Technologická platforma strojírenská výrobní technika (TPSVT) funguje již více než 10 let a je trvale zaměřena na formulování priorit oborového výzkumu, vývoje a inovací a na podporu spolupráce průmyslu a výzkumných organizací. V současnosti řeší projekt z programu OP PIK, který finančně podporuje aktivity platformy v období 2019—2022. Pro zajištění hlavních cílů, kterými jsou udržení a posílení konkurenceschopnosti průmyslové produkce oboru a zvýšení intenzity společných výzkumných, vývojových a inovačních aktivit mezi podniky a výzkumnými organizacemi, byl projekt strukturován věcně do šesti projektových aktivit (tzv. PA): Obsahem aktivity je vytvoření dokumentu Cestovní mapa oboru SVT, který přispěje k připravenosti malých, středních i velkých podniků oboru strojírenská výrobní technika v ČR na nástup pokročilých technologií a na transformaci průmyslu tím, že umožní snadnější vyhledání vhodných partnerství pro výzkum, vývoj a inovace. Ve vazbě na Národní výzkumnou a inovační strategii pro inteligentní specializaci České republiky (Národní RIS3 strategie) budou specifikovány priority konkrétních výzkumných, vývojových a inovačních úkolů a témat v rámci aplikační domény 1.1.1 Strojírenství-mechatronika se zaměřením na obor SVT a v oblasti znalostních domén, které mají pro technologický pokrok v oboru největší význam. Ve vazbě na téma propojení veřejného a soukromého sektoru ve výzkumu, vývoji a inovacích v technologických oblastech významných pro podnikatelskou sféru jsou identifikovány a mapovány disponibilní kompetence výzkumu, vývoje a inovací (VaVaI) na straně výzkumných organizací a výzkumných infrastruktur v ČR a ve střední Evropě v prioritních technologických tématech určených průmyslem. S ohledem na propojování podniků navzájem v rámci konceptu Open Innovation pro společný proces VaVaI a propojování podniků v rámci sdílené ekonomiky jsou postupně mapovány stávající hodnotové řetězce ve výrobních podnicích oboru SVT a jsou mapovány možnosti nabídky a ochota ke sdíleným inovacím, informacím, službám a infrastrukturám s cílem dosáhnout u podniků vyšší efektivity, vyšší technologické úrovně a nižších rizik. Průběžně budou analyzovány a popsány inovační příležitosti a bariéry v oboru strojírenské výrobní techniky v oblasti implementace konceptu Průmyslu 4.0 v krátkodobém i dlouhodobém horizontu. Úkolem je popsat jednotlivé etapy a doporučit konkrétní implementační kroky. Určování priorit a mapování je prováděno v rámci bipartitních Workshopů s MSP (členy i nečleny TPSVT), bipartitních Workshopů s velkými podniky (členy i nečleny TPSVT) a veřejných odborných seminářů spojených s průzkumem.
