Bezpečnost práce v železniční dopravě
Doprava po železnici má v přepravě své nezastupitelné místo. Vedle osob jsou přepravovány výrobky, suroviny a materiál i zvířata. Na bezpečnost při tomto druhu přepravy je třeba nahlížet z pohledu vozidel, technických zařízení a zaměstnanců dráhy.
RIZIKOVÉ FAKTORY
Nejrizikovější faktor představuje křížení dráhy s pozemními komunikacemi. Dalšími rizikovými faktory v železniční dopravě jsou:
- železniční dopravní prostředek (vozidlo)
- prostředí a v něm prováděné činnosti (posun, svěšování a rozvěšování drážních vozidel, nakládka a vykládka vagónů)
- možná osamocenost zaměstnance
- směnný provoz
- neodpovídající zdravotní stav
- neodborné, rizikové a nezodpovědné jednání.
POŽADAVKY NA BEZPEČNOST VOZIDEL A TECHNICKÝCH ZAŘÍZENÍ
Technický stav železničních vozidel
Na drahách lze provozovat taková vozidla, která svojí konstrukcí a technickým stavem odpovídají požadavkům drážní dopravy, obsluhujících osob, přepravovaných osob a věcí a jejichž technická způsobilost byla prokázána shodou se schváleným typem. Hnací drážní vozidla, tažená drážní vozidla a speciální vozidla tzv. v provozu podléhají podle § 44 zákona č. 266/1994 Sb., ve znění pozdějších předpisů, pravidelným technickým kontrolám v intervalech a rozsahu dle příloh č. 5 a 6 vyhlášky č. 173/1995 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
Určená technická zařízení
Určenými technickými zařízeními na drahách jsou zařízení tlaková, plynová, elektrická, zdvihací, dopravní, pro ochranu před účinky atmosférické a statické elektřiny, pro ochranu před negativními účinky zpětných trakčních proudů, kontejnery a výměnné nástavby, která jsou konstruována a vyráběna pro provozování dráhy nebo drážní dopravu a slouží- li k zabezpečení provozování dráhy nebo drážní dopravy.
Při provozování dráhy a drážní dopravy lze používat jen zařízení, které má platný průkaz způsobilosti vydaný na základě technické prohlídky a zkoušky drážním správním úřadem, a za následujících podmínek:
- a) provádění pravidelných revizí, prohlídek a zkoušek určených technických zařízení
- b) zajištění řádné a bezpečné funkce zařízení obsluhou (odborně způsobilými osobami)
- c) trvalé dodržování provozně technických parametrů podle technické dokumentace.
KVALIFIKAČNÍ A ZDRAVOTNÍ POŽADAVKY NA ZAMĚSTNANCE ŽELEZNIČNÍ DOPRAVY
V železniční dopravě jsou významné zejména následující profese a činnosti. Osoby, které je vykonávají, musí mít žádanou kvalifikaci, odbornou a zdravotní způsobilost:
Řízení drážního vozidla
Drážní vozidlo smí řídit pouze osoby s platnou licencí a osvědčením (průkazem způsobilosti). Žadatel o vydání průkazu způsobilosti musí:
- dosáhnout předepsaného věku 21 let na dráze tramvajové, trolejbusové nebo dráze lanové, 20 let na dráze speciální a vlečce, 18 let pro manipulační jízdy v depu na dráze speciální a tramvajové a vzdělání, ukončené střední vzdělání s výučním listem strojního, elektrotechnického, stavebního nebo dopravního zaměření k řízení drážního vozidla na dráze speciální, dráze lanové a vlečce
- podrobit se předepsané výuce a výcviku a prokázat odborné znalosti (vyhl. č. 16/2012 Sb.),
- prokázat svou zdravotní způsobilost podle Řádu pro zdravotní způsobilost osob při provozování dráhy a drážní dopravy (vyhl. č. 101/1995 Sb. ve znění pozdějších předpisů).
Provádění revizí, prohlídek a zkoušek určených technických zařízení v provozu
K provádění těchto činností je vyžadována odborná způsobilost. Pro vydání osvědčení jsou vyžadovány teoretické a praktické znalosti a znalosti v oblasti elektrotechniky podle § 14 vyhl. č. 16/2012 Sb. Odborná způsobilost revizního technika určených technických zařízení předpokládá:
- úplné střední odborné nebo vysokoškolské vzdělání odpovídajícího zaměření
- odbornou praxi v oblasti konstrukce nebo výroby či provozu určených technických zařízení (tři roky při ukončeném VŠ vzdělání, 5 let při úplném SŠ vzdělání)
- odbornou praxi v oblasti revizí, prohlídek a zkoušek příslušného druhu určených technických zařízení v délce nejméně tři měsíce
- znalosti z oblasti elektrotechniky (osoba poučená a osoba znalá).
ZAJIŠTĚNÍ BOZP ZAMĚSTNANCŮ
Vybrané povinnosti zaměstnavatele
- stanovit opatření na podporu zajištění bezpečnosti zaměstnanců (vypracovat místní provozní bezpečnostní řády, staniční řády, pravidla pro užívání kolektivní i individuální ochrany zaměstnanců, tj. používání výstražných systémů, OOPP, vzájemného informování apod.)
- vyžadovat dodržování těchto opatření a dodržování právních a ostatních předpisů k zajištění BOZP
- vyžadovat odbornou a zdravotní způsobilost » přidělovat OOPP, výstražné systémy a další pomůcky k ochraně zdraví zaměstnanců
- poskytovat ochranné nápoje.
Povinnosti zaměstnance
- dodržovat právní a ostatní předpisy k zajištění BOZP a bezpečnostní opatření zaměstnavatele
- vstupovat, pohybovat se a pracovat v kolejišti jen za účelem výkonu práce při zvýšeném soustředění na provoz
- při cestě na pracoviště a při odchodu z pracoviště používat jen určené přístupové a únikové cesty
- respektovat výstrahy a návěstí
- při posunu, při práci v kolejišti, při čištění, údržbě a opravách drážních vozidel, při práci ve výškách a na pracovišti, kde je nebezpečí pádu předmětů nebo pracovních úrazů způsobených elektrickým proudem, a při stavební činnosti používat přidělené OOPP (oděvy s vysokou viditelností, prostředky proti pádu z výšky, vhodné prostředky na ochranu hlavy, obuv s protiskluznou podešví) a další pomůcky k ochraně svého zdraví a zdraví spolupracovníků (svítilny, přenosná varovná návěstidla/ terče apod.)
- vyvarovat se nedovolených nebo zakázaných pracovních postupů a jednání.
Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v.v.i.
http://www.vubp.cz, http://www.bozpinfo.cz
e-mail: vubp@vubp-praha.cz, bozpinfo@vubp-praha.cz