Výrobce elektromobilů Tesla předvedl automatizovaný systém, který vymění baterii elektromobilu za 90 s. Firma se domnívá, že zařízení otupí obavy řidičů z malého dojezdu elektromobilů. Zdá se, jako by se jediný dnes úspěšný výrobce elektrických aut na světě chtěl poučit od největšího elektromobilového neúspěchu posledních let. Tesla, americký výrobce sportovních a luxusních elektromobilů, zavádí do praxe systém rychlé výměny baterií, který přivedl k bankrotu jinak zajímavý projekt Better Place (o jeho problémech jsme v TT psali nedávno). Okamžitá a plně automatizovaná výměna baterií za poplatek dává zákazníkům Tesly možnost pokračovat rychle v jízdě. Podle fi rmy se tak hodí především pro dálkové jízdy.
ANI NEVYSTOUPÍTE Postup byl předveden v kalifornském vývojovém středisku fi rmy v Hawthorne. Během ukázky srovnávala fi rma výměnu baterií svého vozu přímo na pódiu s tankováním běžného typu v živém přenosu. Výměna probíhala zespodu pomocí zařízení, které má být obměněnou částí výrobní linky Tesly. Při montáži se oddělí spodní kryt vozu zhruba v délce prostoru pro cestující, pod kterým leží několik metrů dlouhá sada baterií. Celá výměna při předvádění operace trvala něco málo přes 90 s (93 u prvního, 96 u druhého) a řidič během ní nemusel vystoupit. Zařízení stačilo vyměnit baterie dvou elektromobilů, než na plátně řidič vozu u samoobslužné pumpy zaplatil, natankoval a odjel. Výměna baterií má být pro zákazníky placená služba navíc. „Chceme, abyste si mohli vybrat mezi rychlostí a neplacením,“ řekl při představení technologie šéf Tesly Elon Musk. Zákazník by měl zaplatit za výměnu baterií zhruba tolik jako za plnou nádrž, což v amerických cenách je cca 50 až 80 dolarů podle typu vozu. Ztrácí se tím cenová výhoda elektromobilu, ale pro majitele vozu, který stojí v přepočtu kolem 2 mil. korun, to asi nebude velký problém. Technologie výměny baterie má být dostupná všem vyrobeným vozům Model S, který k zákazníkům poprvé zamířil v loňském roce. S možností výměny baterií se prý u něj počítalo od začátku. Linka na výměnu baterií by měla být součástí dobíjecích stanic firmy Tesla. Na těch si dnes mohou majitelé některých modelů Tesla S dobíjet baterie zdarma v rychlonabíjecích stanicích. Ty během půlhodiny doplní baterie na minimálně 85 procent kapacity, a tedy dojezd přes 200 kilometrů.
TESLA JEDE Oznámení přichází v době, kdy se Tesle daří skvěle. V květnu předčasně splatila půlmiliardový státní úvěr (v dolarech) a už je financována jen ze soukromých peněz. V letošním roce zřejmě poprvé vykáže zisk. Podle nových odhadů by mohla prodat cca 21 000 aut, tedy o něco víc, než se čekalo. Auta si také vedou skvěle v zákaznických hodnoceních spokojenosti i v testech. Akcie fi rmy se zhodnotily za posledních pár měsíců téměř trojnásobně. V tuto chvíli má Tesla v tržní kapitalizaci cenu cca 11 mld. dolarů. (Je to bublina: Tesla má nyní na burze cenu čtvrtiny koncernu GM. Přitom prodává v USA maximálně 1500 aut měsíčně, GM 250 000.) Pravda, objevila se i nepříjemnost, automobilka svolává vozy prodané během posledních dvou měsíců na opravu zadních sedadel. Ale to zřejmě Tesla přečká bez větší úhony na své pověsti. I proto, že vadu objevila dříve, než způsobila potíže zákazníkům.
ZNOVU A LÉPE? Ale zároveň se nabízí srovnání s jinou fi rmou, ke které se svého času upínaly naděje fanoušků elektromobilů, fi rmou Better Place. Strategie Better Place stála právě na myšlence výměny baterií a obchodním modelu s tím spojeným spíše než na vývoji a výrobě nových vozů. Zákazníkům prodávala elektromobily vyráběné fi rmou Renault bez baterií, ty byly stále majetkem fi rmy. Lidé je měli v pronájmu za měsíční paušál. Baterii si mohli samozřejmě dobíjet doma, ale na cestách „doplnění paliva“ probíhalo systémem dosti podobným tomu, který předvedla nyní Tesla. Ale i když zákazníci byli vcelku spokojeni, 26. května letošního roku vyhlásila bankrot. Stály za tím především ohromné náklady na provoz systému. Firma proinvestovala zhruba půl miliardy dolarů, a to ze svých prodejů nemohla pokrýt (prodala celkem kolem 1000 vozů). Nestačilo ani, že měla dost kapitálu do začátku. Better Place totiž svého času vzbudila ohromné naděje a získala od investorů celkem zhruba 800 milionů dolarů, tedy cca 16 miliard korun. Aby byla šance peníze investorům vrátit, měla firma velké plány a chtěla odstartovat na mnoha trzích najednou, od Izraele a Dánska po USA a Austrálii.
BENZINKY ZADARMO Útěchou pro budoucnost Tesly je pouze to, že výměna baterií je pro ni „doplňková“. Většina zákazníků bude pravděpodobně dávat přednost elektřině zdarma. Firma tak zřejmě nemusí kupovat tolik náhradních baterií, což ji ušetří nezanedbatelné náklady. Přesto je do budoucna problém Tesly stejný jako u Better Place: elektromobily jsou možná na pohled levné, ale infrastruktura kolem nich není. Jedinou výhodou kalifornské firmy je, že má auto, které lidé chtějí. Jde sice jen o malou část trhu, ale kdyby měla Tesla pouze vyrábět auta, její budoucnost by byla zřejmě zaručena. Automobilka ovšem vyvíjí spoustu aktivit, které přímo s výrobou aut nesouvisí, ale bez kterých se elektromobily neobejdou. Především staví síť dobíjecích stanic na východním i západním pobřeží USA. Dnes jich funguje osm, v létě už by jich mělo být téměř 30. A v zimě by mělo být údajně možné přejet po jedné trase s rychlonabíjecími stanicemi z východního pobřeží USA na západní. Peníze od bohatých nadšenců pro nové technologie musí zaplatit jak výrobce aut, tak provozovatele sítě „čerpacích stanic s benzinem zadarmo“, kterým je Tesla v podstatě také. Tenhle kardinální problém technologie výměny