Bezpečnost a ochrana zdraví při práci (4)
Bezpečnost práce při provozu, obsluze a údržbě vyhrazených zdvihacích zařízení
Zdvihací zařízení slouží ke zdvihání a přepravě břemen i osob. Z pohledu právních předpisů jsou vyhrazenými zdvihacími zařízeními tato zařízení s motorickým pohonem:
-
zdvihadla a pojízdná zdvihadla o nosnosti nad 5000 kg (kladkostroje, kočky apod.)
-
jeřáby o nosnosti nad 5000 kg
-
pohyblivé pracovní plošiny s výškou zdvihu nad 3 m
-
stavební výtahy s výškou zdvihu nad 3 m, jimiž se dopravují také osoby
-
výtahy, které jsou trvalou součástí staveb o nosnosti nad 100 kg a s výškou zdvihu nad 2 m
-
regálové zakladače se svisle pohyblivými stanovišti obsluhy.
RIZIKOVÉ FAKTORY
K vyhrazeným zdvihacím zařízením se váže řada rizik. Riziko představuje např. pád osob, pád břemene, elektrický proud či konkrétní provozní rizika.
POVINNOSTI PROVOZOVATELE PRO ZAJIŠTĚNÍ BEZPEČNOSTI A OCHRANY ZDRAVÍ PŘI PRÁCI
Následující text se soustředí na nejčastěji užívaná vyhrazená zdvihací zařízení, a to na jeřáby a výtahy.
Jeřáby
Používání jeřábu zahrnuje téměř vše, co se s ním nebo na něm provádí a co je jeho výrobcem dovoleno nebo požadováno. Patří sem nejen manipulace s jeřáby, ale i jejich montáž a demontáž, přestavení do pracovní polohy nebo změna sestavy, použití přídavných zařízení, opravy, údržba, čištění, mazání a seřizování. Základním požadavkem z pohledu BOZP je vyřešit všechna nebezpečí, která se mohou při používání jeřábu vyskytnout, a vyvarování se nevhodné manipulace. Důležité jsou provozní podmínky, které zahrnují všechny požadavky při provozu nebo mimo provoz jeřábu, stanovené příslušnými předpisy, českými technickými normami a především návody a pokyny stanovenými jejich výrobcem. Pro zajištění bezpečného provozu je nutné zajistit minimálně tyto požadavky:
-
označení osob řídících pohyb jeřábu/ů (jeřábníci
-
používání prostředků ochrany zaměstnanců
-
zabezpečení přístupů a nouzových úniků
-
diagramy nosnosti
-
návody k užívání
-
certifikace osob
-
prohlídky, revize a zkoušky jeřábů.
U jeřábů se v pravidelných obdobích provádějí revize a revizní zkoušky. Před uvedením jeřábů do provozu proběhne ověřovací zkouška. Podle zařazení jeřábu výrobcem do provozní skupiny jsou odvozovány termíny revizí a revizních zkoušek. O průběhu a výsledcích zkoušek i revizí musí být vyhotoven písemný doklad. Osoby, manipulující s jeřábem během zkoušek nebo údržby, musí být kompetentní a vyškolené v ovládání jeřábu v rozsahu nezbytném pro bezpečné provádění svých činností. Bezpečný provoz jeřábů závisí také na výběru kompetentních pracovníků, kterými jsou: jeřábník, vazač a signalista. Všechny uváděné osoby musí být starší 18 let, musí mít odpovídající (požadované) teoretické znalosti a praktické zkušenosti a být zdravotně způsobilé. Jeřábník a vazač musí mít příslušné oprávnění pro vykonávanou činnost, tj. vlastnit platný jeřábnický a vazačský průkaz.
Výtahy
Pro činnost výtahů platí ČSN 27 4002 Bezpečnostní předpisy pro výtahy. Provoz a servis výtahů, ČSN 27 4007 Bezpečnostní předpisy pro výtahy. Prohlídky a zkoušky výtahů za provozu a ČSN 27 4011 Bezpečnostní předpisy pro konstrukci a montáž výtahů. Pro zajištění bezpečného provozu musí zajistit, aby byly splněny následující minimální požadavky:
Udržování výtahu v podmínkách bezpečného provozu prostřednictvím servisní firmy vykonávající servis výtahu podle návodu k používání výtahu.
-
Zajištění odpovídající technické dokumentace.
-
Zajištění, aby servisní firma byla bezodkladně informována o následujících případech:
- okamžitě při zjištění jakékoliv nesprávné funkce výtahu
- okamžitě po vyřazení výtahu z provozu v případě vzniku nebezpečné situace
- po každém vyprošťovacím zásahu jím pověřenou a servisní firmou poučenou osobou
- před každou úpravou mající vztah k výtahu a/nebo k jejímu okolí nebo používání
- před inspekční prohlídkou prováděnou jakoukoliv autorizovanou/akreditovanou stranou stojící mimo uzavřenou servisní smlouvu nebo prováděním jiných prací na výtahu než údržbářských
- před vyřazením výtahu z provozu na dobu delší než je lhůta mezi dvěma odbornými prohlídkami výtahu
- před opětovným uvedením výtahu do provozu, když je výtah mimo provoz po dobu delší než je lhůta mezi dvěma odbornými prohlídkami výtahu.
-
Zajištění předepsaného osvětlení prostorů a přístupů souvisejících s provozem výtahu.
Výtahy podléhají následujícím typům prohlídek:
-
Provozní prohlídky - prohlídky stavu viditelných částí a ověření správné funkce výtahu za účelem pravidelného prověřování bezpečnosti a provozní způsobilosti výtahu. Provozní prohlídky provádí dozorce výtahu.
-
Odborné prohlídky - prohlídky výtahu a funkční vyzkoušení bezpečnostních prvků, komponent a ostatních zařízení výtahu za účelem posouzení celkového stavu výtahu, včetně kontroly vedení provozní dokumentace a způsobilosti řidiče výtahu.
-
Zkoušky - zkoušky způsobilost výtahu k dalšímu provozu podle ČSN 27 4002 a odborné zkoušky po podstatných změnách nebo opravách a inspekčních prohlídek v rozsahu stanoveném ČSN 27 4007 (1. 6. 2004).
-
Odborné zkoušky (revizní zkoušky) - zkoušky výtahu prováděné v pravidelných intervalech k ověření funkce a způsobilosti k dalšímu provozu podle ČSN 27 4007.
Na zajišťování bezpečného provozu výtahů se podílejí: řidič výtahu, dozorce výtahu a servisní pracovník. Řidičem nebo dozorcem výtahu může být jen osoba pověřená, řádně proškolená pro tento typ zařízení a zaučená. Nezbytná je zdravotní způsobilost a věk nad 18 let. Servisní pracovník musí být odborně způsobilý k výkonu činnosti, seznámený s konstrukcí a obsluhou jemu svěřených výtahů a s pravidly a postupy bezpečné práce.
Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v.v.i.
http://www.vubp.cz, http://www.bozpinfo.cz
e-mail:vubp@vubp-praha.cz, bozpinfo@vubp-praha.cz