S novým Modelem EFQM byla představena i nová technologická platforma, která organizacím umožňuje provádět hodnocení výkonnosti v digitální podobě, a ještě k tomu on-line. Assess Base, jak ji EFQM pojmenovalo, byla oficiálně spuštěna v lednu tohoto roku. Od té doby byla doplněna o mnoho zlepšení jak v oblasti funkcionality, tak v rozsahu nástrojů, které organizace mohou využít nejen ke komplexnímu hodnocení, ale i k hodnocení vybraných oblastí. Jádro Assess Base tvoří tři nástroje sloužící ke komplexní analýze výkonnosti organizace ve třech úrovních: od jednoduchého dotazníku pokrývajícího základní oblasti fungování organizace po robustní nástroj vytvářející prostor pro hodnocení všech činností, které v organizaci probíhají, a výsledků, jichž organizace jejich prostřednictvím dosahuje. Nad rámec těchto tří nástrojů jsou postupně uváděny další, orientované tematicky nebo sektorově. Assess Base již nyní umožňuje zhodnotit např. to, jak jsou organizace schopny vytvářet podmínky pro inovace a jak je reálně uvádět v život; ohodnotit lze připravenost organizací na nečekané změny (disrupci), jako třeba epidemiologickou situaci a její dopady na fungování organizací, jak to zažíváme v tuto chvíli; byl vytvořen speciální dotazník pro organizace ze vzdělávacího sektoru a zatím poslední přírůstek tvoří dotazník, který organizacím umožní zhodnotit jejich aktivity v oblasti cílů udržitelného rozvoje OSN. Různé úrovně nástrojů umožňují provádět hodnocení začínajícím i vyzrálým organizacím. Série dotazníků byla vytvořena tak, aby s nimi mohli pracovat i lidé, kteří s Modelem EFQM nemají žádnou zkušenost. Přestože se jedná o placenou službu, již v tuto chvíli Assess Base obsahuje pět jednoduchých dotazníků, které jsou organizacím k dispozici bez registrace a bez poplatku.
Dotazník ke schopnosti řídit zásadní změny a disrupci Dotazník, který EFQM vytvořilo k hodnocení schopnosti organizace řídit disrupci a velké změny, je aplikovatelný na současnou situaci – aktuální disrupci, kterou je pandemie koronaviru, která ze dne na den ovlivnila všechny aspekty našich soukromých a pracovních životů, a obava z jejího návratu. Možná se ptáte, proč v tuto chvíli hodnotit, jak jste na takovouto nečekanou situaci připraveni, když jste ve fázi sčítání ztrát, vracení se „k novému normálu“ anebo naopak vyplácíte mimořádné bonusy, protože jste využili momentální poptávky po ochranných prostředcích, webkamerách, sportovních potřebách či domácích mazlíčcích. Dotazník vám pomůže potvrdit, zda jste měli smůlu, nebo naopak štěstí, či zda jste systémově připraveni na další podobnou událost. Plný dotazník naleznete, stejně jako v ostatních případech, na webové stránce https://assessbase.digitalefqm.com/. Již nyní se však můžete zamyslet nad některými otázkami, které jsme pro vás z dotazníku vybrali: Jak můžeme zajistit, aby naše organizace sloužila svému účelu v současnosti a zároveň byla připravena na budoucnost? Jak bychom měli přizpůsobit náš účel, vizi a strategii ve světle pandemie? Jak bychom měli přerozdělit své zdroje za účelem pomoci všem našim dotčeným zainteresovaným stranám? Jak můžeme demonstrovat naše hodnoty prostřednictvím jednání v době krize, a to na všech úrovních organizace? Jakou podporu můžeme poskytnout našim pracovníkům a dalším zainteresovaným stranám, aby tuto situaci zvládli? Jak můžeme lépe komunikovat s našimi zainteresovanými stranami, aktivně naslouchat a následně jednat jasně a srozumitelně? Majíce omezené zdroje, jak stanovujeme priority a na základě čeho se rozhodujeme? Nyní i v budoucnu. Jak vypadá úspěch? Jak měříme a monitorujeme pokrok? Jak si můžeme být jisti, že stále podporujeme náš dlouhodobý účel, vizi a strategii? Jak zajistit, aby naše zainteresované strany podporovaly naše aktivity? Co můžeme zlepšit na základě zpětné vazby od našich zainteresovaných stran? Jaké jsou finanční dopady na naši organizaci? Je vhodná doba na omezení, případně rozšíření našich priorit? Co musíme udělat pro to, abychom mohli fungovat nyní i po pominutí aktuální krize? Jak můžeme plnit naše stávající i budoucí závazky? Jak a kdy bychom měli dopady této nové reality diskutovat s našimi partnery, klienty a dodavateli?
Závěr Assess Base má bezesporu velký potenciál, jak pomoci organizacím na jejich cestě k vynikající výkonnosti, kulturní změně a transformaci. Sebelepší nástroj je ale pouze prostředkem. Proto nezbývá než popřát všem hodně sil nejen k provedení vlastní analýzy, protože ta je koneckonců jen konstatováním toho, kde jste teď a v čem se můžete zlepšit, ale hlavně do dalšího zlepšování, které vám pomůže přenést se přes stávající situaci a potenciální další krize a velké změny, které vás v budoucnosti potkají. /Danuše Fišerová/