Podle údajů společnosti pro výzkum trhu SNE Research, jež poskytla korejským médiím, byla firma Contemporary Amperex Technology (CAT L) i v roce 2021 největším světovým výrobcem baterií pro elektromobily (již pátým rokem po sobě). S instalovanou kapacitou 96,7 GWh dosáhla v loňském roce na celosvětovém trhu lithiumiontových baterií pro automobily podílu 32,6 %.
Asijské společnosti, i když ne čistě čínské, obsadily i další příčky žebříčku. Na druhém místě se podle hodnocení umístila společnost LG Energy Solution s 20,3% podílem trhu a s celkovou kapacitou 60,2 GWh. Třetí je Panasonic s instalovanou kapacitou 36,1 GWh a tržním podílem 12,2 %. Dohromady tedy první tři jmenovaní již mají společný tržní podíl 65,1 % s instalovanou kapacitou 193 GWh. Celkový objem trhu na konci roku podle společnosti SNE Research činil 296,8 GWh, tedy dvakrát více než před rokem. Konkrétně šlo o nárůst o 102,3 %. Zatímco pořadí na stupních vítězů je různorodé, rostoucí tržní síla čistě čínských výrobců je patrná i na dalších místech. V první desítce se umístilo celkem pět z nich. Společnost BYD obsadila místo 4. (26,3 GWh; 8,8% podíl na trhu), společnost CALB místo 7. (7,9 GWh; 2,7% podíl), Gotion High-Tech (partner VW) místo 8. (6,4 GWh; 2,1% podíl) a SVOLT Energy Technology místo 10. (3,1 GWh; 1% podíl). Nejrychlejší růst zaznamenala společnost SVOLT, jejíž obrat se loni zvýšil více než pětinásobně. Největší nárůst kapacity však lze připsat společnostem CATL a BYD, které během jednoho roku zvýšily instalovanou výrobní kapacitu 2,5×. Společnosti CALB a Gotion si připsaly dvojnásobný růst.
Poroste se dál Tempo růstu kapacity výroby baterií, především pro využití v elektromobilech, je již dnes ohromující. Společnosti CATL a LG Energy Solution v posledních čtyřech letech vyrostly řádově o tisíce procent. A v dalších letech budou v tomto trendu rychle pokračovat. Podle Venkata Srinivasana, ředitele Argonne Collaborative Center for Energy Storage Science, by jen Spojené státy k pokrytí předpokládané poptávky mohly během 15 let potřebovat 20 až 40 gigatováren s celkovou terawattovou kapacitou nových baterií. „Právě teď na to Spojené státy nemají dostatek materiálů, takže klíčem k rozjezdu výroby bude náhrada části dnes používaných materiálů a recyklace,” řekl Srinivasan pro IEEE Spectrum. General Motors, který se s dnes dominantními asijskými výrobci snaží bojovat, staví v Ohiu a Tennessee továrny s celkovou kapacitou 70 GWh. To je dvojnásobek kapacity nevadské gigatovárny společnosti Tesla. Ford plánuje ve spolupráci s jihokorejskou společností SK Innovation zvýšit do roku 2030 kapacitu v Severní Americe na 140 GWh a celosvětově na 240 GWh. Ford odhaduje, že k tomu bude zapotřebí šesti továren ve Spojených státech a deseti ve zbytku světa. /jj/