Itálie je rodnou zemí celé řady rekordně rychlých automobilů. Aktuálně se tamní vůz stal držitelem velmi moderního rekordu: v nejrychlejší jízdě automobilu řízeného umělou inteligencí.
Maserati MC20 – Dvoumístný sportovní vůz; motor vzadu uprostřed, 3,0 l Maserati Nettuno 90° V6 s dvojitým přeplňováním, 463 kW (621 k; 630 PS); převodovka 8stupňová, s dvouspojkou Tremec, pohon zadních kol; rozvor kol 2 700 mm; rozměry 4 669 × 1 965 mm × 1 224 mm (d × š × v); pohotovostní hmotnost 1 704 kg
Vůz pilotovaný „inteligencí“ vyvinutou největší italskou technickou univerzitou Politecnico di Milano dosáhl udivující rychlosti 318 km/h. Vědci a inženýři z Milána spolupracovali s experty IAC (Indy Autonomous Challenge) a vytvořili autonomní verzi vozu Maserati MC20 Coupe [MC je zkratka pro Maserati Corse 2020, interní kód M240 — pozn. red.]. Robotické Maserati MC20 Coupe získalo rychlostní rekord pro autonomní vozidla Itálie je rodnou zemí celé řady rekordně rychlých automobilů. Aktuálně se tamní vůz stal držitelem velmi moderního rekordu: v nejrychlejší jízdě automobilu řízeného umělou inteligencí.
Jde o výkonný sportovní vůz, v případě lidské posádky dvoumístný, který pohání twin-turbo, tedy přeplňovaný motor se dvěma turbodmychadly 3.0 l Maserati Nettuno 90° o výkonu 621 koňských sil. Prototyp tohoto vozu se poprvé rozjel v roce 2020. Jeho maximální rychlost je 325 km/h, takže rekord při řízení umělou inteligencí padl blízko samotné hranice možností tohoto elegantního vozu. Rekord byl zaznamenán díky dvěma jednotkám se systémem GPS, které s velkou přesností sledovaly rychlost vozu.
Rekord v nejrychlejší jízdě autonomního vozu padl letos 23. února během podniku 1000 Miglia Experience Florida na floridském Kennedyho vesmírném centru (KSC). Autonomně řízený automobil se řítil po 4,5 km dlouhé ranveji a pokořil svůj předešlý „osobní“ rekord z loňského listopadu, kdy dosáhl rychlosti 285 km/h.
Do stejné chvíle byl oficiálním držitelem rekordu v nejrychlejší jízdě autonomního vozu tým s názvem PoliMOVE, v němž lidé Politecnico di Milano spojili síly s odborníky University of Alabama. Na závodech IAC AV-21 v dubnu 2022 jel jejich stroj rychlostí 309,3 km/h.
Jak vysvětlil výkonný ředitel Indy Autonomous Challenge Paul Mitchel, jejich program závodů autonomních vozů není jenom show, i když jde o důležitý aspekt jejich činnosti. Hlavním cílem je testování technologií autonomního řízení vozidel v extrémních podmínkách.
Mitchel přiznává, že tlačí software pro autonomní řízení na absolutní hranici jeho dnešních možností. Zkušenosti ze závodů autonomních vozů se díky tomu promítají do vývoje bezpečnějších autonomních osobních i nákladních automobilů, které se pohybují po dálnicích, kde je nutné používat nikoliv úplně zanedbatelnou rychlost.
Foto: Maserati a IAC