PA2 Spolupráce s CECIMO V rámci této aktivity spolupracuje zástupce TPSVT přímo s evropským sdružením, respektive asociací evropských výrobců strojírenské výrobní techniky CECIMO (European Association of the Machine Tool Industries). CECIMO jako evropské sdružení zastupuje v Bruselu společné zájmy průmyslu výrobních strojů nejen v rámci EU, ale i na celosvětové úrovni. Sdružuje 15 národních svazů výrobců obráběcích strojů, za nimiž stojí přibližně 1 300 průmyslových podniků v Evropě, z nichž více než 80 % tvoří malé a střední podniky. CECIMO je pro obor strojírenské výrobní techniky nejrelevantnějším strategickým partnerem na evropské úrovni s důrazem na výzkum, vývoj a inovace, který svým odborným a oborovým zaměřením koresponduje se zaměřením TPSVT. Zástupce TPSVT se aktivně účastní jednání „CECIMO General Managers Meeting“ a „CECIMO General Assembly“. Informace z těchto jednání pak v rámci workshopů TPSVT prezentuje členům platformy. V souvislosti s roční evaluací stavu oboru v rámci CECIMO zástupce TPSVT průběžně zpracovává podkladový materiál na národní úrovni a promítá zájmy a reflexi TPSVT do dokumentu Action list by the general managers of the national associations and secretary general of CECIMO. Touto cestou je realizována vazba směrem od národní TPSVT na evropskou úroveň. V rámci aktivity jsou dále shromažďovány podkladové materiály na evropské úrovni (CECIMO, Manufuture, EFFRA, EC, případně další) se zaměřením na strategická, technologická, ekonomická a společenská témata v oboru. Soubor těchto strategických mezinárodních materiálů je průběžně zpracováván v souhrnné zprávě Mezinárodní strategické materiály oboru SVT, která ve stručnosti shrne obsah těchto materiálů. V této formě budou materiály zpracovány pro potřeby českých podnikatelských subjektů i výzkumných organizací v oboru SVT. Dokumenty budou také uplatňovány při práci v rámci PA1 a PA4. V období 2016—2019 se TPSVT přímo zapojila do činnosti a jednání ETP Manufuture a spolupodílela se na vytvoření strategického dokumentu ManuFuture—Vision 2030. Praktická spolupráce ukázala, že získávání materiálů z Manufuture má pro práci na strategických materiálech TPSVT větší význam než hledání možností, jak ovlivňovat činnost a formulaci výstupů. Zaměření ETP je také výrazně širší než orientace TPSVT a pracuje s méně konkrétním zaměřením strategických materiálů. V rámci omezených zdrojů se jeví pro další období jako vhodnější a výhodnější udržovat a více rozvíjet vazbu na CECIMO, které je odborně relevantnější a pracuje s konkrétnějším obsahem na odborné i ekonomické úrovni.
PA3 Podpora evrops kých projektů V rámci této projektové aktivity je systematicky podporováno zapojování českých podniků a výzkumných organizací působících v oboru strojírenská výrobní technika do kolaborativních projektů aplikovaného výzkumu v rámci programu Horizont 2020 a dalších evropských programů. TPSVT uskutečňuje implementaci informací a poznatků zpracovaných ke 4. čtvrtletí 2019 do svého strategického materiálu Odstraňování bariér pro účast v H2020 a jeho distribuci zejména mezi zástupce podniků z oboru SVT. Na základě zpracovaného dokumentu je vytvořena prezentace Účast v evropských výzkumných projektech specificky zaměřená na větší informovanost a mobilizaci průmyslových podniků pro účast v evropských výzkumných programech (zejména Horizont 2020) a v programech teritoriální spolupráce. Za hlavní témata, která je třeba prezentovat a projednávat, považujeme: informace o formálních a ekonomických pravidlech mezinárodních projektů, důvody a bariéry bránící většímu zapojení v rámcových programech EU, charakteristika požadavků na ideální projekty, příklady dobré praxe zahraničních projektů, vhodná doporučená schémata projektových konsorcií v oboru. Následně budou připraveny a realizovány workshopy Účast v evropských výzkumných projektech se zástupci podniků a výzkumných organizací, na kterých bude formou prezentace představen podrobný dokument Odstraňování bariér pro účast v H2020 a bude dán prostor pro diskusi, která umožní projednat sporné otázky a vyvrátit možné pochybnosti. Současně budou během těchto workshopů shromažďovány reakce a reflexe a tyto budou souhrnně zpracovány v novém dokumentu Reflexe workshopů – Účast v evropských výzkumných projektech.
