Společnost Misan uspořádala za účasti zástupců firmy Tungaloy Czech seminář, jehož dopolední část zaměřila na prezentaci novinek, odpoledne pak věnovala praktickým ukázkám na širokém portfoliu strojů. Co nového tedy mohou tito dodavatelé nabídnout? Lidé se chtějí setkávat tváří v tvář, a tak není divu, že na zmírnění omezujících podmínek, zavedených kvůli covidu, bez prodlení reagují nejagilnější firmy z oboru obráběcích strojů a řezného nářadí dlouho očekávanými odbornými semináři či dny otevřených dveří. Ve 12. týdnu tohoto roku pozvala společnost Misan technickou veřejnost na odborný seminář věnovaný problematice automatizace a produktivitě obrábění, který uspořádala ve svém sídle v Lysé nad Labem. Ondřej Svoboda, jednatel společnosti Misan, ve svém vystoupení informoval o novinkách japonských obráběcích strojů, které společnost dováží. Ke spoluúčasti na akci byli přizvání také zástupci firmy Tungaloy Czech nabízející v ČR a na Slovensku řezné nástroje. V činnosti bylo možné v rámci akce vidět obráběcí centrum Genos M660V, víceúčelové CNC soustružnické centrum Multus B250II s integrovaným robotem Armroid, soustruh LU 3000 EX MY se dvěma revolverovými hlavami, robotizovaný čelní dvouvřetenový soustruh 2SP-250H se zásobníkem polotovarů a zásobníkem hotových dílců, brusku Okamoto OGM 350NC III zařazenou do robotizovaného pracoviště s robotem Fanuc M20i D25 a s oplachovací jednotkou, vertikální obráběcí centrum Brother Speedio tvořící robotickou buňku s robotem Halter Load Assistant a mnohé další. Ke zhlédnutí byly připraveny také stroje M2 a MLab 100 R využívající aditivní technologii laserového spékání. Během praktických ukázek byly použity především nástroje Tungaloy z představované nové rodiny AddForce. Z uvedeného přehledu zcela jasně vyplývá, jakou důležitost přikládá firma Misan problematice automatizované výroby. Prezentovaná robotizovaná pracoviště s výjimkou integrovaného robotu Armroid nebyla dodána na klíč výrobcem strojů, nýbrž byla vytvořena v Misanu.
Na cestě k úsporám
U obráběcích center Brother si zaslouží pozornost opatření ke snížení spotřeby energie. Patří k nim řízené vypínání agregátů mimo funkci, snižování spotřeby stlačeného vzduchu, volba synchronního motoru pro pohon vřetena a úspory energie rekuperací. Ke druhotným úsporám je nutno započítat také kratší časy potřebné na výrobu dílců, vyplývající z vysoké produktivity stroje. Novinky v obráběcích centrech Okuma se týkají průběžného vylepšování jejich parametrů, např. zvyšování délky pojezdů, vyšší efektivnosti systémů výměny nástrojů (úspora 0,5 s na výměně), odsávání emulze ve vřetení, umožňující eliminovat dosud nutný profuk stlačeným vzduchem při každé výměně nástroje, optimalizace tvaru a zakrytování pracovního prostoru aj. Příkladem je postupný upgrade vodorovných center MA…H a MB…H. Ke zvýšení efektivity stroje slouží také softwarové funkce jako Machining Navi. Stroj s jejím přičiněním provádí analýzu rezonančních frekvencí, automaticky mění otáčky na vřetenu, a tím účinně eliminuje nežádoucí vibrace. Možnost manuální regulace však zůstává zachována.
3D technologie na postupu
Absolutní novinkou je stroj Aracam EBM (electron beam melting), jehož dovoz se připravuje. Stroj zhotovuje dílce aditivní technologií. Kovový prášek zde taví energie vektorovaného elektronového paprsku, což dovoluje využívat k tavení větší energii oproti laseru a docilovat tak podstatně vyšší rychlosti procesu. Výsledný dílec vykazuje menší vnitřní pnutí, je méně náročný na potřebu podpor (které je jinak nutno náročně odstraňovat). Minimální průměr elektronového paprsku činí 140 μm, rychlost jeho pohybu max. 8 × 103 m/s. V současnosti se tato technologie uplatňuje především při výrobě lopatek proudových motorů.
Robotizovaná pracoviště Misanu
V rámci jednoho z příspěvku byly popsány způsoby nasazení robotů, charakter a rozsah robotizovaných pracovišť včetně analytických postupů, vedoucích k zadání požadovaného pracoviště. Společnost Misan má schopnosti, kapacity i zkušenosti nutné k tomu, aby realizovala robotické pracoviště s využitím strojů Brother, Okamoto či Okuma podle požadavků. Řešením robotizace realizovaným v Misanu bude věnován článek ve zvláštní příloze TT v červnu.
