neměla prakticky vůbec přijít do styku s přístupnými živými částmi el. zařízení s nebezpečným napětím, bude se ale normálně dotýkat neživých částí nebo se např. nacházet v prostoru s ohrožením chybnou funkcí zařízení, a
- práce na elektrickém zařízení - montáž, opravy, údržba a revize, úkony pro zajišťování pracoviště, měření přenosnými přístroji. Zde budou např. u odkrytovaného zařízení pro změnu více přicházet v úvahu úkony v blízkosti živých částí elektrického zařízení pod napětím či dokonce na nich, zařízení jako takové třeba bude teprve ve stadiu výroby, montáže nebo pro opravu odstaveno z provozu.
Provedení, napěťová úroveň, složitost elektrických zařízení a charakter činnosti pracovníků (a z toho vyplývající rizika) mají vliv na požadovanou odbornou způsobilost osob k činnostem na elektrických zařízeních. Vedle odborné způsobilosti musí mít pracovníci, zabývající se obsluhou elektrických zařízení nebo prací na nich také odpovídající zdravotní způsobilost. Všichni musí mít s ohledem na elektrická zařízení ve výrobních a provozních prostorech určitý stupeň odborné způsobilosti (vyhl. č. 50/1978 Sb., ve znění pozdějších předpisů). Pracovníci bez odborného elektrotechnického vzdělání (pro běžnou obsluhu zařízení, zacházení se spotřebiči) budou zásadně tzv. seznámenými (§ 3), popř. pro zvláštní, přesně popsané činnosti, poučenými (§ 4). Odborné osoby s elektrotechnickým vzděláním pro odborné práce jsou tzv. osobami znalými a zejména znalými s vyšší kvalifikací (§§ 5-9) s vydáním osvědčení odborné způsobilosti a pravidelně přezkušovanými.
Zásady pro pracovníky při běžné činnosti s elektrickými zařízeními:
- vykonávat činnosti a zacházet s el. zařízeními pouze v rozsahu svého seznámení a pokynů, podle návodů k obsluze, instrukcí a místních provozních předpisů
- nepracovat na živých částech el. zařízení, ani se jich nedotýkat
- nezasahovat do el. zařízení - je zde možnost úrazu, požáru, popř. jiného ohrožení zdraví, eventuálně poškození zařízení
- nepřemísťovat spotřebiče připojené pohyblivým přívodem, pokud nejsou bezpečně odpojeny vytažením vidlice ze zásuvky (nebo pokud nejsou uzpůsobeny k manipulaci za provozu, jako např. el. ruční nářadí)
- při zjištění závady el. zařízení vypnout a závadu ohlásit
- v případě (pomocných) prací na el. zařízení lze zahájit práci, až odborný pracovník předá zajištěné pracoviště (o beznapěťovém stavu musí ostatní přesvědčit vlastním dotykem holé ruky na vypnutou část)
- dodržovat zákazy činnosti v ochranných pásmech el. vedení, popř. v jejich blízkosti
- nepřibližovat se k přetrženým vodičům el. vedení (ani spadlým na zem) a nedotýkat se jich.
Elektrikářské patero zásad pro práci na elektrických zařízeních nebo na pracovištích nebo jiných místech, kde se vyskytují:
1. Vypni!
2. Zajisti (vypnutý stav)!
3. Odzkoušej!
4. Uzemni a zkratuj!
5. Odděl živé a neživé!
Zajištění před úrazy, popř. škodami způsobenými elektřinou, eliminace či omezení nebezpečí provádí provozovatel nebo zaměstnavatel přednostně opatřeními technického charakteru. Přidělování osobních ochranných prostředků se řídí ČSN EN 50110-1 ed. 2. Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v.v.i.
http://www.vubp.cz,
http://www.bozpinfo.cz
e-mail: vubp@vubp-praha.cz, bozpinfo@vubp-praha.cz