Technologie se neustále posouvají dopředu a zjednodušují práci snad ve všech oblastech. Tento trend se nevyhýbá ani balicímu průmyslu, který se momentálně ubírá směrem k automatizaci. Automatické balicí stroje šetří firmám nejen čas, ale i peníze, množství použitých obalů a tím pádem i životní prostředí. Manuální balení s sebou nese řadu nevýhod a skryté náklady, s nimiž často ani nikdo nepočítá. Jedná se hlavně o fyzickou námahu zaměstnanců a rizika zranění během manipulace s baleným zbožím. Celý proces je navíc pomalejší. Mezi nesporné výhody automatizace balení patří preciznost strojů snižující riziko vzniku chyb. Např. motorizovaný ovinovací balicí stroj ušetří oproti běžnému balení až 75 % času, navíc s minimální spotřebou materiálu. Celý balicí proces jednoho balíku trvá přibližně 20 s. I stroje na výrobu papírové, vzduchové nebo pěnové náplně zkracují dobu zabalení a tím pádem i dodací dobu zboží. Kromě efektivity práce automatizace přináší také snížení množství obalových materiálů a celkových nákladů. Střední cestu pak představuje volba poloautomatického řešení.
Zvýšení pohody na pracovišti
Stroje se neunaví a málokdy chybují. Díky tomu se zvyšuje efektivita, je možné předvídat produkční špičku a rychlost balení není na úkor kvality. Automatizací lze snížit stres zaměstnanců, kteří se navíc mohou více věnovat činnostem, pro něž je jejich činnost nezbytná. Obalovací stroje totiž uvolňují i místo ve skladu a odpadá tak množství nepořádku. „Kdo k ochraně zboží využívá bublinkovou folii, jistě si to dokáže představit. Deset rolí fólie určené do jednoho stroje na výrobu vzduchových výplní se rovná 1 kamionu plnému klasické bublinkové fólie,“ vysvětluje Gabriela Fabiánová, generální ředitelka společnosti Raja.
Rozhodnutí pro automatizaci
Výběrem vhodného řešení lze zautomatizovat velkou část procesu, od vychystávání produktu po uzavření a zpevnění balíků. To vyžaduje instalaci strojů, jejichž nákup bývá nákladný. Ve výsledku ale pro společnosti, které musejí zvládat velké denní toky objednávek, mohou být přínosné. I v oblasti balení jsou rozhodující peníze a rozhodnutí, zda zautomatizovat balicí procesy, by se mělo odvíjet hned od několika faktorů: jaké jsou pořizovací náklady, předpokládaná doba využití, výrobní množství, objem nebo variabilní a fixní náklady. „I u obalové techniky navíc platí pravidlo, že ke zvýšení efektivity díky použití balicích strojů dojde jen tehdy, pokud je lze snadno integrovat do stávajícího pracovního prostředí,“ upozorňuje Gabriela Fabiánová. Různá řešení se dají srovnat pomocí jednoduchého výpočtu stupně ziskovosti, kdy se dělí průměrný periodický zisk průměrně vloženým kapitálem. „Vždy je ale vhodné vše konzultovat s obalovým specialistou, který během návštěvy provozovny identifikuje ideální řešení na základě individuálních potřeb každé firmy,“ dodává.
Typy balicích strojů
Optimální obalová technika a balicí stroje zvýší efektivitu a produktivitu balicího procesu. Automatizovat lze velké množství balicích procesů a vysoký výkon strojů tak usnadňuje balení, plnění, fixaci, označování i konečnou paletizaci. Stroje dělíme podle funkce do tří kategorií. První tvoří ochranné stroje, které vyrábějí materiál na výplň mezer a tlumení nárazů, případně k udržení bezpečnosti volných obalů během přepravy. Uzavírací stroje zase zajišťují, že zboží je během přepravy dobře zabaleno a chráněno, bez ohledu na to, zda se jedná o krabice, nebo palety. Třetí kategorii pak tvoří svařovací a termobalicí stroje určené k balení a uzavírání produktů, k jejich přepravě, skladování nebo prezentaci. „I přes nemalé pořizovací náklady se firmám investice do obalových strojů většinou vyplatí. Na trhu existují stroje, které umožňují výrobu obalů na míru. Ty snižují zejména spotřebu obalového materiálu. Proces balení urychlují také stroje na výrobu výplně,“ uzavírá Gabriela Fabiánová. /mb/