Během tiskové konference na letošním veletrhu spotřební elektroniky CES 2022 v lednu v Las Vegas předvedla firma John Deere plně autonomní traktor, který je připraven pro velkosériovou výrobu. Stroj kombinuje traktor Deere 8R, dlátový pluh s podporou TruSet, naváděcí systém GPS a další nové technologie. Autonomní traktor bude farmářům k dispozici ještě letos.
Na veletrhu, kde dosud vládly jen televizory a monitory, později také mobilní telefony a drony, letos dominovaly automobily, a dokonce traktory. Není divu. Očekává se, že celosvětová populace do roku 2050 vzroste z 8 miliard na téměř 10 miliard lidí, čímž se celosvětová poptávka po potravinách zvýší o 50 %. Kromě toho musejí zemědělci zásobovat tuto rostoucí populaci potravinami z méně dostupné půdy a s málo kvalifikovanou pracovní silou a musí pracovat s proměnnými, které jsou vlastní zemědělství, jako jsou měnící se povětrnostní podmínky a klima, změny v kvalitě půdy a přítomnost plevele a škůdců. Všechny tyto faktory ovlivňují schopnost farmáře hospodařit v nejkritičtějších obdobích roku. Pomoc může nabídnout pouze moderní technologie. Jednou z nejsledovanějších novinek je autonomní traktor, který si klade jediný úkol: zintenzivnit práci na polích. Autonomní tahač má šest párů stereokamer umožňujících 360° detekci překážky a výpočet vzdálenosti. Obrazy zachycené kamerami procházejí hlubokou neuronovou sítí klasifikující každý pixel zachycených obrazů přibližně každých 100 ms a určující, zda se má stroj nadále pohybovat, nebo se zastavit v závislosti na tom, zda je detekována překážka. Autonomní traktor také nepřetržitě kontroluje svou polohu. Stroj stačí dopravit na pole a zapnout autonomní provoz pomocí programu John Deere Operations Center Mobile. Zatímco traktor pracuje, farmář může opustit pole, soustředit se na jiné úkoly, a přitom sledovat stav stroje ze svého mobilního zařízení. John Deere Operations Center Mobile poskytuje přístup k živému videu, obrázkům, datům a umožňuje upravit rychlost, hloubku orby a další parametry. V případě jakýchkoli anomálií v kvalitě práce nebo problémů stroje budou farmáři informováni na dálku a mohou provést úpravy pro optimalizaci výkonu stroje.
Na cestě k robotickým farmám
Samořídící traktor John Deere vyvolává debatu o umělé inteligenci (UI) v zemědělství a o roli dnešních farmářů. „Je to monumentální posun,“ řekl novinářům Jahmy Hindman, technický ředitel společnosti Deere, o novém stroji na veletrhu spotřební elektroniky CES 2022. „Myslím, že je to stejně velká událost jako přechod z koně na traktor.“ Pomineme-li poněkud reklamní charakter takových slov, můžeme ocenit přednosti samořídících traktorů, jež by mohly pomoci farmářům ušetřit peníze a zautomatizovat práci. Ale větší automatizace farmaření a přidání umělé inteligence může také rozvířit debatu o vlastnictví (respektive sdílení) a využití dat, která zařízení generuje. Podobný přístup UI používají společnosti vyrábějící samořídící auta. Například Tesla shromažďuje data prostřednictvím svých vozů, která následně používá k vylepšování svého samořídícího systému Autopilot. Zatímco prázdné pole představuje méně problémů než rušná městská křižovatka, ředitel Hindman připouští, že stejně jako u samořídících aut může mít systém v traktoru potíže s viděním okolí v extrémních povětrnostních podmínkách, jako je sníh nebo déšť. Firma Deere na CES neřekla, kolik bude nový traktor stát; její nejdražší současné modely mohou dosáhnout až 800 000 dolarů. Společnost zkoumá několik možných obchodních modelů, včetně tzv. předplatného, zápůjček a postupného splácení. Ředitel Qin Zhang z Centra pro přesné a automatizované zemědělské systémy na Washingtonské státní univerzitě, který dříve pracoval na prototypu autonomního traktoru s financováním od společnosti Deere, říká, že technické problémy se zdají být z velké části vyřešeny. Ale některým farmářům se může zdát systém příliš drahý nebo příliš složitý na programování. Deere v posledním desetiletí soustavně začleňuje do svých produktů více umělé inteligence a autonomie. V srpnu 2021 společnost zaplatila 250 milionů dolarů za akvizici Bear Flag Robotics, start-upu, který dovybavuje traktory, aby byly autonomnější. V roce 2017 zaplatila 305 milionů dolarů za nákup Blue River Technology, díky níž jsou roboty schopny identifikovat a eliminovat nežádoucí rostliny pomocí vysoce přesného výbuchu herbicidu. Nový traktor bude shromažďovat i data o půdě, po níž jezdí. Ty pak budou použity k vyladění jeho algoritmů, což pomůže zlepšit výkon a poskytne zemědělcům nové poznatky o tom, jak nejlépe obdělávat půdu. Někteří experti tento traktor považují za výrazný posun k robotickým zemědělským farmám. /Karel Sedláček/