Společnost Kumovis, vývojář první 3D tiskárny na světě s integrací čistých prostor, oznámil, že navýšil financování vývoje série A ve výši 3,6 milionu eur; nové partnery našel mnichovský start-up ve společnostech Renolit SE a Solvay Ventures. Rozšířené portfolio polymerů a dále vyvinutý systém otevřených vláken umožňuje 3D tisk zdravotnických prostředků pro chirurgii a další aplikace.
Uvedení 3D tiskárny Kumovis R1 v roce 2019 posunulo aditivní výrobu s lékařskými polymery na další úroveň, pokud jde o mechanické vlastnosti, estetiku, reprodukovatelnost a použitelnost. „Od samého počátku našeho podnikání jsme si dali za cíl umožnit společnostem i nemocnicím ve zpracování technologií vysoce výkonné polymery a následně 3D tisk zdravotnických produktů téměř jakéhokoli druhu,“ řekl Stefan Leonhardt, co-CEO a spoluzakladatel společnosti Kumovis. „Jsme přesvědčeni, že partnerství s Renolitem, lídrem v oblasti komponentů zdravotnických prostředků na bázi polymerů, a firmou Solvay, světovým lídrem v oblasti vysoce výkonných speciálních polymerů, posílí náš obchodní případ a urychlí udržitelný rozvoj společnosti Kumovis. Investice využijeme ke vstupu na nové trhy, k dalšímu rozvoji naší technologie a pomůžeme lékařské komunitě přinést pacientovi zdravotnické výrobky vytištěné ve 3D.“
Decentralizací ke zkrácení dodavatelských řetězců Výrobní kapacity decentralizované pomocí technologií 3D tisku zkracují dodavatelské řetězce, a tím pádem by měla vést ke zkrácení čekacího času pro pacienta. „Flexibilita systému Kumovis R1, který splňuje požadavky na lékařskou výrobu, je zvláště výhodná pro výrobce zabývající se malosériovou výrobou a výrobky přizpůsobenými pacientům. Poskytnutím otevřeného systému 3D tisku, který je schopen zpracovávat různé termoplastické polymery, umožňujeme našim zákazníkům nejen vyrábět na vyžádání, ale také zhotovovat 3D díly pro konečné použití přímo v místě péče,“ dodala Dr. Miriam Haerstová, spoluzakladatelka a spoluzakladatelka společnosti Kumovis. Kromě dalšího zdokonalování své 3D tiskárny R1 a dalšího rozšiřování týmu spolupracuje společnost Kumovis s technologickými i materiálovými společnostmi, aby udržel růst ekosystému pro lékařský 3D tisk. Začínající výrobci a výrobci zdravotnických prostředků navíc úzce spolupracují na zdokonalování zdravotnických produktů.
Vlastnosti podobné vstřikování Mnichovský start-up umožnil společnostem v oblasti lékařské technologie a nemocnicím produkovat výrobky způsobem efektivním z hlediska zdrojů a zajistit zlepšenou péči o pacienty, a proto znovu rozšířil svou řadu polymerů, které vyhovují lékařským požadavkům. Implantovatelné příklady zahrnují materiály PEEK (polyetheretherketon), PEKK (polyetherketoneketon) a PPSU (polyfenylsulfon). Jejich biokompatibilita a odolnost vůči běžným sterilizačním metodám jsou nejdůležitějšími vlastnostmi použitelnými v medtech, stejně jako jejich chemické a mechanické vlastnosti. Technologie a pracovní postupy společnosti Kumovis jsou nákladově efektivnější a časově úspornější než při použití konvenčních procesů, jako je frézování nebo vstřikování, zejména pokud jde o výrobu lékařských přístrojů a malých sérií specifických pro pacienta. Společnost kromě známé PEEK pro výrobu fúzních vrstev v medicíně nabízí také řadu vstřebatelných a dalších polymerů. Rozšířené portfolio nyní zahrnuje PEEK vyztužený uhlíkovými vlákny (PEEK CF) a také materiál PPSU, který je smíchán se síranem barnatým (PPSU + BaSO4) pro lepší viditelnost rentgenového záření. PEI a vstřebatelné polymery PLLA (poly-L-lactic acid), PLGA (poly lactic co glycolide), PCL (polycaprolactone) a PDO (polydioxanone) jsou také součástí řady, kterou lze zpracovat 3D tiskárnou Kumovis R1. „Pozitivní reakce průmyslu neustále roste od zavedení řady Kumovis R1 v létě 2019,“ řekl Stefan Leonhardt. „S tímto specializovaným výrobním systémem může průmysl zdravotnických technologií vytvářet reprodukovatelným způsobem kromě známého PEEK také materiály jako PEKK a PPSU. A co víc, dosahujeme mechanických vlastností, které jsou v současné době jedinečné pro 3D tisk s polymery a lze je porovnat s vlastnostmi vstřikování. “
Od stavební komory po integrovanou čistou místnost To je mimo jiné způsobeno laminárním prouděním vzduchu, které umožňuje vytvořit homogenní teplotu v budovací komoře až do 48 stupňů Fahrenheita (250 °C). Patentovaný systém místního chlazení pomáhá cíleně ochladit roztavený polymer a je přizpůsoben pro každý pramen a vrstvu. Tímto způsobem společnost Kumovis posouvá zpracování vysoce výkonných polymerů na průmyslovou úroveň, pokud jde o mechanické vlastnosti, estetiku, reprodukovatelnost a použitelnost. Díky vestavěnému filtračnímu systému mohou uživatelé proměnit komoru R1 v prostředí čisté místnosti, které odpovídá třídě ISO 7 na základě naměřeného počtu částic. Kumovis R1 je také vhodný pro použití ve stávajících prostředích čistých prostor. Uvedení do provozu navíc snižuje riziko vzniku filamentů nebo znečištění dílů pomocí materiálů užitých pro výrobu 3D tiskárny. Společnost Kumovis také nabízí dokumentační a monitorovací softwarová řešení, která společnostem pomáhají prokázat shodu s rozsahy parametrů při validaci procesů.
Testy aplikací byly úspěšně dokončeny Společnost podporuje výrobce zdravotnických prostředků i nemocnice při vývoji produktů a kvalifikačních závodů (IQ, OQ, PQ) i při ověřování procesů. Kumovis k tomu čerpá z interdisciplinárních odborných znalostí ve strojírenství, medicínských a polymerních technologiích a ze zkušeností s programy financování. Aplikace implementované pomocí 3D tiskárny Kumovis R1 již prošly prvními testy ASTM. Příkladem je úspěšné dokončení testů zatěžovacích stavů pro páteře v nejhorším případě podle ASTM F2077. Další možnou aplikací technologií Kumovis je aditivní výroba individualizovaných implantátů pro maxilofaciální chirurgii a neurochirurgii. /HK/