Nedávná stávka zemědělců ukázala problémy se současnou politikou EU (Green Deal). Nejde jen o bezhlavé „ozeleňování“ ekonomiky, ale hlavně o transformaci průmyslu. Pomoc nabízí nejmodernější software. Moderní technologie mohou zemědělcům pomoci efektivněji využívat zdroje a minimalizovat negativní dopady na životní prostředí. S přesnějším rozptylem hnojiv a pesticidů mohou snížit riziko znečištění vody a půdy.
Jak snížit uhlíkovou stopu
Hodně se nyní diskutuje o využití dotací a generování uhlíkových offsetů: zemědělci je mohou využít k investicím do moderních technologií a postupů, které snižují jejich uhlíkovou stopu. Navíc mohou generovat uhlíkové offsety například pomocí regenerativního zemědělství, které přispívá k ukládání uhlíku do půdy a snižuje emise skleníkových plynů. Takovou službu u nás poskytuje například společnost Carboneg. A společnosti jako Green- 0meter mohou zemědělcům poskytnout potřebné nástroje a podporu při vypočítávání jejich uhlíkové stopy a navigaci v byrokratickém procesu získávání dotací. Tím mohou zemědělci snadněji a efektivněji zavádět udržitelné postupy do svého podnikání. „Pokud chtějí zemědělci prodávat své produkty za vyšší ceny do řetězců a na Západ, je důležité, aby znali svou uhlíkovou stopu a splňovali vyšší standardy týkající se udržitelnosti a kvality. Investice do udržitelného zemědělství může být klíčem k tomu, aby mohli vyhovět těmto požadavkům a tím získat přístup k lukrativnějším trhům,“ komentuje současnou situaci Karel Kotoun, jeden ze dvou zakladatelů společnosti Green0meter. Druhým nadšencem je Jan Zvěřina, absolvent Univerzity Ludwiga Maxmiliana v Mnichově. Oba z Českých Budějovic, s bohatými zkušenostmi ve finančních službách. Při práci v této oblasti si nemohli asi před pěti lety nevšimnout, že banky začaly odmítat financování uhelných elektráren a dalších subjektů v energetickém sektoru. „Uvědomili jsme si, že cesta českého průmyslu a podnikání k udržitelnosti nebude jednoduchá. Věděli jsme, že budoucnost patří udržitelným projektům, nicméně je vždycky třeba naslouchat reálným potřebám byznysu. Viděli jsme tak příležitost využít své obchodní dovednosti a pragmatický přístup k tomu, abychom pomohli firmám s orientací na ekologickou transformaci prostřednictvím praktických řešení,“ vzpomíná na začátky svého podnikání Ing. Kotoun. Bylo zřejmé, že legislativní požadavky na evropské firmy se budou nadále stupňovat: směrnice o nefinančním reportingu, zavedení takzvaného uhlíkového cla nebo i požadavky byznysu samotného; najednou řada velkých průmyslových firem začala požadovat od svých dodavatelů údaje o uhlíkové stopě produktů. Kromě toho se objevilo tzv. zelené financování, které zprostředkovávala EU Taxonomie. „Naplnění jakýchkol iv z těchto požadavků vyžadovalo klíčovou věc: data a jejich reporting. Proto jsme přišli s řešením, které poskytne kompletní servis pro potřeby firem na jednom místě: Green0meter, platformu pro správu jejich ESG dat a jejich reporting. Vývoj naší platformy byl intenzivním procesem, a obětovali jsme mu víkendy i noci. Klíčové bylo najít správné emisní faktory ke každé činností, zajistit soulad s mezinárodními standardy a testovat naše modely. Nejtěžší bylo udržet víru, že jdeme správným směrem a že náš produkt má opravdu smysl.“
Jak v praxi probíhá výpočet uhlíkové stopy
Každý jednotlivý výpočet se skládá z několika fází, kde prim hrají sběr a analýza dat. Jakákoliv ekonomická činnost v zásadě má svou uhlíkovou stopu, a proto, abychom ji identifikovali správně, je nezbytné důsledně zmapovat celý hodnotový řetězec firmy. Například, u klasické výrobní firmy vyrábějící ocelové plechy budou emise pocházet z několika zdrojů: jednak jde o emise v rámci Scope 1 (přímé emise) a 2 (nepřímé emise z energie), kam se započítává uhlíková stopa z tepelné a elektrické energie, které jsou nezbytné pro výrobu produktu. Ve Scope 3 (další nepřímé emise) se zaměřujeme na širší rámec — zde do výpočtu zahrneme emise spojené s každým krokem výroby: např. pro výrobu ocelových plat společnost používá několik druhů oceli, chemikálii a plynů, a taky během výroby vznikají odpady. Všechno výše pojmenované má své emisní faktory — víme, kolik emisí vyprodukuje výroba jedné tuny oceli nebo acetylenu, a je velmi zásadní vybrat vhodné emisní faktory, díky kterým se dobereme k celkovému výsledku. Tak se mapují postupně veškeré kroky v technologickém procesu, a když jsou k dispozici sesbíraná vstupní data, identifikují se vhodné emisní faktory a zadávají se data do platformy Green0meter, která díky automatizaci a umělé inteligenci (AI) spočítá výsledek a připraví report v souladu s mezinárodními standardy.
