Správná praxe v BOZP
Vážení čtenáři, počínaje tímto číslem začínáme uveřejňovat seriál článků na závažné téma: Bezpečnost a ochrana zdraví při práci. Téma, které se dotýká nás všech a které si určitě najde široký okruh zájemců. Úvodní příspěvek se obecně věnuje tzv. správné praxi v BOZP, která je leitmotivem celého seriálu. Povinnosti zaměstnavatele i práva a povinnosti zaměstnance v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP) jsou vymezeny v zákoníku práce. Zaměstnavatel je povinen na základě tohoto zákona zajistit BOZP zaměstnanců s ohledem na všechna rizika možného ohrožení jejich života a zdraví. Podmínky pro bezpečné, nezávadné a zdraví neohrožující pracovní prostředí je zaměstnavatel povinen vytvářet vhodnou organizací bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a přijímáním opatření k prevenci rizik.
OBECNÉ ZÁSADY PREVENCE RIZIK Je možné riziku zabránit nebo se mu vyhnout? Je možné je odstranit? Pokud se rizikům není možné vyhnout nebo jim nelze zabránit, jakým způsobem je lze dostat pod kontrolu tak, aby nesnižovala míru bezpečnosti a ochrany zdraví osob, které jsou jim vystaveny? Zde je žádoucí řídit se následujícími obecnými zásadami prevence: » odstraňovat rizika u zdroje, » přizpůsobit práci jednotlivci, zejména s ohledem na uspořádání pracovních míst, výběr pracovního zařízení a volbu pracovních a výrobních metod, zejména za účelem ulehčení jednotvárné práce a práce při pracovním rytmu určovaném strojem a zmírnění jejich účinků na zdraví, » přizpůsobovat se technickému pokroku, » nahrazovat nebezpečné bezpečným či méně nebezpečným (nahrazovat stroje nebo materiály či jiné prvky představující nebezpečí jinými), » vypracovat souvislou celkovou politiku prevence, která zahrne technologii, organizaci práce, pracovní podmínky, sociální vztahy a vliv faktorů souvisejících s pracovním prostředím, » dávat přednost opatřením kolektivní ochrany před opatřeními ochrany individuální, » poskytovat zaměstnancům a osobám zdržujícím se na pracovišti příslušné pokyny.
JAK ROZUMĚT POJMU SPRÁVNÁ PRAXE? Anglický pojem Best Practice se do češtiny překládá jako „osvědčená praxe“, „správná praxe“, „nejlepší praxe“ nebo „dobrá praxe“. V českém prostředí se v souvislosti s bezpečností a ochranou zdraví při práci vžila „správná praxe“. Jako správná praxe jsou označovány praxí prověřené a osvědčené postupy, metody a další řešení, např. ta, s jejichž pomocí se ve více organizacích dosáhlo dobrých výsledků a které se tak staly doporučeným návodem správné praxe. Správná praxe přináší podnikům efektivní nástroje pro předcházení rizikům vznikajícím v pracovních systémech a zvyšuje povědomí o významu bezpečných pracovních podmínek i postupů pro zachování pracovních schopností zaměstnanců a zvyšování jejich kvality práce a pracovní spokojenosti.
KRITÉRIA SPRÁVNÉ PRAXE V OBLASTI BEZPEČNOSTI A OCHRANY ZDRAVÍ PŘI PRÁCI Správnou praxí v oblasti BOZP a prevence rizik deklarují pokyny, instrukce, informace, předpisy, kontrolní seznamy, informační a produktové listy, případové studie, projekty a další formy, které uznala a mezi příklady správné praxe zařadila Evropská agentura pro BOZP (EU-OSHA), nebo je uznaly a doporučují, příp. samy vytvořily národní orgány inspekce práce. Tato garance zajišťuje, že příklady správné praxe jsou spolehlivé a naplňují kritéria stanovená pro prevenci. Za správnou praxi lze považovat taková řešení, která: » omezí možnost zranění pracovníků nebo jiných osob spojených s podnikem, pokud je příčina zranění předem známa, » všeobecně zlepší pracovní podmínky a účinně podporují zdraví, bezpečnost a efektivnost, » vedou k dosažení trvalého a zaznamenatelného snížení rizika zranění pracovníků. Správná praxe by dále měla: » ukazovat postupy a metody, které se mohou použít v rámci pracoviště nebo organizace a vedou ke zlepšení pracovních/životních podmínek a/nebo ke snížení zdravotních a bezpečnostních rizik v podnicích, » tam, kde je to možné, zaměřit se na ochranu před známým rizikem přímo u zdroje; » být účinná a eticky přípustná, » být v souladu s příslušnými legislativními požadavky členských států, ve kterých byla zavedena (což v některých případech znamená, že informace o správné praxi nelze přímo přenášet z jedné členské země do druhé), » být aktuální a relevantní pro uživatele, na které se zaměřuje, a vzhledem k existujícím pracovním postupům v Evropské unii, » obsahovat dostatek informací nezbytných k tomu, aby mohla být použita v příslušných oblastech na jiných pracovištích v Evropské unii, » předpokládat intenzivní zapojení všech příslušných stran, zejména těch pracovníků a jejich zástupců, kterých se bude přijaté opatření přímo týkat.
KDO CHCE ZLEPŠOVAT, ZPŮSOB SI VŽDYCKY NAJDE Základem všech opatření vedoucích k bezpečnosti práce a ochraně zdraví je princip stálého zlepšování. Promítá se mj. do postupů a metod, které se mohou použít v rámci pracoviště nebo organizace a vedou ke zlepšení pracovních podmínek a/nebo ke snížení zdravotních a bezpečnostních rizik. S některými doporučenými postupy nyní přichází i tento seriál. Návody k tomu, jak se co má správně dělat, jsou určeny zaměstnavatelům, osobám odborně způsobilým v prevenci rizik a dalším osobám, jejichž úkolem je zajišťování bezpečnosti práce a ochrany zdraví zaměstnanců, vč. zaměstnanců samotných. Zejména pro malé a střední podniky mohou přístupy a návody správné praxe představovat efektivní nástroj pro předcházení rizikům vznikajícím v pracovních systémech a pomoc při zachování pracovních schopností zaměstnanců a zvyšování jejich kvality práce a pracovní spokojenosti. Druhou skupinou uživatelů, jimž mohou být návody správné praxe prospěšné, jsou osoby samostatně výdělečně činné podle živnostenského zákona a běžní občané, kteří se mohou poučit o tom, jak se chránit před riziky z práce vykonávané v rámci podnikatelských aktivit nebo při zájmových pracovních činnostech prováděných ve volném čase.
Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v.v.i. http://www.vubp.cz, http://www.bozpinfo.cz e-mail: vubp@vubp-praha.cz, bozpinfo@vubp-praha.cz