PA4 Strategic ké dokumenty SVA Aktuálně platný dokument SVA je od 26. 4. 2018 veřejně přístupný na webové stránce TPSVT (www. tpsvt.cz/images/tisk/SVA_2020_2025. pdf). Dokument vznikl v rámci řešení projektu TPSVT v III. Výzvě programu Spolupráce – Technologické platformy a na tvorbě se podíleli zaměstnanci TPSVT, zástupci členských organizací TPSVT a experti z oboru. Dokument bude nově aktualizován na základě vývoje stavu oboru, potřeb trhu a realizovaných jednání ke strategické orientaci VaVaI. IAP V návaznosti na aktualizovaný dokument SVA proběhla také aktualizace Implementačního akčního plánu (IAP). Dokument je veřejně dostupný na webových stránkách www.tpsvt.cz. od 28. 4. 2019. Dokument vznikl v rámci řešení projektu TPSVT III a na jeho vzniku se podíleli zaměstnanci TPSVT, zástupci jednotlivých členských organizací TPSVT a přední odborníci z oboru Strojírenská výrobní technika. IAP obsahuje detailně formulovaná hlavní výzkumná témata vhodná pro naplňování SVA. Nejvýznamnější z těchto témat se podařilo následně zahrnout do dílčích výzkumných projektů Národního centra kompetence Strojírenství (NCK Strojírenství), kde budou témata řešena ve spolupráci sedmi členů TPSVT a tří výzkumných organizací. Diseminace, reflexe a implementace strategických dokumentů SVA a IAP V rámci projektové aktivity Strategické dokumenty probíhá diseminace a projednávání současné podoby dokumentů SVA (aktualizovaných k 4/2018) a IAP (aktualizovaných k 4/2019) na workshopech s technickými a výrobními řediteli podniků a se členy TPSVT i zástupci organizací stojících mimo ni. Na základě workshopů, získaného mapování priorit v PA1, získaných strategických materiálů v PA2 a informací z oborových veletrhů a také vědeckých konferencí a časopisů bude dokončena aktualizace dokumentu strategické výzkumné agendy oboru (SVA) a jejího implementačního akčního plánu (IAP). Dokumenty budou stejně jako v současnosti vystaveny a veřejně přístupné na webových stránkách TPSVT a o jejich aktualizaci bude informována odborná veřejnost prostřednictvím článků a aktualit uveřejněných v online časopisu Svět strojírenské techniky. Současně budou dokumenty SVA a IAP v platném znění uplatněny při vytváření nové a aktualizované Národní RIS3 strategie v rámci PA5.
PA5 Prostředí VaV Tato projektová aktivita je vedena snahou po zlepšování prostředí vědy, výzkumu a inovací v ČR a rozšiřování možností podpory oboru SVT. Na základě průběžných zkušeností členů TPSVT s programy podpory inovací, aplikovaného výzkumu, základního orientovaného výzkumu i využívání nepřímých nástrojů podpory VaVaI (např. daňové odpočty na VaV) je třeba usilovat rovněž o zlepšování spolupráce podniků a výzkumných organizací. Zástupci TPSVT prosazují zájmy členů v rámci jednání s hlavními aktéry podílejícími se na formování prostředí podpory VaV ČR. Dále se aktivně účastní Expertního týmu VaVaI Svazu průmyslu a dopravy ČR (ET VaVaI SP ČR) a práce Národní inovační platformy I. Strojírenství, energetika, hutnictví a průmyslová chemie v rámci Ministerstva průmyslu a obchodu ČR pro účely EDP procesu Národní RIS3 strategie. Zástupce TPSVT prezentuje zájmy oboru a potřeby podpory VaV v rámci některých jednání s představiteli Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), Technologické agentury České republiky (TA ČR) a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). V rámci plánované činnosti v ET VaVaI SP ČR a NIP I. budou promítnuty potřeby TPSVT do zpracovávaných dokumentů. Tato aktivita pokračuje z předchozího období a TPSVT je zapojena do spolupráce s MPO i SP ČR v oblasti zlepšování prostředí VaV v ČR.
