Dnešní informativní příklad volně navazuje na primární seznámení s řídicím systémem Sinumerik 808D, které bylo publikováno v kapitole č. 89 tohoto seriálu. Aktuálně je však pozornost soustředěna na nové možnosti při NC programování soustružnických operací.
V Sinumeriku 808D je princip práce prakticky shodný s ostatními verzemi tohoto softwaru (ISO programování s cykly). V manažeru programů je možno založit nový adresář nebo nový soubor, avšak např. ikonu vertikálního menu pro mazání již vytvořených souborů/adresářů zde nyní vůbec nehledejme. Není. Jednotlivé položky je nutno mazat prostřednictvím tlačítka Delete umístěného na klávesnici. V případě chybného smazání posledního souboru je zde nově velmi užitečná ikona Undo, která obnoví poslední smazanou položku. Drobná vylepšení/změny můžeme nalézt i v sekci simulace. Např. zadávání rozměrů polotovaru pro simulaci je prostřednictvím specializovaného dialogového okna (viz obr. 4 v kapitole 89), kterým se předepisuje nejen délka a průměr polotovaru, ale i vzdálenost nulového bodu obrobku od čelní plochy. Polohování kurzoru, jehož prostřednictvím se posouvá celkový náhled na simulaci obrábění, je nyní možný ve dvou stupních: 1. stupeň – hrubé polohování kurzoru – rychlé; 2. stupeň – jemné polohování kurzoru – přesné. S ohledem na polohu kurzoru je následně možno pozorovaný objekt/detail již známými ikonami zvětšovat nebo zmenšovat. A pro detailní sledování simulovaných elementárních pohybů naprogramovaných v jednotlivých blocích je ještě možno aktivovat zobrazení aktuální zpracovávané programové věty.
Než však bude možno NC program simulovat, je nutno ho nejprve vytvořit. Pozornost proto nyní můžeme soustředit např. na nabídku cyklů pro výrobu závitů soustružením. Doposud byly na stránkách tohoto seriálu rozebrány jen cykly s názvem CYCLE97 – Řezání závitu a CYCLE98 – Řetězec závitů. V Sinumeriku 808D je však cyklus CYCLE97 nahrazen cyklem CYCLE99, jehož dialogové okno můžeme aktivovat hned třemi dostupnými ikonami vertikálního menu: 1. Thread long. (obr. 1); 2. Thread face (obr. 2); 3. Thread taper (obr. 3).
- Obecný formát bloku cyklu je:
CYCLE99(SPL, DM1, FPL, DM2, APP, ROP, TDEP, FAL, IANG, NSP, NRC, NID, PIT, VARI, NUMTH, _VRT, PSYS, PSYS, PSYS, PSYS, PSYS, PSYS, PSYS, PITA, PSYS, PSYS, PSYS, PSYS)
a význam jednotlivých slov je:
SPL – Počáteční bod závitu
DM1 – Maximální průměr závitu v počátečním bodě
FPL – Koncový bod závitu
DM2 – Maximální průměr závitu v koncovém bodě
APP – Dráha náběhu závitu (zadává se bez znaménka)
ROP – Dráha výběhu závitu (zadává se bez znaménka)
TDEP – Hloubka závitu (zadává se bez znaménka)
FAL – Přídavek rozměru pro dokončovací obrábění (zadává se bez znaménka)
IANG – Úhel přísuvu do řezu („+“ pro přísuv po jednom boku závitu; „–“ pro střídavý přísuv po obou bocích závitu – dochází k rovnoměrnějšímu opotřebovávání břitů)
NSP – Úhlové posunutí pro první chod závitu (zadává se bez znaménka)
NRC – Počet hrubovacích řezů (zadává se bez znaménka)
NID – Počet průchodů nástroje naprázdno (bez přísuvu do řezu)
PIT – Hodnota stoupání závitu
VAR – Druh obrábění závitu:
300101 – konstantní přísuv nástroje do řezu; pro vnější závity
300102 – konstantní přísuv nástroje do řezu; pro vnitřní závity
300103 – konstantní plocha řezu; pro vnější závity
300104 – konstantní plocha řezu; pro vnitřní závity
NUMTH – Počet chodů závitu
_VRT – Proměnná zpětná dráha nad počáteční průměr (zadává se inkrementálně – bez znaménka
PSYS – Interní parametry (nelze měnit)
PITA – Jednotka parametru PIT (1 pro mm; 2 pro palce)
Naprogramování pravého závitu s jemným stoupáním M42x2 s výběhem délky 7 mm na vnější válcové ploše průměru 42 mm, který má celkovou délku (i s výběhem) 35 mm je např.: CYCLE99(0, 42, –35, 42, 5, 7, 1.28, 0.08, 28, 0, 7, 1, 2, 300103, 1, 0,0,0,0,0,0,0,0,1, , , ,0)
Doporučené otázky pro individuální zamyšlení však mohou znít: „Jaký musí být směr otáčení vřetene, aby bylo možno vyrobit pravý závit s výběhem? Jaká musí být orientace řezného nástroje (pravý nebo levý nůž)?“ Odpověď bude možno nalézt až v některém z volně navazujících dílů tohoto seriálu, který detailněji zaměří svou pozornost např. na praktický trénink tohoto nového cyklu.
Závěrem je již možno jen trochu s nadhledem upozornit, že verzi Sinumeriku 808D je možno instalovat v němčině nebo v angličtině. (Pozn.: Software je pro tréninkové účely volně k dispozici na internetovém portálu fi rmy Siemens.) Poněvadž spousta uživatelů by raději volila českou jazykovou mutaci, která bude nepochybně volně k dispozici zanedlouho, neuškodí doporučení vyzkoušet si již nyní přepnout tento software do čínštiny. Zkušenost orientovat se v jednotlivých položkách menu zcela zpaměti totiž zpravidla vede k následnému zrychlení orientace i zkušeného programátora nebo operátora v tomto jinak přehledném softwaru. Především z časového hlediska by však bylo poněkud nevhodné zapomenout, kde se nachází menu pro přepínání jazykové mutace SinuTrainu zpět do ne vždy oblíbené angličtiny či němčiny.
Ing. Aleš Polzer, Ph.D.
Článek vznikl za spolupráce ÚST, FSI VUT v Brně s firmou Siemens s.r.o. a redakcí Technického týdeníku.