Soustružení se systémy AddForce Groove a AddForce Mill
Společnost Tungaloy na místě potvrdila své přední postavení na trhu řezných nástrojů novou řadou nástrojů AddForce, které se názvem hlásí ke svému poslání: zrychlit proces obrábění a přinést nejnovější technologie do tohoto segmentu. Z mnoha nově vyvinutých produktů je nutno na prvém míst zmínit nové CVD řezné jakosti T6215 a T505, dále PVD jakosti AH715, AH6225 a AH6235. Jejich společným rysem je zvýšená životnost, větší odolnost proti opotřebení a vysoká spolehlivost. Pro vyšší produktivitu při hlubokém zapichování a upichování zmíněný výrobce nabízí nový velmi tuhý samoupínací systém AddForce Groove, jehož těžiště představují jednobřité břitové destičky AddForceCut s novým samosvorným designem, který eliminuje potřebu upínacího šroubu, a tudíž nebrání hlubokým řezům. VBD jsou aretovány pomocí tří ploch, což zajišťuje extrémně tuhé upnutí. Spolu s VBD jsou v nabídce nové planžety se třemi lůžky pro destičky, dále monobloková a upínací tělesa. Za pozornost stojí unikátní čtyřbřitá zapichovací VBD TCIG10 pro vnitřní zapichování v otvoru s minimálním průměrem 10,5 mm nebo čtyřbřité zapichovací destičky TCL38 pro zápichy do hloubky 10 mm. Pro přesné soustružení v hloubce otvoru je určen systém TiniMini-Turn, tvořený upínacím pouzdrem a monolitním nožem pro opracování otvorů od průměru 0,6 mm (!) nebo nožem s VBD pro otvory od průměru 5 mm. Pro produktivní a ekonomické soustružení kalených ocelí jsou vhodné nové oboustranné CBN destičky MiniForce- Turn WavyJoint s šesti břity, kde řezné elementy jsou pájeny technologií WavyJoint (pro vyšší pevnost spoje není pájená plocha rovná, ale zvlněná). Soubor novinek pro soustružení doplňuje inovativní systém modulárních hlav ModuMini-Turn pro dlouhotočné automatické soustruhy. Nabízí široký výběr soustružnických, zapichovacích a závitových hlav s přesným vnitřním chlazením, vyznačujících se zkrácenou dobou nastavení a rychlou výměnou. Přesnost opakovaného upnutí zde činí ±5 μm.
Frézování se systém AddForce Mill
Vyšší produktivitu frézování malými nástroji nabízí rodina stopkových fréz Add DoFeed pro práci s vysokým posuvem. Vyznačují se malou zubovou roztečí, unikátní konstrukcí oboustranné břitové destičky LNMU02-MM s celkem čtyřmi břity a optimálním úhlem hlavního břitu. Jsou určeny pro zhotovování drážek a kapes, dobře odvádějí třísky z místa řezu a skýtají lehký řez. Nejmenší dodávaný průměr je 8 mm. Vysokoposuvové frézy DoFeed jsou vyráběny v průměrech 16—50 mm. Řezná geometrie oboustranných čtyřbřitých VBD LNMU03 zmenšuje zatížení břitu a vytváří stabilitu nástroje při práci s dlouhým vyložením. Obdobný účinek má malý řezný úhel oboustranných břitových destiček se šesti břity, použitých na frézách DoFeedTri. Pro frézování malých osazení jsou určeny 90° frézy Tung-Tri, osazené jednostrannými tříbřitými VBD. Nástroje lze získat již od průměru 8 mm. Rodinu fréz TungForceRec charakterizují nové VBD s lůžkem ve tvaru V poskytující vyšší tuhost tělu frézy. VBD velikosti 04 se dodávají již pro frézy od průměru 6 mm. Nabídka vyměnitelných hlavic TungMeister obsahuje již více než 13 000 kombinací, včetně hlavic soudkového tvaru pro dokončování obecných ploch bokem nástroje.
Vrtání se systémy Add Meister Drill a Solid4 Flute Drill
Vysoký výkon při vrtání malých otvorů nabízejí nejmenší vyměnitelné vrtací korunky na trhu, dodávané jako univerzální či vysoce přesné (průměr 4 mm). Pro vysoce produktivní vrtání litiny byly vyvinuty čtyřbřité monolitní vrtáky rodiny DSQ dodávané v průměrech 6—10,5 mm. /Petr Borovan/