První kroky na trhu
Prvního investora získali prostřednictvím akcelerátoru Start-It @ČSOB, který jim dal jednak důvěru a jednak zázemí. Z prvního platícího zákazníka, slévárny, měli nesmírnou radost, když viděli, že jejich produkt odpovídá potřebám zákazníka. To byly první kroky na trhu, které otevřely dveře dalším příležitostem. Například vypočítávali uhlíkovou stopu piva Budějovického Budvaru, konsolidovali ESG data ze sedmi zemí pro PPF Group a zajistili výpočet uhlíkové stopy firmy nebo produktu pro další stovky firem českého průmyslu. Záhy pochopili, že mít pouze šikovnou digitální platformu pro správu dat a automatizovaný reporting nestačí. Proto, aby byli klientům nablízku a mohli jim pomoci nastavit procesy sběru dat a reportingu, vytvořili silný tým. Vždy za klienty přijedou na obhlídku jejich průmyslové výroby, aby viděli, jak skutečně funguje jejich provoz a co se skrývá za excelovými daty. Navíc, mnoho firem se s povinností ESG reportingu nebo výpočtu uhlíkové stopy setkává poprvé a pochopitelně má z toho obavy. Experti Green0meter jim pomáhají nastavit funkční a praktické řešení.
Zaměření na zemědělství
Uhlíková stopa se musí vypočítávat i v zemědělství. V tomto případě je její určení velmi náročné. U farem je tento proces komplikovanější a má vlastní specifika, takže vyžaduje osobnější přístup. Krokem číslo jedna je tak mapování celkové spotřeby energie na farmě z vlastních či nevlastních zdrojů. Pokud farma chová skot pro mléko a maso, ve výpočtu bude hrát roli mimo jiné i věk zvířat a krmivo, jímž jsou krávy krmeny, jelikož to má vliv na produkci skleníkového plynu metanu. I zde představuje farma systém, do kterého vstupují materiály a energie — krávy konzumují potravu, pro jejíž pěstování jsou zapotřebí hnojiva a energie. Sesbíraná data ze zemědělského sektoru pak počítají primárně experti Green0meter za pomoci AI, která usnadňuje práci v dílčích segmentech. Určení uhlíkové stopy se neobejde bez osobní návštěvy v zemědělském závodě. Výsledkem je co nejjednodušší přístup, aby zemědělci mohli tuto příležitost plně využít a čerpat z výhod, které tyto výpočty nabízejí. Je důležité, aby zemědělci využili dostupných prostředků a investovali do moderních technologií a postupů, které jim umožní prosperovat v rámci nového ekonomického paradigmatu, jež klade důraz na udržitelnost a ochranu životního prostředí. Udržitelnost je obchodní příležitost, která vytváří hodnotu pro společnost snižováním nákladů nebo vytvářením nových výnosů a také pro životní prostředí. „Naše schopnost rychle určit uhlíkovou stopu spočívá ve využití umělé inteligence, specializovaných emisních faktorů a jednoduchého uživatelského rozhraní. Naším cílem je nejen počítat, ale hlavně poskytovat automatizované rady pomocí umělé inteligence, což je směr, kterým se nyní ubíráme,“ říká Ing. Kotoun. „Tímto způsobem chceme podporovat firmy na cestě k udržitelnosti, lepší konkurenceschopnosti a připravujeme je tak na budoucnost. V plánech máme nejenom působení na českém trhu: jsme aktivní v Indonésii, rozšiřujeme se na Slovensko, do Polska, Německa a dalších evropských zemí. Máme před sebou globální výzvy, což znamená i globální příležitosti.“ /Karel Sedláček/