PA6 Propagace V rámci projektové aktivity Propagace probíhá propagace a medializace TPSVT a je provozována webová stránka. Konkrétně jsou realizovány tyto aktivity: Prezentace technologického zaměření platformy a jejích aktuálních témat v tištěné brožuře. Tento dokument, který vychází každý rok u příležitosti MSV Brno, vyšel i v letošním roce, kdy byla tato výstava z důvodů opatření proti šíření covidu-19 zrušena. Prezentace aktivit projektu před členy SST (správní rada) na workshopech TPSVT a na výstavách a veletrzích v oboru SVT. Články o činnosti TPSVT v odborných oborových časopisech. Provozované www stránky TPSVT (www.tpsvt.cz/cs/) s aktualizovaným obsahem. Struktura stránky bude zachována, ale bude doplňována o nové informace a dokumenty. Propagován je nejen projekt TPSVT, ale také důležité informace získané v rámci řešení aktivit PA1 až PA5. V rámci realizace projektu jsou plánovány nejméně tři odborné veřejné semináře v rámci PA1 realizované společně s průzkumem priorit a ve spolupráci s touto projektovou aktivitou propagace.
Aktuální základ strategické výzkumné agendy oboru strojírenské výrobní techniky pro období 2020–2030 Strategie vychází z těchto základních premis: Hlavními motivy zákazníka pro posuzování nabídky strojírenské výrobní techniky jsou: – snižování vlastních rizik (nevyužití, nefunkčnosti, nespolehlivosti, závislosti na obsluze atd.), – zvyšování vlastních příležitostí (vysoká efektivita, přesnost, univerzálnost, multifunkčnost), – potenciál ziskovosti (poměr mezi přidanou hodnotu a náklady na technologii). Hlavní úkoly strategie oboru SVT jsou zaměřeny na zdokonalování hlavních užitných vlastností strojů a technologií, na zdokonalování poskytovaných služeb a zlepšování podpory. Význam jednotlivých vlastností a nabídky se liší s ohledem na životní fázi stroje a technologie (rozhodování, nákup a uvedení do provozu, první technologie, změny technologie, opravy, provoz, změna využití). Strategie byla formulována na základě těchto dvou základních otázek: 1) Jaké jsou hlavní užitné vlastnosti, které podporují konkurenceschopnost strojírenské výrobní techniky? 2) Jaké jsou potřeby uživatelů strojírenské výrobní techniky (obráběcích strojů, tvářecích strojů a související techniky a technologie), které je třeba naplňovat ze strany výrobců a dodavatelů strojírenské výrobní techniky?
Výzva ke spolupráci na činnosti TPSVT a vytvoření Cestovní mapy oboru SVT Jedním z hlavních cílů TPSVT pro období do roku 2022 je vypracování Cestovní mapy oboru SVT. Cestovní mapa musí obsahovat hlavní aktéry v oboru strojírenské výrobní techniky, kteří mohou spolupracovat v rámci výzkumu, vývoje a inovací. Cestovní mapa by tak měla nabízet charakteristiku výrobců strojírenské výrobní techniky, výzkumných organizací v oboru, ale také technologicky pokročilých uživatelů a subdodavatelů. V rámci tohoto řetězce organizací působících v ekosystému strojírenské výrobní techniky a strojírenské výroby mohou vznikat nová partnerství jak v klasickém modelu spolupráce ve výzkumu a vývoji, tak i v novém modelu otevřených inovací. Věříme, že dokument přispěje k připravenosti českých malých a středních podniků oboru strojírenská výrobní technika na nástup pokročilých technologií a transformaci průmyslu tím, že otevře nové možnosti spoluprací v inovacích a v nové tržní nabídce. TPSVT hledá partnery, zejména výrobce strojírenské výrobní techniky, subdodavatele pro obor, výrobce a dodavatele výrobní automatizace a systémů řízení výroby, výzkumné organizace a technologicky pokročilé uživatele strojírenské výrobní techniky, kteří by se zapojili do vznikající Cestovní mapy oboru. Zájemce žádáme, aby se obrátili na kontakty uvedené na www.tpsvt.cz www.tpsvt.cz