Software vyvinutý na míru potřeb dané firmy bývá příležitostí k zajištění konkurenčních výhod v řadě společností napříč obory. Vedení firem však obvykle nemívá dostatečné odborné znalosti v oblasti IT a jejich IT oddělení se zas zpravidla dostatečně neorientují v oblasti zadávání výběrových řízení. To pak vede k celé řadě problémů a prodražování řešení. Nově vznikající Asociace softwarových agentur se proto snaží státním i soukromým firmám nabídnout pomocnou ruku. V září 2020 spouští svou aktivitu asociace, která pomůže státním i soukromým firmám s nastavením výběrových řízení na software. Za Asociací softwarových agentur (ASWA) stojí čtyři zakládající společnosti: Applifting, Cookielab, Futured a Synetech. Ty se daly dohromady, aby firmám i státu podaly pomocnou ruku. Vychází přitom z dlouholetých zkušeností a chtějí poradit lidem, kteří dostali na starost výběr vývojářského partnera. Často se přitom jedná o jejich první a možná i poslední podobnou zkušenost v životě. Výsledkem by měly být vždy výrazně kvalitnější výsledné digitální produkty. Cílem ASWA je pomáhat klientům, kteří se chystají na vývoj softwaru (např. webu nebo mobilní aplikace). V praxi se na ni může zadavatel obrátit v jakékoliv fázi vývoje a ASWA mu pomůže s tím, jaké v projektu obsadit role, aby bylo možné snadno specifikovat zadání a hodnotit obdržené nabídky. „Jak státní, tak komerční sféra si často není jistá, jak správně vypsat zakázku na výběr softwarového systému. Stává se pak, že někteří dodavatelé nehrají fér a snaží se toho využít ve svůj prospěch,“ říká Lukáš Strnadel, CEO Futured a člen správní rady ASWA, který ASWA založil společně s Vratislavem Zimou (CEO Synetech a předsedou ASWA), Vratislavem Kalendou (CEO Applifting a místopředsedou ASWA) a Jakubem Kohoutem (co-founder Cookielab, člen správní rady ASWA). „To pak vede k tomu, že kvalitní dodavatelé ztrácEJí motivaci se do tendrů hlásit a trávit přípravou dny i týdny. Chceme proto státním institucím a komerční sféře pomoci, provést je správným procesem a poradit, jak má vývoj probíhat,“ dodává Strnadel.
S výběrovým řízením nejprve za ASWA „Často vidím, že firma nezvládá za domluvenou cenu dodat tolik práce, kolik slíbila. To pak vede k vyšším nákladům, zakázka překročí navržený rozpočet, a to není fér. My jsme v posledních třech tendrech z toho důvodu byli dvakrát i třikrát dražší než nejlevnější konkurence. Obvykle se pak stane, že zakázku vyhraje firma, o které je slyšet jen v souvislosti s kauzami z veřejné sféry. Ta se pak na projektu ‚uvaří‘, po nocích ho programují kluci z VUT a na výslednou kvalitu klient dříve či později doplatí,“ komentuje Vratislav Kalenda ze studia Applifting. ASWA pomůže podnikům vysvětlit, jak má zadání správně vypadat, jak poskládat organizační tým a které role by v něm neměly chybět. Následně seznámí zadavatele s možnými metodami vývoje, jejich výhodami a nevýhodami, doporučí správný postup a pomůže nastavit kvalitativní kritéria, aby vyhrály vhodné nabídky. Může také prověřit, v jaké kvalitě probíhají již existující tendry a projekty. Součástí ASWA navíc nejsou jen vývojářská studia, zapojili se také odborníci na IT právo a veřejné zakázky z advokátní kanceláře KROUPAHELÁN. Zadavatelům zakázek pomohou s nastavením parametrů, smluv a posoudí, zda nabídky právně odpovídají těmto požadavkům. Zadavatelé tedy budou mít o další starost méně.
Etika především Kromě vzdělávání zadavatelů a šetření nejen jejich rozpočtů má asociace i další významnou funkci: chce, aby se k ní přidalo co nejvíce vývojářských studií, která jednají eticky. „Rádi mezi sebou přivítáme inovativní firmy, které mají nějaký přesah a nejde jim jen o maximalizaci zisku. Takové, které staví svoje softwarové produkty na kvalitním řešení, chtějí posouvat sebe i svoje týmy, a tím i celé odvětví,“ říká Vratislav Zima ze společnosti Synetech. „Naším cílem není v žádném případně se pasovat do role elitního klubu, který pro sebe vytváří výhodné prostředí pro získávání nových zakázek. Jde nám především o to, aby se edukací firem srovnaly podmínky na trhu a šanci dostávali hlavně kvalitní, prověření dodavatelé s vysokou dávkou etického jednání a morálky,“ vysvětluje Kalenda z Applifting. I proto patří mezi podmínky pro vstup do asociace příjem z veřejného sektoru nižší než 30 %, obrat za poslední kalendářní rok alespoň 15 000 000 Kč a minimálně 50 % firmy mají vlastnit české fyzické osoby. „Je pro nás důležité vědět, že daná společnost požaduje za své služby střízlivou cenu, která odpovídá kvalitnímu výstupu. Vítáme také firmy s vlastními, spolehlivými vývojářskými kapacitami a tendencí neustále rozšiřovat své know-how,“ komentuje Zima. Pro čtyři zakládající agentury pracuje dohromady 186 lidí a mají obrat 152 milionů korun. /aswa/